1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Wysypka na twarzy dziecka

Wysypka na twarzy dziecka najczęściej kojarzy się z alergią i koniecznością wprowadzenia diety pełnej wyrzeczeń. Na szczęście nie musi tak być.
Ponieważ alergia wiąże się z nieprzyjemnymi dla malucha dolegliwościami, mama zwykle, chcąc dziecku ulżyć, natychmiast przechodzi na rygorystyczną dietę eliminacyjną. Tymczasem zmiany na buzi niemowlęcia mogą mieć różne przyczyny, często całkiem błahe i nie powiązane z żadnym uczuleniem. Oto krótki przegląd tych najbardziej charakterystycznych.Wysypka u dziecka: trądzik niemowlęcy

Niewielkie czerwone krostki (czasem z białym czubkiem), które pojawiają się na twarzy dziecka w pierwszych dniach po porodzie (czasem też później, nawet po kilku miesiącach). Gdy malec jest rozgrzany, są wyraźne, a gdy skóra się schłodzi, bledną. Trądzik spowodowany jest pozostałością hormonów matki w organizmie dziecka, a nie kontaktem z alergenem. Trądzik niemowlęcy dość łatwo odróżnić od zmian alergicznych, bo ma postać pojedynczych krostek, które nie zlewają się w jeden rumień.

Co robić?

Trądzik u noworodków zwykle przebiega łagodnie i znika sam kilka dni lub tygodni po narodzinach. Krost trądzikowych nie trzeba niczym smarować i absolutnie nie wolno wyciskać. Przy okazji porannej i wieczornej toalety wystarczy przemywać je przegotowaną wodą. Trądzik występujący u starszych niemowląt (po 3. miesiącu) może przebiegać z większym nasileniem. Wtedy warto się skonsultować z lekarzem, najlepiej dermatologiem.

Wysypka na twarzy niemowlęcia: potówki

Kiedy skóra niemowlęcia się przegrzeje, pojawiają się na niej drobne pęcherzyki w kolorze skóry lub czerwone krostki - potówki. Choć mogą gęsto pokrywać zapocone powierzchnie ciała, pozostają oddzielone - nie zlewają się w jeden szorstki rumień jak w przypadku alergii. Tworzą się najczęściej w miejscach, w których skóra ma problem z odparowaniem potu - w fałdach szyi i ud, w pachwinach, w zgięciach łokci, na spoconej twarzy malca, ale także na klatce piersiowej, na karku i plecach.

Co robić?

Przede wszystkim potówkom warto zapobiegać. Nie przegrzewaj malucha - ubieraj odpowiednio do temperatury, w ubranka z naturalnych włókien. Pilnuj, by w domu nie było za gorąco. Gdy krostki się jednak pojawią, kąp malca w wodzie z dodatkiem krochmalu lub nadmanganianu potasu. Często wietrz skórę i nie natłuszczaj jej. Potówki, które nie znikną po kilku dniach lub zostaną zainfekowane przez bakterie, trzeba pokazać lekarzowi.

Wysypka u niemowlaka: Prosaki

Charakterystyczne dla noworodków i najmłodszych niemowląt drobne, mlecznobiałe grudki na nosie lub na brodzie. Prosaki nie mają nic wspólnego z alergią - są wynikiem zaczopowania gruczołów łojowych, które u tak małych dzieci nie funkcjonują jeszcze dość sprawnie.

Co robić?

Prosaków nie zdrapuj, nie wyciskaj i nie natłuszczaj. Wystarczy, że przetrzesz je czystą wodą przy okazji mycia twarzy dziecka. Skóra sama oczyści się z nich w miarę dojrzewania gruczołów łojowych, nim maluch skończy trzy miesiące.

Podrażnienie skóry podczas ząbkowania

Wiele niemowląt podczas ząbkowania obficie się ślini. Policzki i broda malucha są wtedy nieustannie mokre od śliny, na dodatek ząbkujące dziecko wciąż pociera je rączkami lub ociera o podłoże, gdy leży na brzuchu. Nic dziwnego, że szybko dochodzi do podrażnienia delikatnej skóry i policzki stają się szorstkie i czerwone. Rzeczywiście mogą wtedy wyglądać jak pokryte alergiczną wysypką. Jednak wystarczy odpowiednia pielęgnacja, by poprawić wygląd podrażnionej skóry.

Co robić?

Twarz śliniącego się niemowlęcia trzeba często przemywać czystą wodą, delikatnie osuszać i natłuszczać, na przykład kremem ochronnym.

Wysypka na twarzy i ciele: Alergia pokarmowa

Zmiany na twarzy malucha przed ukończeniem 3. miesiąca życia zwykle nie są wynikiem alergii pokarmowej. Musi minąć trochę czasu, zanim organizm uczuli się na jakąś substancję. U starszego niemowlęcia alergia pokarmowa (najczęściej na białka mleka krowiego) może powodować wysypkę, gdy zlewa się ona w rumień, policzki stają się jakby polakierowane, czerwone, szorstkie, skóra pęka, sączy się i swędzi. Podobne rumieniowe, sączące się zmiany na policzkach może dawać atopowe zapalenie skóry, które często zajmuje też zgięcia łokciowe i podkolanowe, a niekiedy całą skórę. Jest to uciążliwa, przewlekła choroba skóry, która najczęściej rozpoczyna się w 1. roku życia. U małych dzieci podłożem AZS są przede wszystkim alergeny pokarmowe, rzadziej wziewne (grzyby, pleśnie, kurz).

Przeczytaj też: alergia i niemowlę

Co robić?

Atopowa skóra bardzo swędzi - niemowlę jest rozdrażnione i źle sypia. W dodatku popękane, sączące się rany na skórze łatwo ulegają nadkażeniom bakteryjnym, wirusowym czy grzybiczym. Pomoc lekarza jest tu konieczna. Trzeba dobrać preparaty do smarowania łagodzące świąd i leki antyhistaminowe wspomagające leczenie. Jeśli zmiany skórne są bardzo nasilone, lekarz zleci prawdopodobnie specyfiki ze sterydami. Niezbędne będzie także stosowanie emolientów (do kąpieli i smarowania w ciągu dnia), które nawilżają i natłuszczają chorą skórę. W przypadku alergii pokarmowej ważnym elementem leczenia jest dieta z wykluczeniem uczulających pokarmów.

Wysypka u dziecka: Wyprysk kontaktowy

Wysypka lub zaczerwienienie na twarzy niemowlęcia może też oznaczać alergię kontaktową, czyli nadwrażliwość na drażniącą dla skóry dziecka substancję. Najczęściej winne są kosmetyki niemowlęcia - krem do smarowania twarzy lub preparat do mycia. Uczulenie może też wywołać proszek, w którym zostały uprane ubrania osób przytulających malucha, albo ich perfumy.

Co robić?

Trzeba wytropić, a następnie wyeliminować alergen - wtedy wysypka zniknie bez konieczności leczenia. Buzię z wysypką kontaktową wystarczy regularnie natłuszczać. Jeśli zmiany się utrzymują, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Lekarz radzi: Szorstka skóra a alergia kontaktowa

Wysypka na ciele dziecka: Łojotokowe zapalenie skóry

W przeciwieństwie do objawów alergii łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) często zaczyna się już w pierwszych dniach po porodzie. U niemowląt ma postać zmian rumieniowych, pokrytych żółtawą łuską, czasem także sączących.

Co robić?

Jeśli łojotokowe zmiany skórne nie są bardzo nasilone, wystarczy przemywać je czystą wodą z łagodnymi środkami myjącymi i smarować preparatami z cynkiem. W cięższych postaciach ŁZS niezbędna jest konsultacja lekarska, najlepiej dermatologiczna.

Wysypka u dzieci: leczenie

Jeśli zmiany skórne są silne lub długo nie ustępują, trzeba z dzieckiem wybrać się do pediatry. Lekarz oceni, czy należy rozpocząć leczenie, i zaleci maluchowi odpowiednią terapię. a w razie potrzeby skieruje go do dermatologa lub alergologa.

Czy bać się sterydów?

Stosowanie preparatów ze sterydami u dzieci w pierwszym roku życia budzi sporo kontrowersji. Na pewno nie można aplikować ich pochopnie. Jednak czasem są niezstąpione

Stosowane prawidłowo nie zrobią dziecku krzywdy. Żeby taka kuracja była bezpieczna i skuteczna, warto jednak przestrzegać kilku zasad:

•  Nie należy aplikować sterydów na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem. Nie każda zmiana skórna wymaga tak poważnego leczenia.

•  Warto znaleźć dobrego specjalistę, najlepiej dermatologa lub alergologa, i ściśle stosować się do jego zaleceń.

•  Lekarz powinien dopasować do wieku dziecka moc działania leku i jego postać (lotion, krem czy maść). W leczeniu niemowląt można stosować jedynie sterydy o najsłabszej mocy działania (pochodne hydrocortisonum), najlepiej w formie zawiesiny, która jest łagodniejsza niż krem czy maść.

•  Sterydy u dzieci nie powinny być stosowane dłużej niż 7 dni.

•  Szczególną ostrożność należy zachować, smarując zmiany na twarzy, szyi, a także w zgięciach łokci i kolan, ponieważ skóra jest w tych miejscach cieńsza i intensywniej wchłania lek. Należy nakładać preparat bardzo cienką warstwą, tylko w miejscu podrażnienia skóry.

•  Przy kuracji sterydowej konieczne jest regularne i częste stosowanie emolientów, ponieważ zwiększają skuteczność sterydów, a jednocześnie zmniejszają działania niepożądane.

Konsultacja: lek. med. Agnieszka Kryczka, dermatolog

To także może cię zainteresować: