Co robić gdy maluch wybiera lewą rękę

Lewa ręka w niczym nie jest gorsza od prawej. Tylko czasem, w świecie urządzonym dla praworęcznych, trzeba jej trochę pomóc.

Jeśli zauważyłaś, że twoje dziecko zawsze sięga lewą ręką po widelec czy kredkę, w lewej trzyma szczoteczkę do zębów i lewą wyciąga na powitanie, prawdopodobnie masz w domu leworęcznego malucha. W pierwszej chwili pewnie trochę się zdenerwowałaś. Niepotrzebnie. Leworęczność to nie choroba. Nie oznacza też, że dziecko jest "gorsze". Leworęczni są tak samo inteligentni i sprawni, jak ich praworęczni rówieśnicy. Czasem tylko problem może sprawiać im przystosowanie się do życia w świecie, w którym 90 procent stanowią ludzie posługujący się prawą ręką. Ale od są czego pomocni rodzice?

Leworęczność, czyli fachowo lateralizacja lewostronna, jest najczęściej przekazywana genetycznie. Znacznie rzadziej może być skutkiem uszkodzenia lub słabszego rozwoju lewej półkuli mózgu w okresie niemowlęcym, kiedy to dochodzi do różnicowania czynności półkul mózgowych. Lewa półkula kieruje mięśniami prawej strony ciała. Prawa steruje lewą stroną ciała oraz decyduje o wyobraźni przestrzennej i słuchu muzycznym. Ośrodki mowy na początku kształtują się równomiernie w prawej i lewej półkuli. Z czasem jedna z nich "wygrywa" i przejmuje całkowitą kontrolę nad mową. U 90 procent ludzi jest to lewa półkula. Jej dominacja sprawia, że prawa część ciała staje się sprawniejsza. U pozostałych 10 procent jest odwrotnie. Ośrodki mowy wykształcają się w prawej półkuli mózgu, a sprawniejsza staje się lewa ręka, noga, oko, ucho.

Jak to się zaczyna

Już pod koniec pierwszego roku życia malucha można zauważyć pierwsze oznaki dominacji prawej półkuli mózgu. Dziecko zaczyna wyróżniać lewą rękę - podpiera się nią przy upadku, wyciąga po zabawkę. Na tym etapie nic nie rób, tylko obserwuj. Kiedy zacznie się etap samodzielnego jedzenia, zwróć uwagę, którą ręką dziecko sięga po łyżeczkę, kubek. Na tym etapie, jeśli używa obu rąk na zmianę, możesz delikatnie spróbować przełożyć łyżeczkę do prawej rączki. Jeśli jednak maluch będzie protestował, nie upieraj się. Spróbuj jeszcze raz gdy maluch w wieku około dwóch lat zacznie interesować się rysowaniem. Jeśli sięga po kredkę lewą ręką, pokaż mu, jak ty trzymasz przybory do rysowania. Jeśli jednak próby przekładania kredki do prawej rączki się nie powiodą, decyzję musisz zostawić dziecku.

W kolejnych latach życia oznaki leworęczności będą coraz bardziej widoczne. Maluch prawdopodobnie będzie kopał piłkę lewą nogą, zaglądał przez dziurkę od klucza lewym okiem i podawał lewą rączkę na powitanie. Jednak ostatecznej oceny, czy dziecko będzie prawo czy leworęczne można dokonać dopiero około 5-6 roku życia. Jak sprawdzić to domowymi sposobami? Najprościej - obserwując malca podczas codziennych czynności i spontanicznej zabawy. Zwróć uwagę:

Którą ręką dziecko sięga po łyżkę?

Którą puka do drzwi?

W której trzyma ołówek, kiedy rysuje lub pisze?

Do którego ucha przykłada muszelkę, żeby posłuchać jak szumi?

Która nogą kopie piłkę?

Którym okiem patrzy przez lunetę?

Przestawianie niewskazane

Już wiesz, że twój maluch jest leworęczny. Nawet jeśli bardzo kusi cię, żeby spróbować przestawić go na używanie prawej ręki, nie rób tego. Ta praktyka - powszechna jeszcze 30 lat temu - może wyrządzić dziecku więcej złego, niż dobrego. Do całkiem niedawna rodzice i nauczyciele uciekali się do najdziwniejszych metod, żeby "oduczyć" dzieci leworęczności. Aby zmusić maluchy do posługiwania się prawą ręką, lewą przywiązywano do ciała lub do krzesła, bandażowano, a nawet wkładano w gips. Dziś już wiadomo, że w wyniku takiego postępowania mózg dziecka leworęcznego wcale nie zmienia dominującej półkuli, ale przeciąża tę, która nie jest dominująca. Skutki mogą być dla malucha bardzo przykre. Zaburzenia pamięci, koncentracji, mowy, trudności w pisaniu, czytaniu i poprawnym pisaniu oraz nerwica to tylko najłagodniejsze przykłady. Dlatego lepiej zaakceptuj tę "inność" swojego dziecka i traktuj ją spokojnie.

Dobra pomoc

W szkole dzieci leworęczne mają trochę trudniejsze życie, niż ich praworęczni rówieśnicy. Nasze pismo jest przystosowane dla osób praworęcznych (piszemy od lewej strony do prawej). Jeśli jednak zadbasz o kilka szczegółów, twoje leworęczne dziecko na pewno doskonale poradzi sobie z rysowaniem szlaczków, nauką pisania i innymi "praworęcznymi" aktywnościami.

Lampkę ustaw po lewej stronie biurka. Wtedy cień rzucany przez rękę, którą dziecko pisze lub rysuje, nie będzie zasłaniał zeszytu.

Zamiast pióra wiecznego, na początek podsuń maluchowi miękki ołówek lub pióro kulkowe. Atrament nie będzie się rozmazywał. Dla leworęcznych najwygodniejsze są ołówki, długopisy, kredki i flamastry o trójkątnym kształcie.

Naucz dziecko prawidłowego trzymania przyboru do pisania. Ułatwi ci to specjalna nakładka (do kupienia w sklepach papierniczych), którą umieszcza się w odległości 2 cm od końcówki pióra. Jeśli dziecko chwyta pióro niżej, musi pochylać się nad kartką w nienaturalnej pozycji. Pilnuj też, żeby maluch chwytał przybory do pisania trzema palcami, a nie całą garścią.

Pokaż dziecku, jak układać zeszyt, żeby było mu najwygodniej. Lewy górny róg powinien być skierowany ku górze, prawy dolny - do dołu. W sprzedaży są też dostępne specjalne zeszyty dla leworęcznych uczniów, z ukośnymi liniami. Nie są konieczne, ale ułatwiają naukę pisania.

W szkole poproś nauczyciela o wyrozumiałość. Na początku leworęczne dziecko może pisać "brzydko". Ważne, żeby niepotrzebną krytyką nie zniechęcić go. Poproś również o usadzenie malucha w środkowym rzędzie (tam jest najbardziej rozproszone światło), najlepiej w ławce z innym leworęcznym uczniem, żeby dzieci nie przeszkadzały sobie podczas pisania. Jeśli dziecko ma siedzieć w ławce z praworęcznym kolegą, powinno zajmować lewą stronę ławki.

Żeby jeszcze bardziej ułatwić dziecku życie możesz zaopatrzyć je w specjalne akcesoria dla leworęcznych: nożyczki z odwrotnie złożonymi ostrzami, linijkę z miarką biegnącą od prawej do lewej strony, specjalną temperówkę (szeroki asortyment znajdziesz w internetowym sklepie www.leworeczni.pl ).

Masz pytania? Zajrzyj na forum Leworęczni

Więcej o:
Copyright © Agora SA