Jak zaoszczędzić na niemowlaku?

Dziecko zmieniło wasze życie. Potraficie przetrwać pomimo braku snu, robić setki zdjęć małego człowieczka, który głównie śpi i je. Do tego dostaliście po kieszeni - wraz z jego narodzinami wydaliście kilka tysięcy złotych na wyprawkę i podstawowe potrzeby a to początek góry lodowej. Są jednak sposoby na zaoszczędzenie kilkuset złotych na twoim maluchu. Oto kilka sprawdzonych pomysłów.

Jedzenie

Karm piersią jak długo to jest możliwe. Gdy przechodzisz na mleko modyfikowane, niekoniecznie wybierz najdroższą markę, choć decyzję zawsze skonsultuj z pediatra, zwłaszcza gdy dziecko jest alergikiem. Słoiczki z daniami dla niemowlaków są niezwykle wygodne, ale też bardzo drogie. Trudno uwierzyć, że taka mała porcja tak dużo kosztuje, tym bardziej, że z czasem będziesz potrzebować ich coraz więcej - zupkę, drugie danie, deserek. Zamiast wydać 5 zł na jeden malutki obiadek, zrób większe zakupy na targu i przygotuj domowe zupki z różnych składników, które możesz zamrozić na zapas. Owoce też z łatwością samodzielnie zmiksujesz, może życzliwy sąsiad ma owoce z własnego ogrodu i mógłby się z tobą podzielić? Możesz posadzić też zioła w doniczce - podkreślają smak niemowlęcych potraw i są dozwolone dla maluchów.

Ubranka

Zrób rekonesans - może znajomi mają rzeczy po swoich dzieciach, które niedawno wyrosły z niemowlęcych ciuszków i chętnie je tobie przekażą? Maluchy szybko rosną a kupowanie kolejnych pajacyków co dwa miesiące to dość kosztowna sprawa. Często rodzice wstydzą się zaoferować rzeczy po swoim potomstwie, więc nie wstydź się tylko wyjdź z inicjatywą. Zaprzyjaźnij się z internetem - często świetne okazje są wystawiane na aukcję, bywa, że nawet znajomi znajomych oferują niezniszczone ubranka i sprzęty dla dzieci za darmo - załóż konta na portalach społecznościowych i forach dla mam (np. serwis Dzieciociuszek.pl ) Jeśli kupujesz ubranka, to zdecyduj się na kolory uniseks - przydadzą się, gdy planujesz więcej dzieci albo same białe ciuszki - są tanie i pasują do wszystkiego. Nie jest konieczny zakup pełnego kompletu pościeli dla maluszka - o ile ochraniacze boczne na szczebelki mogą się przydać, o tyle niemowlę nie potrzebuje poduszki ani śpiworka - mogą się okazać niebezpieczne dla dziecka, gdy się w nie zaplącze.

Pieluchy

Niemowlęta zużywają ogromną ilość pieluch. Nie kupuj zbyt wcześnie kolejnego rozmiaru, bo oznacza to, że pieluch w opakowaniu będzie mniej, więc wcześniej będziesz zmuszona kupić nowe. Szukaj promocji w supermarketach, często dodatkowo załączane są do nich chusteczki nawilżające albo inne przydatne rzeczy. Możesz też rozważyć korzystanie z pieluch tetrowych zamiast jednorazowych albo wybór tańszej marki.

Sprzęty

Podobnie z kupnem fotelika samochodowego - różne modele mają odmienny zakres wieku i wagi. Postaraj się kupować takie, które są przeznaczone dla dzieci o jak największej rozpiętości wagowej, wtedy nie będzie konieczna częsta zmiana fotelika. Podobnie z wózkiem - kup taki, który ma kilka części - gondolę i spacerówkę oraz fotelik w jednym. Jeśli dziecko urodziło się latem, możesz zrezygnować z gondoli, o ile znajdziesz wygodną spacerówkę z dodatkowym materacykiem, która jest dostosowana do tak młodego wieku malucha. Daruj sobie gadżety typu wiklinowy koszyk do spania czy kołyska - może się okazać, że dziecko nigdy z tego nie skorzysta, bo będzie spać w łóżeczku lub wózku. Pamiętaj, że są akcesoria niezbędne maluchowi jak łóżeczko czy wanienka oraz takie, które są zbędnym wydatkiem. Zrezygnuj z elektronicznej niani, jeśli nie masz kilkupoziomowego domu to usłyszysz płacz malucha w każdym jego zakątku. Huśtawki, jeździki, chodziki a nawet specjalny mebel- przewijak też nie są niezbędne. Chodziki są nawet uznawane przez pediatrów za szkodliwe - ograniczają naturalną naukę utrzymywania równowagi i uczą nieprawidłowego stawiania kroków. Zamiast specjalnego przewijaka, wykorzystaj komodę, którą masz w domu albo inny podłużny mebel i połóż na nim przenośny nieprzemakalny materacyk. Przyda ci się bardziej, bo możesz go wykorzystać w różnych miejscach domu np. w łazience, szybko zwinąć a nawet zabrać ze sobą wychodząc z maleństwem z domu.

Zabawki

Zamiast kupowania drogich niemowlęcych zabawek wykorzystaj wyposażenie domu. Zwłaszcza kuchnia będzie pomocna - twój dziesięciomiesięczniak będzie miał mnóstwo zabawy stukając w twoje garnki i rondelki, bawiąc się plastikowymi pokrywkami, lejkami i drewnianymi łyżkami. Tym samym unikniesz wydania fortuny na minikuchnię w sklepie z zabawkami. Poza tym są dzieci, które wolą do zabawy przedmioty codziennego użytku niż najbardziej kolorowe zabawki. Upewnij się tylko czy nie zawierają małych elementów i są bezpieczne dla twojego malucha. Podobnie z grzechotkami - modne są ekozabawki. Zrób ją sama - wykorzystaj małą plastikową butelkę i garść ziaren grochu, zakręć dobrze i podaj maluchowi - będzie miał większą frajdę niż z grającej pozytywki za 100 złotych.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.