Tydzień 46

Postaraj się nauczyć pić dziecko przez słomkę (trenujcie poprzez picie czegoś nieplamiącego). Wygodniej jest zabrać ze sobą na spacer zapasową słomkę i w razie potrzeby kupić butelkę wody czy soku, niż za każdym razem szykować picie w niekapku.

Starszemu niemowlęciu nadal trzeba regularnie zmieniać pieluchę, najrzadziej co 3 godziny. Pilnujcie tego szczególnie w upalne dni i wtedy, gdy dziecko długo siedzi w foteliku samochodowym. Inaczej odparzenie murowane. Nawilżane chusteczki do wycierania pupy przydają się nadal na spacerze czy w podróży, ale w domu używajcie raczej wacików nasączanych wodą lub wody bieżącej. Przy przewijaniu nadal warto smarować pupę kremem ochronnym (choć trzeba zrobić to szybko, bo zniecierpliwiony maluch może uciekać).

Niemowlę lubi kameralne sytuacje, najczęściej męczą je duże spędy towarzyskie i nie przepada za zabawianiem przez obcych ludzi. Nie oczekuj, że zaprzyjaźni się z dzieckiem twojej koleżanki czy kuzynki. Dzieci w tym wieku (nawet bliźnięta) bawią się raczej obok siebie, a nie ze sobą.

Z dzieckiem można już nawiązać prawdziwy dialog. Potrafi pokazać, gdzie jest mama, a gdzie piesek. Na pewno zainteresuje go udawanie zwierzątek - na razie ty wydajesz odgłosy, a ono się cieszy. Swoje własne "hau-hau" i "miau-miau" opanuje z czasem. Niedługo może nadejść pora na pierwsze zdanie w języku dziecka. Najczęściej polecenie, np.: "mama am!", albo "tata da!".

Dziecko odkrywa możliwość wyrażania sprzeciwu. Jeśli myśleliście, że buntują się dopiero dwulatki, teraz przekonacie się, że ten okres rozpoczyna się już w niemowlęctwie (i być może potrwa do końca okresu dojrzewania). Wiele dzieci umie już powiedzieć "nie" ("ne"), kręcić głową i odmawiać współpracy. Jeśli tylko możesz, szanuj jego zdanie. Maluch zacznie kojarzyć przyczynę ze skutkiem (nie zjem kaszki - będę głodny).

Więcej o:
Copyright © Agora SA