1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Falowanie i spadanie

Test ciążowy nie pozostawia wątpliwości - zarodek na dobre zagnieździł się w macicy! Wszyscy ci gratulują, a ty masz ochotę zawinąć się w kołdrę i... spać.
Większość fachowców uważa, że dobrym czasem na pierwszą wizytę jest drugi miesiąc ciąży - najlepiej między szóstym a dziewiątym tygodniem. Kiedy mija magiczny szósty tydzień, zarodek porządnie zagnieżdża się w twojej macicy i teraz właśnie następuje jego najbardziej dynamiczny rozwój. Aż do ostatniego trymestru będziesz odwiedzać lekarza co miesiąc. Wyjątkowo, gdyby się okazało, że twoja ciąża jest ciążą wysokiego ryzyka, mogą być konieczne częstsze wizyty i dodatkowe badania.SPOTKANIE NA SZCZYCIE

Pierwsza wizyta jest na ogół najdłuższa, trwa mniej więcej pół godziny i składa się z kilku elementów.

•  Szczegółowy wywiad - lekarz spyta cię przede wszystkim o to, kiedy miałaś ostatnią miesiączkę. Na tej podstawie wyliczy termin porodu. Zapyta cię również o długość cykli miesiączkowych, o poprzednie ciąże, ewentualnie jakieś komplikacje i przebyte poronienia. Będzie go też interesować twój tryb życia, charakter pracy, choroby, jakie pojawiały się w twojej rodzinie.

•  Badanie ogólne - lekarz oceni twój stan zdrowia, zbada piersi, płuca, serce. Sprawdzi i odnotuje wagę ciała i ciśnienie krwi. Wyniki tych pomiarów będą przy późniejszych badaniach stanowiły podstawę do porównań.

•  Badanie ginekologiczne - lekarz sprawdzi stan pochwy, szyjki macicy, określi wielkość i położenie macicy w zależności od tego, w którym jesteś tygodniu ciąży.

•  Zlecenie badań laboratoryjnych - szczegółowe badania pozwolą lekarzowi kontrolować przebieg ciąży.

•  USG - pozwala określić, czy ciąża jest pojedyncza, czy może mnoga, czy zarodek jest właściwie usadowiony i czy się dobrze rozwija.

ANALIZY, ANALIZY

Ze skierowaniem od lekarza pracującego w zakładzie mającym kontrakt NFZ zrobisz je bezpłatnie.

•  Grupa krwi i czynnik Rh. Oznacza się je na samym początku ciąży. W nagłym wypadku nie wystarczy powiedzieć lekarzowi, jaką ma się grupę krwi. Musi on zobaczyć dokument, który stwierdza to ponad wszelką wątpliwość.

•  Badanie ogólne moczu. Do badania należy oddać mocz poranny, w specjalnym pojemniczku, który kupuje się w aptece. Badanie powinno być wykonane w ciągu czterech godzin od oddania próbki moczu. Podczas ciąży w moczu może pojawiać się ślad białka i niewielkie ilości cukru. Wymaga to konsultacji lekarza, choć nie zawsze jest oznaką choroby.

•  Morfologia krwi. Pozwala wykryć niedokrwistość, dość częstą u ciężarnych. Wyniki z początku ciąży stanowią podstawę do porównań z późniejszymi badaniami. Począwszy od drugiego trymestru liczba krwinek białych znacznie się zwiększa. Więcej jest też płytek krwi, które biorą udział w procesie krzepnięcia. Maleje stężenie białek w surowicy, z czym wiąże się wyższe OB. To także zjawisko fizjologiczne.

•  <a class=c1n href="https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,101459,949789.html

">Glukoza w surowicy. Ciąża, która jest dla organizmu kobiety nie lada wyzwaniem, sprzyja ujawnianiu się cukrzycy. Jeżeli nikt w rodzinie na nią nie chorował, poziom glukozy bada się dwukrotnie - na początku pierwszego trymestru i pod koniec drugiego, zawsze na czczo. Jeśli w rodzinie występowała cukrzyca, konieczne będą częstsze kontrole.

•  WR (odczyn Wassermanna). Badanie to służy wykryciu kiły, choroby zakaźnej przenoszonej drogą płciową. Wykonuje się je dwukrotnie - na początku i pod koniec ciąży.

•  Badania cytologiczne i bakteriologiczne.Cytologia polega na mikroskopowej ocenie wymazu z szyjki macicy pod kątem zmian mogących przerodzić się w nowotwór. Wymaz powinien być również oceniony pod względem bakteriologicznym, co pozwala określić tak zwany stopień czystości pochwy.

Poza tym powinno się również sprawdzić obecność we krwi przeciwciał przeciwko chorobom zakaźnym, takim jak toksoplazmoza, cytomegalia i ewentualnie różyczca, jeśli kobieta na nią nie chorowała ani nie była szczepiona. Warto też sprawdzić poziom TSH świadczący o funkcji tarczycy. Lekarz powinien także zaproponować badanie w kierunku HIV, na które można się nie zgodzić, lecz musi to być odnotowane w dokumentacji.

W czasie pierwszej wizyty spróbuj się zastanowić, czy lekarz, do którego trafiłaś, odpowiada ci pod każdym względem. Szukasz przecież kogoś, w kim chciałabyś mieć oparcie. Czy służy ci chętnie wyjaśnieniami? Czy interesuje się tobą jako człowiekiem, czy pyta tylko o wyniki badań? Czy sam chętnie wszystko objaśnia i tłumaczy? A może wolałabyś mieć do czynienia z położną? Obecne rozwiązania prawne dają ci taką możliwość. Warto ją rozważyć.

Ponieważ pierwsza wizyta bywa zazwyczaj dość emocjonująca, weź ze sobą koniecznie coś do notowania, by nie umknęło ci nic z tego, co mówi lekarz. Potem w domu będziesz mogła na spokojnie jeszcze raz zastanowić się nad jego zaleceniami i zmianami, które cię czekają.

Pierwsza wizyta

Podczas pierwszej rozmowy lekarz lub położna założy ci kartę ciąży i zapyta o:

•  wiek, przebyte choroby, rodzaj wykonywanej pracy;

•  datę ostatniej miesiączki;

•  czy i kiedy robiłaś test ciążowy, jak się czujesz;

•  czy po zatrzymaniu miesiączki nie było żadnych krwawień lub innych dolegliwości, takich jak bóle w dole brzucha;

•  czy to jest twoja pierwsza ciąża;

•  czy nie miałaś problemów z zajściem w ciążę.

Uwaga, nowe standardy opieki okołoporodowej umożliwiają położnym prowadzenie fizjologicznej ciąży. Ta sama położna może potem przyjmować twój poród.

KWAS FOLIOWY

Jeśli do tej pory nie przyjmowałaś kwasu foliowego, najwyższy czas zacząć. Kwas foliowy zapobiega wadom układu nerwowego u dziecka, którego narządy właśnie teraz się tworzą. Preparaty kwasu foliowego dla kobiet w ciąży są dostępne w aptekach bez recepty.JAK SIĘ ROZWIJA TWOJE DZIECKO

Lekarze liczą początek ciąży nie od dnia zapłodnienia, ale od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. To samo założenie przyjęliśmy w naszym kalendarzu.

•  TYDZIEŃ 7.

Zarodek podwaja swoją długość. Pod koniec 7. tygodnia mierzy 7-9 mm. Wraz ze wzrostem głowy powstaje narząd gardłowy, z którego wykształci się podniebienie, język, części szczęk i żuchwy, mięśnie twarzy. Teraz można już zobaczyć zarys twarzy maleńkiego człowieka - widoczne są na nim zaczątki nosa, oczu i ust. Pod koniec 7. tygodnia po bokach guzowatej głowy pojawiają się dwie plamki - to zawiązki oczu. W 8. tygodniu ciąży, gdy będzie już w nich barwnik siatkówki, staną się wyraźniejsze. Wydłużają się rączki i nóżki, a na ich końcach zarysowuje się kształt dłoni i stóp. Podczas badania USG lekarz jest już w stanie potwierdzić ciążę. Na początku ciąży zapotrzebowanie organizmu na witaminy i składniki mineralne znacznie wzrasta. Jeśli twoja dieta jest uboga lub monotonna, a jej urozmaicenie nie jest możliwe (bo np. jesteś alergiczką), bierz preparaty witaminowe dla kobiet w ciąży. W ten sposób dostarczysz odpowiednią dawkę witamin i składników mineralnych sobie i dziecku.

•  TYDZIEŃ 8.

Zarodek jest wielkości ziarnka fasoli - ma ok. 1,5 cm długości. Powstaje przewód słuchowy zewnętrzny, który łączy się ze zgrubieniem małżowiny usznej. Ucho wewnętrzne (odpowiedzialne za słuch i zmysł równowagi) jest już rozwinięte. Ponieważ błędnik kształtuje się tak wcześnie, dziecko niemal od początku reaguje na ruch: niepokoją je gwałtowne zmiany pozycji (nie służy mu to, że uprawiasz jogging albo jeździsz po wybojach), uspokaja - miarowy rytm (gdy maszerujesz, tańczysz, pływasz). Oczy są już w pełni zawiązane, zabarwione pigmentem, ale ich właściwy kolor poznacie dopiero w trzecim miesiącu po narodzinach. Zaczynają rosnąć powieki. W pierwszych tygodniach ciąży nie planuj farbowania włosów ani robienia trwałej. Opary chemicznych odczynników są szkodliwe. Niektóre zabiegi nie są teraz dla ciebie (ani dla rozwijającego się w tobie dziecka) wskazane. Na indeksie są m.in. zabiegi wymagające używania prądów lub zastosowania silnie działających kosmetyków (np. z retinolem, kwasami owocowymi, kwasem alfaliponowym, witaminą C).

•  TYDZIEŃ 9.

Zarodek mierzy ok. 2 cm. Rozpoznawalne stają się rysy twarzy: rozwija się górna warga, pojawiają się dziurki w nosie, uszy przesuwają się na boki głowy, a oczy ku przodowi. Wydłuża się szyja, ale głowa wciąż przylega do klatki piersiowej. Na klatce widać już brodawki sutkowe. U chłopców wykształcają się jądra, a u dziewczynek - jajniki (zewnętrzne narządy płciowe u obu płci nadal są jednakowe). Tułów wydłuża się i prostuje. Samorzutnie kurczą się mięśnie, dzięki czemu dziecko porusza się w pęcherzu płodowym. Mózg rozwija się w tempie ekspresowym (to dlatego głowa stanowi aż połowę długości zarodka): z pęcherzyków mózgowych, które wykształciły się w 6. tygodniu ciąży, tworzą się półkule mózgowe (odpowiedzialne za myślenie i czucie), międzymózgowie z przysadką produkującą ważne hormony oraz tyłomózgowie, gdzie mieści się m.in. ośrodek odpowiedzialny za oddychanie. Jeśli dotąd uprawiałaś sport, nie rezygnuj z niego. Ruch jest potrzebny tobie i dziecku. Unikaj jednak sportów, w których łatwo o upadek (jazda konna, skoki, narciarstwo, jazda na rolkach czy łyżwach) - mógłby być groźny dla dziecka.

•  TYDZIEŃ 10.

Od zapłodnienia upłynęło 8 tygodni. Według nomenklatury medycznej zarodek staje się płodem. Przypomina już miniaturowego człowieka. Powieki urosły i skleiły się (dziecko wygląda teraz tak, jakby spało). Głowa wciąż dominuje nad resztą ciała. Znikły błony między palcami rąk: widać już palce z opuszkami, dłoń ma właściwe proporcje. Palce stóp są wyraźnie widoczne, ale jeszcze zrośnięte. Rozwinęły się ramiona, ręce zginają się w łokciach. Powstały już wszystkie narządy wewnętrzne - od tej pory będą tylko rosnąć i dojrzewać. Teraz płód jest bardziej odporny na czynniki zewnętrzne. Zwinięte w kłębek dziecko mierzy mniej więcej 3 centymetry. Zadbaj, by dostarczyć zarówno sobie, jak i dziecku dostateczną ilość wapnia (twoje potrzeby wynoszą teraz ok. 1000 mg dziennie). Pamiętaj - jeśli twoja dieta będzie uboga w wapń, rozwijający się płód będzie go pozyskiwał z twojego organizmu. By nie narazić się na odwapnienie, pij 3 szklanki mleka dziennie lub jedz jogurty, sery, sardynki, migdały, orzechy, fasolę, brokuły.

Tekst KATARZYNA WILCZEK Konsultacja: prof. dr hab. med. HIERONIM BARTEL, embriolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi