Pielęgnacja pupy

Pielęgnujesz ją, dbasz o higienę, ostrożnie dobierasz kosmetyki, a i tak nie zawsze udaje się uniknąć kłopotów. Skóra pod pieluszką jest wyjątkowo delikatna i skłonna do podrażnień.

Zaczerwieniona skóra na pupie i w okolicach genitaliów to efekt podrażnienia moczem i kałem. Najczęściej spowodowane jest zbyt długim kontaktem z mokrą pieluszką. Choć nie jest groźne, nie można go lekceważyć. Łagodne zaczerwienienie może się bowiem przerodzić w poważniejsze pieluszkowe zapalenie skóry, z obrzękiem, a nawet bolesnymi nadżerkami. Im więc szybciej zaczniesz działać, tym lepiej:

Jak najczęściej przewijaj dziecko.

Nawet jeśli pieluszka wydaje się jeszcze prawie sucha, bakterie, które szybko mnożą się na pożywce z moczu, mogą dodatkowo podrażniać uszkodzoną skórę.

Przy każdej zmianie pieluszki dokładnie umyj pupę i narządy płciowe niemowlęcia.

Najlepiej dużym wacikiem zmoczonym ciepłą wodą. Jeśli zaczerwienienie jest silne, zamiast wody z kranu użyj wody przegotowanej, naparu z nagietka lub wody z mąką ziemniaczaną.

Po umyciu starannie osusz dziecku pupę miękkim ręcznikiem.

Nie trzyj nim jednak skóry maleństwa, tylko przykładaj go do niej i delikatnie oklepuj.

W czasie przewijania pozwól maluchowi przez kilka minut poleżeć bez pieluszki.

Powietrze to najlepsze lekarstwo na jego podrażnioną skórę. Pamiętaj tylko, żeby w pomieszczeniu nie było zbyt zimno - co najmniej 19°C.

Przed założeniem pieluszki posmaruj pośladki kremem ochronnym.

Jeżeli skóra jest już mocno podrażniona, użyj silniej działającej maści leczniczej.

Przez kilka dni kąp malucha w wodzie z dodatkiem mąki ziemniaczanej.

Działa to kojąco na podrażnioną skórę. Nie musisz przygotowywać w tym celu specjalnie krochmalu. Wystarczy, że wsypiesz do wanienki garść mąki ziemniaczanej.

Kiedy stan skóry się poprawi, bądź ostrożna z sięganiem po nowości.

Trzymaj się raczej wypróbowanej marki pieluch, kosmetyków, proszku do prania.

Co robić, gdy odparzenie nie ustępuje?

Może to świadczyć o uczuleniu, nadkażeniu grzybiczym lub innych problemach zdrowotnych. Gdy zaczerwienienie nie ustępuje lub często wraca, warto poradzić się pediatry.

Wypróbuj inne pieluszki. Im bardziej zewnętrzna warstwa pieluchy przypomina plastik, tym mniejszy przewiew i tym łatwiej o odparzenie. Zdarza się też, że jakiś rodzaj pieluszek uczula dziecko. Reakcję alergiczną może wywołać np. stosowany przy ich produkcji wybielacz lub wkład pochłaniający.

Kosmetyki stosuj z umiarem. Kremu wystarczy naprawdę cienka warstwa.

Zmień markę kosmetyków. Zanim jednak wypróbujesz nowy kosmetyk, zrób test skórny. Wieczorem niewielką ilość rozetrzyj na stopie dziecka. Jeśli rano w tym miejscu nie pojawi się zaczerwienienie ani wysypka, to znaczy, że możesz stosować nowość.

Unikaj wilgotnych chusteczek. Jeśli maluch ma bardzo wrażliwą skórę, mogą one spowodować jej podrażnienie. Najlepiej zastąpić je wacikami zmoczonymi w wodzie.

Zrób badanie moczu. Przyczyną uporczywego pieluszkowego zapalenia skóry bywa zakażenie układu moczowego.

Przyjrzyj się diecie dziecka. Być może kłopoty skórne spowodowane są alergią pokarmową.

Więcej o:
Copyright © Agora SA