Najwięcej witaminy!

Zimą jest nieco trudniej zapewnić dziecku dietę pełną witamin. Dlatego w spiżarni nie może zabraknąć pachnących jabłek, owoców z mrożonki, kiszonych ogórków czy... ciecierzycy. Konsultacja: dr n. med. Izabella Łazowska-Przeorek

Tarte jabłuszko (powyżej 5. miesiąca)

słodkie jabłko (np. złota reneta, malinówka; najlepiej z sadu ekologicznego)

Jabłko umyj, podziel na ćwiartki. Obierz ze skórki i usuń gniazdo nasienne. Kawałki jabłka zetrzyj na plastikowej tarce lub zmiksuj. Rocznemu maluchowi możesz urozmaicić to danie, dodając odrobinę świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub pomarańczy albo szczyptę cynamonu.

(1-2 porcje)

Sezamowa marchew (powyżej 8. miesiąca)

marchewka

łyżka pasty tahini (ze sklepu ze zdrową żywnością)

łyżka soku z cytryny

szczypta imbiru

Marchewkę wyszoruj, obierz, pokrój w grube plastry. Zalej odrobiną wody i ugotuj do miękkości. Wyjmij z garnka (nie wylewaj wody). Zmiksuj z pozostałymi składnikami. Gdyby pasta była za gęsta, dolej nieco wody z gotowania marchewki.

(3-4 porcje)

Pasta z ciecierzycy (powyżej 12. miesiąca)

puszka ciecierzycy

łyżka drobno posiekanej czerwonej cebuli

2 łyżki drobno posiekanej żółtej papryki

łyżka oliwy extra vergine

łyżeczka soku z cytryny

kilka gałązek natki pietruszki

Cebulę zalej wrzątkiem i odcedź. Natkę umyji posiekaj. Wszystkie składniki wymieszaj i zmiksuj. Podawaj z pieczywem zwykłym lub tostowym.

(4-6 porcji)

Błyskawiczny kurczak w ogórkach (powyżej 10. miesiąca)

niewielki sznycel z piersi kurczaka

mały ogórek kiszony

łyżka mąki

łyżka śmietany (12 proc. tłuszczu)

pół łyżeczki oleju rzepakowego

Mięso obmyj, pokrój na drobne kawałeczki, a następnie obtocz w mące. Ogórek zetrzyj na tarce o małych otworach. Na małej teflonowej lub ceramicznej patelni rozgrzej olej, wrzuć do niego mięso, szybko przewróć, tak by kawałki stały się białe ze wszystkich stron, zalej odrobiną wody. Duś 3 minuty, a jeśli płynu jest zbyt dużo, nieco dłużej. Dodaj utarty ogórek, zamieszaj i duś 2 minuty. Zdejmij z ognia, dopraw śmietaną.

(1 porcja)

Szaszłyk z indyka z morelami (powyżej 8. miesiąca)

mały sznycel z piersi indyka (ok. 5 dag)

4 suszone morele (ze sklepu ze zdrową żywnością) marynata:

łyżeczka oliwy

łyżka wody, w której moczyły się morele

łyżeczka soku z rokitnika lub z cytryny

pół łyżeczki przyprawy "pięć smaków"

Morele zalej 3/4 szklanki wrzątku i odstaw na kilka godzin. Odcedź, ale nie wylewaj wody. Wymieszaj składniki marynaty. Umyj mięso, pokrój w kostkę, włóż do zalewy i wstaw do lodówki na 2 godziny. Osączone morele i mięso nadziewaj na przemian na szpadkę do szaszłyka. Rozgrzej piekarnik do 180°C. Szaszłyk połóż na ruszcie do grillowania w folii aluminiowej. Piecz 10-15 minut.

(1-2 porcje)

Koktajl owocowy (powyżej 12. miesiąca)

pół szklanki mleka (modyfikowanego lub UHT)

pół szklanki jogurtu naturalnego

pół banana

kilka truskawek (z mrożonki)

Mrożone owoce przelej na sitku ciepłą wodą. Mleko i jogurt wlej do niedużego dzbanka. Dodaj owoce i zmiksuj na gładką masę. Taki koktajl świetnie smakuje np. na śniadanie (wraz z waflem ryżowym lub pełnoziarnistym tostem posmarowanym masłem) albo na podwieczorek. W zależności od upodobań dziecka możesz zmienić proporcje mleka, jogurtu i owoców. Albo użyć do przygotowania napoju innego rodzaju owoców, np. musu owocowego ze słoiczka, brzoskwini z puszki, mrożonych jagód lub malin.

(1 porcja)

Więcej o:
Copyright © Agora SA