1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Egzotyczne wakacje

Z małym dzieckiem zagranicę? Czemu nie! Do takiego wyjazdu trzeba się jednak zawczasu dobrze przygotować.
Jeżeli zamierzacie wyjechać z dzieckiem zagranicę, potrzebny będzie paszport lub dowód osobisty dla malucha. Jednak ich wyrobienie może zająć nawet miesiąc, trzeba więc pomyśleć o tym wcześniej. Dowód pozwala poruszać się tylko po krajach Unii Europejskiej. Zatem jeśli marzy wam się egzotyczna podróż, trzeba koniecznie wyrobić maluchowi paszport.

FORMALNOŚCI KROK PO KROKU

Na początek musimy wybrać się z dzieckiem do zakładu fotograficznego. Ponieważ do dowodu i paszportu wymagane są inne ujęcia, powiedzmy fotografowi, do jakiego dokumentu potrzebne są nam zdjęcia.

Fotografia do paszportu musi mieć odpowiednie parametry. Maluchy traktowane są łagodniej, ale na zdjęciu muszą mieć otwarte oczy.

Dziecku do 5 lat możemy wyrobić paszport tymczasowy lub paszport biometryczny (z elektronicznym chipem zawierającym informacje o posiadaczu paszportu). Oba są ważne 12 miesięcy. Na ich wydanie konieczna jest zgoda obojga rodziców.

Wniosek o wyrobienie paszportu składamy do wydziału paszportowego w urzędzie wojewódzkim, na którego terenie jesteśmy zameldowani na stałe. Jeśli staramy się o paszport tymczasowy, dziecko nie musi przy tym być (jeżeli malec ma mieć wyrobiony paszport biometryczny, jego obecność jest konieczna). Paszport może odebrać jedno z rodziców. Wydanie dokumentu kosztuje 30 zł.

Tańsze jest wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka, bo jest wydawany za darmo i ważny przez 5 lat. Dowód dla dziecka wydaje właściwy ze względu na miejsce zameldowania na pobyt stały organ gminy: wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Do wniosku o wyrobienie pierwszego dowodu trzeba dołączyć dwa zdjęcia i skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Jeśli ma już 5 lat, musi być obecne przy składaniu wniosku.

DMUCHAĆ NA ZIMNE

Przed wyjazdem musimy też wyrobić maluchowi (i sobie) Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), gwarantującą bezpłatne leczenie w nagłych przypadkach w publicznych szpitalach i przychodniach w całej Unii Europejskiej, a także w Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Lichtensteinie. Wniosek o jej wydanie składamy w oddziale NFZ. Dziecko nie musi być przy tym obecne. Karta wydawana jest od ręki. Załatwienie wszystkich formalności zwykle nie trwa dłużej niż godzinę, ale w sezonie urlopowym może się wydłużyć nawet do kilku godzin. Każda osoba ubezpieczona otrzymuje własną kartę - gdy na wakacje wyjeżdża np. czteroosobowa rodzina, wszyscy jej członkowie, w tym dzieci, muszą mieć EKUZ.

Karta nie daje nam gwarancji, że za darmo dostaniemy się do lekarza. Często za wizytę trzeba zapłacić z własnej kieszeni, a po powrocie do kraju wystąpić do NFZ o zwrot kosztów. Poza tym w większości państw europejskich publiczne placówki medyczne pobierają opłaty za usługi od ubezpieczonych (ich pełna lista znajduje się na stronie www.nfz.gov.pl).

Za leczenie w prywatnych placówkach medycznych musimy płacić sami, dlate- go wyjeżdżając na wakacje z dziećmi, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie. A już koniecznie trzeba je wykupić, jeśli jedziemy poza Unię Europejską. Pamiętajmy, że dotyczy to też Chorwacji i Turcji - tam ubezpieczenie oferowane przez NFZ nie działa. Tak samo jest na niektórych greckich wyspach, gdzie w ogóle nie ma publicznej ochrony zdrowia, trzeba zatem korzystać z prywatnej.

Oprócz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego i ewentualnie polisy ubezpieczeniowej na wakacje warto zabrać książeczkę zdrowia dziecka.

HOTEL PRZYJAZNY DZIECIOM

Przed wyjazdem warto poczytać opinie na temat hotelu i miejsca, do którego się wybieramy. Na forach często wypowiadają się rodzice małych dzieci - mogą nam udzielić wielu cennych wskazówek.

Wiele hoteli proponuje punkty przedszkolne, w których dzieci mają profesjonalną opiekę. Są też ośrodki, w których za dodatkową opłatą można wynająć na kilka godzin opiekunkę. Jeśli maluch ma już kilka lat, dobrze jest upewnić się, czy w ośrodku są jakieś atrakcje dla dzieci: plac zabaw, brodzik lub wydzielona płytsza część basenu, sala zabaw itp.

Warto dokładnie sprawdzić położenie hotelu czy wynajmowanego apartamentu. Bliskość deptaka, sklepów, barów czy dyskotek, która dla bezdzietnych turystów jest zwykle atutem, rodzicom podróżującym z dzieckiem na niewiele się przyda. Przeciwnie - może im zepsuć cały pobyt. Dla rodziny znacznie lepszy będzie kameralny, cichy hotel położony na uboczu.

Konieczne sprawdźmy też, czy w wybranym przez nas ośrodku są zniżki dla dzieci.

RODZINA NA SKRZYDŁACH

Jeśli zdecydujemy się na wakacje zagraniczne, czeka nas kilkugodzinna podróż samolotem lub o wiele dłuższa - samochodem. Zwłaszcza z małym dzieckiem lepiej wybrać tę pierwszą - mniej zmęczy i nas, i malca.

Najlepsze są połączenia bezpośrednie. Przed wylotem sprawdźmy zasady podróży z dzieckiem w wybranych liniach lotniczych. Czy będziemy musieli dopłacić za wózek? Czy w razie dłuższych lotów w samolocie jest kołyska? Czy będziemy mogli zabrać na pokład fotelik samochodowy? Czy w czasie lotu oferowany jest posiłek i woda mineralna?

Klimatyzacja w samolocie zwykle sprawia, że panuje tam miły chłód, ale niekiedy zmienia się on w przenikliwe zimno. Dlatego warto mieć w bagażu podręcznym dla siebie i dla dziecka kilka ubrań, by je zmieniać w zależności od temperatury.

Do podręcznej torby dobrze też spakować chusteczki nawilżane, chusteczki higieniczne, kilka pieluch na zmianę, małą podręczną apteczkę, poduszkę, kocyk oraz kilka ulubionych zabawek malca. Dla starszaka można mieć kapcie, bo dzieci lubią wdrapywać się na siedzenia.

Niemowlęta zwykle spokojnie przesypiają większą część lotu, ale starsze dzieci trzeba czymś zająć. Nudę może przegonić odtwarzacz mp3 z nagranymi bajkami, czasopismo dla dzieci, książeczka lub przenośny odtwarzacz DVD z ulubionymi filmami malca (koniecznie ze słuchawkami).

Warto też zabrać dla dziecka drobną przekąskę. Niemowlęciu - ulubioną kaszkę, jogurt, przecier owocowy w słoiczku lub zupkę (dania dla niemowląt można przewozić w bagażu podręcznym), a starszemu dziecku np. kanapkę, wafel ryżowy czy niezbyt soczysty owoc. Do picia najlepsza będzie niegazowana woda mineralna (można ją kupić na lotnisku już po przejściu przez kontrolę bagażu).

W trakcie lotu dziecku mogą przeszkadzać zatykające się uszy. Malucha karmionego naturalnie warto wtedy przystawić do piersi, a karmionemu sztucznie podać butelkę. Przełykanie przyniesie mu ulgę.

ZDROWIE PRZY STOLE

W ciepłych krajach wielu turystów dotyka tzw. klątwa faraona, czyli problemy żołądkowe wynikające z innej flory bakteryjnej. By uchronić przed nimi malucha, trzeba ściśle przestrzegać podstawowych zasad higieny.

Najlepiej też, by mały turysta był na własnym wikcie: żeby niemowlę karmione piersią piło tylko mleko mamy, a dziecko karmione butelką - przywiezione z domu mleko modyfikowane (do zrobienia go należy używać tylko przegotowanej butelkowanej wody). Nawet jeśli na co dzień nie sterylizujemy już naczyń malucha, w czasie egzotycznego urlopu róbmy to koniecznie.

Jeżeli dziecko jada już coś poza mlekiem, warto zabrać ze sobą jego ulubione kaszki, jogurty, obiadki i deserki w słoiczkach. One z pewnością mu nie zaszkodzą.

Starszak, który definitywnie wyrósł już z jedzenia dla niemowląt, powinien żywić się wyłącznie w hotelowej restauracji. Nie podawajmy mu surowych owoców i warzyw ani owoców morza. W upalne dni dziecko musi dużo pić. Nie dawajmy mu jednak do picia napojów z dzbanka ani z kostkami lodu (mogą być zrobione z nie przegotowanej wody). No i pilnujmy, by maluch często i dokładnie mył ręce.

PEDIATRA NA POMOC

Wielu rodziców obawia się, że w czasie wakacji maluch może nagle zachorować. No cóż - tego nie można całkowicie wykluczyć. Ale można się na taką ewentualność odpowiednio przygotować.

Przede wszystkim umówmy się przed wyjazdem z pediatrą, który na co dzień opiekuje się dzieckiem, i poprośmy go o listę medykamentów, które warto spakować do walizki. Na pewno w wakacyjnej apteczce powinny się znaleźć leki na gorączkę, przeziębienie, probiotyki, a także podstawowe środki opatrunkowe, repelenty na owady oraz środki łagodzące ukąszenia i oparzenia słoneczne.

Dobrze też mieć przy sobie numer telefonu polskiego lekarza. W razie potrzeby będzie można skonsultować się z nim telefonicznie. To często wystarczy, by uspo- koić skołatane rodzicielskie nerwy i opanować sytuację na miejscu.

I pamiętajmy, że mając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego albo odpowiednią polisę ubezpieczeniową możemy również skorzystać z miejscowej służby zdrowia. O znalezienie najbliższego szpitala, przychodni, apteki bądź podanie numeru pogotowia możemy poprosić rezydenta w hotelu lub pracowników recepcji. Czasem o opiekę medyczną danego kraju najlepiej zapytać farmaceutę w aptece lub miejscowych mających dzieci. Pokierują nas i doradzą najlepiej, znając ten problem z własnego doświadczenia.

Plażowanie pod parasolem

Wypoczynek w krajach południowej Europy lub ciepłych krajach zamorskich może być wspaniałą zabawą, o ile nie zapomnimy o ochronie wrażliwej skóry dziecka.

•  Nie wychodźmy z dzieckiem na plażę między 11 a 16, bo wtedy słońce grzeje najmocniej.

•  Na dworze starajmy się przebywać w cieniu. Dziecko powinno nosić czapeczkę z daszkiem albo kapelusz z szerokim rondem. Warto też zakładać dziecku koszulkę i spodenki z filtrem przeciwsłonecznym.

•  Przed wyjściem dokładnie posmarujmy malucha (nie wyłączając płatków usznych i palców stóp) kremem zapewniającym bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Powtarzajmy smarowanie co 2 godziny i po każdej kąpieli oraz wycieraniu go ręcznikiem.

TE SŁÓWKA MOGĄ SIĘ PRZYDAĆ:

•  My child is ill - Moje dziecko jest chore

•  She/he vomited three times - Ona/on wymiotował(a) trzy razy

•  Her/his stomach hurts - Boli ją/go brzuch

•  She/he has diarrhoea - Ona/on ma biegunkę

•  She/he suffers from asthma - Ona/on cierpi na astmę

•  She/he has a fever - Ona/on ma gorączkę

•  I'm looking for a good pediatrician - Szukam dobrego pediatry