Ulewanie u niemowlaka - jak mu zaradzić?

Niemowlętom cofanie pokarmu po posiłku zdarza się bardzo często i zwykle mija bez śladu. Ale to nie znaczy, że refluks mamy po prostu przeczekać. Jak postępować, kiedy nasze niemowlę ulewa?

Zazwyczaj dziecko ulewa zaraz po posiłku, ale niekiedy nawet godzinę później (wtedy pokarm jest już częściowo przetrawiony, ma więc lekko kwaśny zapach i przypomina zsiadłe mleko).

Jak wygląda ulewanie?

Niemowlę po karmieniu zwraca pokarm. Czasem kilka kropel, a czasem wydaje się, że zwróciło niemal wszystko, co zjadło. Rodzice często mylą ulewanie z wymiotami. Przy ulewaniu pokarm wypływa z buzi malca powoli, cienką strużką, przy wymiotach zwracany jest gwałtownie, pod ciśnieniem.

Skąd się bierze ulewanie?

Główną przyczyną ulewania jest niedojrzałość układu pokarmowego. W pierwszych miesiącach życia mięsień zwieracza (między przełykiem a żołądkiem) jest słaby. Pokarm cofa się do przełyku i wypływa ustami.

Często problem tkwi w zbyt szybkim wypływaniu pokarmu z piersi. Maluch w pośpiechu połyka powietrze, które potem cofa się z żołądka wraz z częścią mleka. Powodem ulewania bywa także przekarmianie.

Jak karmić, żeby pokarm się nie cofał?

Przede wszystkim warto zadbać, żeby w czasie jedzenia dziecko nie nałykało się zbyt dużo powietrza. Jeśli karmisz piersią, układaj się tak, by mleko z piersi leciało nieco pod górkę, np. połóż się na łóżku podparta poduszkami, a dziecko połóż na brzuchu.

Jeżeli karmicie butelką, podawajcie mniej mleka na jeden posiłek, ale za to karmcie częściej. Używajcie butelek antykolkowych.

Co robić po posiłku?

Nie zapominajcie o odbijaniu, nawet kilka razy w ciągu karmienia, i koniecznie po posiłku. Po odbiciu układajcie niemowlę na boku. Starsze, aktywne dziecko warto przypilnować, by zaraz po jedzeniu nie pełzało.

Tuż po posiłku lepiej nie przewijać dziecka ani nie przebierać go. Ważne też, by nie zapinać pieluszki zbyt ciasno i zakładać ubranka, które nie uciskają brzuszka.

A jeśli profilaktyka nie wystarcza?

Gdy niemowlę ulewa po każdym posiłku, zwraca dużo pokarmu, źle przybiera na wadze - trzeba skonsultować się z pediatrą. Niemowlęciu karmionemu piersią lekarz może zalecić preparat Nutriton, który zagęszcza mleko w żołądku. Można go mieszać z wodą lub pokarmem mamy i dawać dziecku przed karmieniem. Niemowlętom karmionym mlekiem modyfikowanym zaleca się zwykle specjalną mieszankę antyrefluksową.

Nasilone ulewanie może być też objawem alergii pokarmowej. Wtedy konieczna jest dieta eliminacyjna dla mamy karmiącej lub preparat mlekozastępczy dla dziecka karmionego butelką.

Jak długo trwa ulewanie?

U większości dzieci dolegliwość ta mija w drugim półroczu życia. Są jednak i takie maluchy, które ulewają nawet po pierwszych urodzinach. Zdaniem pediatrów fizjologiczny refluks żołądkowo-przełykowy powinien ustąpić przed końcem 18. miesiąca życia.

Rodzice pytają lekarza:

Co robić, gdy dziecko bardzo ulewa?

 

Podyskutuj na Forum:

 

Córka 6 miesięcy nadal często ulewa po jedzeniu. Czy to normalne?

 

4-miesięczne niemowlę zaczęło nagle bardzo często ulewać. Martwię się

 

Synek 7 tygodni ma wiotkość krtani. Często mu się ulewa i odbija. Zachłystuje się własną śliną. Jak pomóc?

Więcej o:
Copyright © Agora SA