1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Nauka pływania w domu

Wanna może służyć niemowlęciu nie tylko do mycia. Przeczytaj, jak się bawić i ćwiczyć z maluchem i jak oswajać go z wodą w domowej łazience. Konsultacja Magdalena Dąbrowska, instruktorka pływania niemowląt, fizjoterapeutka. Ćwiczenia i zdjęcia pochodzą z książki ?Mały pływak. Kształtowanie odpowiednich postaw od pierwszych chwil życia.? autorstwa Magdaleny Dąbrowskiej i Agnieszki Przybylskiej.
Pływanie i zabawa w wodzie z niemowlęciem w morzu, jeziorze czy na basenie, to wspaniała sprawa. Co jednak robić, kiedy lato się kończy, a my nie mamy szans wybrać się z dzieckiem na pływalnię? Bo albo nie ma w pobliżu brodzika odpowiedniego dla malucha, albo w sezonie grypowym wolimy unikać wypraw na basen, albo ze względu na alergię dziecka wizyta na pływalni nie w chodzi w grę. Jest na to rada.

Przy odrobinie inwencji wiele z tego, czego instruktorzy pływania niemowląt uczą na basenie, możemy zrobić w domowej łazience. Wejdźmy do dużej wanny razem z dzieckiem i przekonajmy się, że to wspaniała okazja do bliskiego kontaktu z niemowlęciem, przytulania się i wspólnej zabawy.

Figle w wodzie są przyjemnym urozmaiceniem zarówno dla niemowlęcia, znudzonego leżeniem na macie edukacyjnej jak i dla zmęczonych zabawianiem go i noszeniem na rękach rodziców.

Same plusy

Ćwiczenia w wodzie są nie tylko przyjemne, ale przynoszą także masę korzyści. U niejadków zwiększają apetyt, pobudzają dzieci ospałe a na maluchy nerwowe działają wyciszająco i uspakajająco.

Kontakt z wodą pomaga wyrównywać napięcie mięśniowe, dobrze więc robi zarówno dzieciom z obniżonym jak i podwyższonym napięciem. Kołysanie i ochlapywanie pobudza obie strony ciała, dlatego długie kąpiele pomagają także w przypadku asymetrii.

Dodatkowo, w wodzie mięśnie niemowlęcia się aktywizują, a stawy odciążają. Tu dziecko łatwiej zniesie pozycje, przy których zwykle protestuje, jak np. leżenie na brzuchu. W wannie niemowlę poznaje całe swoje ciało i odkrywa poszczególne jego części. Dotyk wody w formie strumieni dobrze wpływa na krążenie.

Poza tym oswajanie malucha z wodą to inwestycja - jeśli dziecko będzie się dobrze i swobodnie czuło w wannie, jest duża szansa, że polubi także basen, jezioro i morze. A za kilka lat bez problemu nauczy się pływać.

Spokój na starcie

Od pierwszej kąpieli do samodzielnego pływania jest długa droga, jednak przygotowanie do tego drugiego możemy zacząć już od pierwszych dni po porodzie. Środowisko wodne jest dla dziecka naturalne (w końcu spędziło w nim całe dziewięć miesięcy), więc teoretycznie kontakt z wodą powinien mu służyć. W praktyce niektóre noworodki (i ich rodzice) reagują na pierwsze kąpiele nieco nerwowo. Rodzicom nerwowość mija zwykle wraz ze zdobywanym doświadczeniem, dzieci uspakajają się, jak tylko mama i tata wypracowują modus operandi: z uwzględnieniem odpowiedniej temperatury, światła, dźwięków itp. Zanim więc zdecydujemy się na wydłużenie kąpieli o część rozrywkową, upewnijmy się, że zarówno maluch, jak i my jesteśmy na to gotowi.

W większości rodzin niemowlę kąpię się w małej wanience przez pierwszych kilka miesięcy życia. To wygodne, bezpieczne i ekonomicznie rozwiązanie (oczywiście dopóki dziecko się w niej swobodnie mieści).

Jeśli jednak mama lub tata ma ochotę i możliwość, może wejść z maluchem do dużej wanny (drugie z rodziców powinno przy tym asystować i w razie potrzeby pomagać). W zasadzie nie ma przeciwwskazań do wspólnych kąpieli od pierwszych dni życia dziecka, jednak lepiej poczekać z tym do trzeciego miesiąca życia. Niemowlę lepiej wtedy trzyma główkę, jest sprawniejsze i bardziej ciekawe świata. Łatwiej jest więc je utrzymać w wodzie i zainteresować zabawami i ćwiczeniami.

Komfort i bezpieczeństwo

Ważne jest, by stworzyć dziecku w łazience komfortowe i bezpieczne warunki. Zadbajmy o czystość wanienki, odpowiednie światło, temperaturę wody. Przygotujmy wszystko, co może być nam potrzebne, zarówno w trakcie, jak i po kąpieli. Jeśli planujemy dłuższą kąpiel, warto wziąć ze sobą komórkę albo po prostu ją wyłączyć.

Zadbajmy też o siebie. Jeżeli kąpiemy dziecko w małej wanience, ustawmy ją tak, żeby i nam było wygodnie, szczególnie, że czeka nas dłuższa sesja. Ubierzmy się lekko.

Noworodek podczas pierwszych kąpieli potrzebuje oczywiście spokoju i ciszy. Zapewnijmy mu je, ale gdy tylko dziecko poczuje się w wodzie pewnie, zacznijmy stopniowo wprowadzać warunki zbliżone do tych, które panują na basenie.

Po pierwsze niech pojawią się dodatkowe dźwięki: np. muzyka czy głosy domowników. Po drugie obniżajmy temperaturę powietrza w łazience i róbmy lekkie przeciągi otwierając drzwi do łazienki. Po trzecie stopniowo zmniejszajmy temperaturę wody. Tylko w pierwszych tygodniach życia dziecka powinna ona wynosić ok. 37 st.C, potem warto zacząć przyzwyczajać malca do chłodniejszej wody, powoli dochodząc do temperatury brodzika, czyli ok.32- 33 st C (pamiętajmy, że w dużej wannie, gdzie maluch jest razem z rodzicem, dodatkowo grzeje go ciało dorosłego).

Nie wlewajmy od razu do wody płynu do kąpieli. Nasz chwyt będzie wtedy pewniejszy i dziecko się nie wyślizgnie. Poza tym mydliny nie naleją się do uszu i oczu, a maluch nie napije się wody z chemią. Mycie dziecka z użyciem mydła dla niemowląt czy odpowiedniego płynu do kąpieli zostawmy na koniec. Pamiętajmy, by koniecznie zmienić wodę, gdy pojawi się niespodzianka w postaci kupki!

Nie bójmy się, że maluch zamoczy uszy. Nic mu się nie stanie. Po kąpieli połóżmy tylko dziecko na jednym, a potem na drugim boku, żeby woda mogła wypłynąć. I delikatnie wytrzyjmy każde ucho rogiem ręcznika. W żadnym razie nie używajmy do tego patyczków - służą tylko do czyszczenia małżowiny usznej.

Jak myć wannę?

Myjąc wanienkę czy wannę bądźmy ostrożni ze środkami czystości. Lepiej żeby zawarte w płynach i mleczkach do mycia substancje chemiczne nie podrażniły delikatnej skóry dziecka ani nie dostały się do jego oczu czy ust. Wanienkę noworodka najlepiej umyć tym samym mydłem, którego używamy do mycia dziecka. W przypadku starszego dziecka zamiast tradycyjnych produktów można skorzystać z środków ekologicznych, zawierających naturalne składniki takie jak ocet czy soda oczyszczona. Można też sięgnąć po sok z cytryny, który ma właściwości odkażające i czyszczące.

Kwestia czasu

Trudno precyzyjnie określić, ile czasu powinna trwać zabawa z niemowlęciem w wodzie. W zasadzie im starsze dziecko, tym dłużej, ale trzeba pamiętać, że każdy maluch jest inny, ma inną wrażliwość i inne potrzeby.

Za każdym razem musimy wyczuć nastrój dziecka, bo wyrzynające się zęby albo niedosyt snu mogą mu odebrać ochotę na figle w wodzie. Bądźmy czujni i elastyczni. Gdy malec jest zmęczony lub rozdrażniony, odpuśćmy sobie długą kąpiel i zabawy w wodzie.

Jeśli sytuacja się powtarza, to znak, że coś jest nie tak. Może dziecku nie odpowiada pora lub rodzaje ćwiczeń? Albo woda jest zbyt chłodna? Może maluch jest ospały po jedzeniu albo, przeciwnie, głodny? Spróbujmy zaobserwować, co dziecko drażni w czasie kąpieli i zmienić to. Jeśli, mimo naszych wysiłków, malec wciąż protestuje przeciw pobytowi w wannie, na jakiś czas zrezygnujmy z ćwiczeń w wodzie. Może za kilka tygodni będzie lepiej.

Jeżeli zaś niemowlę jest zadowolone, rozluźnione, spokojne, nie tylko podczas kąpieli, ale także po niej, to znak, że można wydłużać czas pobytu w wodzie. Z czasem część zabawowo-ćwiczeniowa może potrwać nawet 40 minut. Pamiętajmy tylko, by w trakcie dolewać cieplej wody!

Zabawy miłe i pożyteczne

Pomysłów na to, jak bawić się z dzieckiem w wannie jest mnóstwo. Bez względu na to, jakie zabawy mu zaproponujemy, bądźmy delikatni, wykonujmy spokojne i płynne ruchy, zawsze w zakresie możliwości ruchu stawów dziecka. Zacznijmy od powolnego zamoczenia, dając dziecku czas na rozluźnienie się. Możemy nie zanurzając całego ciała malca, delikatnie skropić je, a potem polewać wodą spływającą z dłoni. Najpierw nóżki, potem tułów i na końcu główka.

Nie musimy silić się na wyrafinowane ćwiczenia czy kupować specjalnych drogich zabawek. W przypadku noworodka i małego niemowlęcia pobyt w wannie to przede wszystkim okazja na poznanie swojego ciała i odkrycia jego możliwości. Można też ćwiczyć tu nowe umiejętności takie jak: skupianie wzroku np. na oddalającej się czy przybliżającej twarzy rodzica, trzymanie główki, wyciąganie rączek, chwytanie. Maleństwu spodoba się delikatne polewanie i ochlapywanie wodą.

Starszemu niemowlęciu, które już dobrze trzyma główkę i pewnie się czuje w wodzie, warto pokazać jak zabawne może być zanurzanie i delikatne stukanie o wodę rączkami, tułowiem, nóżkami, klaskanie dłońmi, przekręcanie na boki i brzuch, kołysanie, leżenie lub siedzenie na rodzicielskim brzuchu albo nogach. Im starsze dziecko, tym większe mamy możliwości.

Starajmy się oswajać niemowlę z woda w jego własnym tempie. Podążajmy za możliwościami i preferencjami dziecka. Jeśli nie lubi polewania głowy, wycofajmy się i zaproponujmy ponownie za jakiś czas. Jeśli maluch protestuje przy próbach odsunięcia go od nas, pozwólmy mu na kontakt ciało do ciała tak długo, jak długo tego potrzebuje. Bądźmy delikatni i taktowni.

Pamiętajmy, że maluch ma się przede wszystkim poczuć w wodzie swobodnie i pewnie. O ile to możliwe, starajmy się włączać zabawy, które w przyszłości pomogą mu w nauce pływania. W dużej wannie holujmy malucha na brzuchu i plecach pokazując, na czym polega utrzymywanie się na powierzchni wody. Z czasem możemy nawet dojść do zanurzania dziecka z głową, czyli nurkowania.

Dobre zabawki do kąpieli

Gdy niemowlę czuje się już w wodzie swobodnie, możemy włączyć do zabawy proste zabawki, takie jak:

- kolorowa piłka. Dziecko może na niej skupić wzrok, a później kopać ją nóżkami, próbować łapać czy wrzucać do wody;

- konewka. Na początek będziemy nią delikatnie polewać ciało niemowlęcia, a gdy malec nauczy się już chwytać, możemy mu ją dać do zabawy;

- gąbki o różnej fakturze. Możemy nimi dotykać lekko skóry dziecka w różnych miejscach (pamiętając, że jest wyjątkowo wrażliwa!). Starszemu niemowlęciu warto pokazać, jak można w nie nabierać wody, a potem je wyciskać;

- piłka z kolcami. Jest idealna do delikatnego masowania niemowlęcia, a potem świetnie mu służy do kopania czy ściskania;

- kubek. Ważne, by był lekki, niezbyt duży i nietłukący. Malec może nim nabierać wody, wylewać ją, przelewać do innego naczynia, polewać siebie lub rodzica.

- gumowa kaczka. Dziecko może ją chwytać, ściskać, polewać wodą, próbować zanurzyć. Uwaga, pamiętajmy, że w gumowych kaczkach i innych tego typu zabawkach gromadzą się grzyby i pleśnie, dlatego trzeba je często myć i wymieniać.

- prysznic. Idealnie, jeśli dysza ma zmienne strumienie. Za pomocą prysznica można masować dziecko, robić wiry pod wodą, fontanny.

* Zabawki i atrakcje włączajmy pojedynczo, pozwalając dziecku jak najwięcej odkrywać na własną rękę.

Jak ćwiczyć z niemowlęciem

Oto kilka prostych ćwiczeń i chwytów, które pozwolą wam delikatnie oswoić dziecko z wodą, a zarazem zapewnią mu dobrą zabawę.

Oswajanie dziecka z wodą

Zanim wejdziesz z dzieckiem do wanny, sam/a wygodnie i stabilnie w niej usiądź, a potem poproś partnera o podanie malucha. (Jeśli jesteś sam/a, ostrożnie wejdź do wanny nie zamaczając dziecka.) Siedząc zanurz dziecko tak, by dotykało wody tylko palcami stóp. Powoli zamocz większą część nóg, potem brzuszek, plecy. Możesz jednocześnie delikatnie polewać malca kropelkami wody spływającymi z dłoni (na dalszym etapie możesz użyć konewki czy kubka). Pamiętaj, że niemowlę powinno widzieć źródło wody i móc wyciągnąć w jego kierunku rączki. Inaczej może się przestraszyć.

Leżenie na brzuchu

Kielich to chwyt umożliwiający stabilne leżenie dziecka na brzuchu. Połóż je na palcach swoich dłoni tak, żeby ich wnętrze dotykało klatki piersiowej malca. Kciuki trzymaj w górze przytrzymując dziecko w okolicy ramion, a nadgarstki złącz. W ten sposób chronisz dziecko przed niekontrolowanym zanurzeniem główki. Chwyt kielich można wykorzystać w wannie przybliżając i oddalając malca od siebie, a także delikatnie poruszając nim na boki. Uwaga! Nie wolno wyciągać dziecko z tej pozycji z wody!

Holowanie

Połóż dziecko na plecach przed sobą i podłóż pod jego plecy palce dłoni. Wnętrze dłoni podtrzymuje plecy, kciuki są do góry i spoczywają w okolicy ramion malucha. Główka dziecka opiera się na twoich nadgarstkach. Trzymając malucha w ten sposób możesz wolno poruszać nim na boki, do przodu i do tyłu.

Zabawa piłką

Połóż dziecko na swoich lekko ugiętych nogach, jego głowa powinna leżeć w okolicy twoich kolan, a ugięte nogi dotykać twojego brzucha. W tej pozycji możesz ćwiczyć z maluchem łączenie rąk, przekraczanie linii środkowej ciała (sięganie prawą ręką czy nogą dziecka w lewą stronę i na odwrót), skupianie wzroku na przedmiotach czy wyciąganie do nich rączek.

Zdjęcie FISHER PRICE WANIENKA KĄPIELOWA RAINFOREST M5656 Zdjęcie Leżaczek do kąpieli niski metalowy stelaż + pokrowiec frotte Zdjęcie Okbaby Leżaczek kąpielowy Buddy
FISHER PRICE WANIENKA KĄPIE... Leżaczek do kąpieli niski m... Okbaby Leżaczek kąpielowy B...
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
Podstawowe informacje
Rodzaj Wanienka Fotelik do kąpieli Fotelik do kąpieli
materiały partnera: