Tydzień 26

Maluch doskonali umiejętność chwytania. Potrafi długo i z rozmysłem obracać w ręku zabawkę.

Niesamowite, ale umie nawet trzymać dwie zabawki w dwóch rączkach jednocześnie! Codzienne ćwiczenia na kocyku stają się coraz bardziej emocjonujące. Niemowlęciu bardzo zależy na tym, by wreszcie ruszyć do przodu. Być może udaje mu się nieco przemieścić, ale wokół własnej osi lub do tyłu. Pełzanie nie jest wcale takie proste. Możesz mu pomóc kładąc nogami do ściany - będzie się mógł odepchnąć i wystartować naprzód. Sprawdź też, czy pełzający szkrab ma wygodne ubranko - czy nie ugniatają go grube szwy albo guziki. W najbliższych tygodniach maluch będzie się z zapałem uczył przemieszczać po domu. Pora pomyśleć o tym, jak zabezpieczyć mieszkanie i uchronić go przed wypadkami.

Dziecko na tyle oswoiło się już ze smakiem zupki i zjada jej już taką porcję, że stała się ona osobnym posiłkiem. Od kiedy zaczynasz wprowadzać nowości, ustal kiedy je podajesz. Jeśli proponujesz dziecku warzywa, owoce, kaszki niech każdy z tych posiłków ma swoją stałą porę - dla malucha ta rutyna jest ważna i cenna. Jeśli karmiłaś dotąd wyłącznie piersią i nie musiałaś wracać wcześniej do pracy, teraz przyszedł czas na wprowadzenie pierwszej nowinki. Jeśli zaś niemowlę ma już za sobą pierwsze jarzynowe papki, możesz już zacząć dodawać mu mięso do zupy. Na początek dobry będzie kurczak, indyk lub królik - ich delikatne mięso rzadko uczula. Pamiętaj, że niemowlętom nie podaje się (silnie alergizujących) wywarów mięsnych - mięso należy ugotować oddzielnie, wyłowić i zmiksować z zupą. Najlepiej jednak podawać malcowi dania ze słoiczków - proporcje składników są w nich dobrze dobrane, a surowce pochodzą z upraw i hodowli ściśle nadzorowanych.

Zawsze byłaś dla dziecka najważniejsza na świecie, ale teraz możesz to dość mocno odczuć. Maluch głośno protestuje, gdy znikasz mu z oczu. Tam, gdzie możesz, zabieraj go ze sobą, ale nie daj się zupełnie sterroryzować. Masz prawo wyjść z domu i zostawić malca pod dobrą opieką.

Pamiętaj, że na przełomie 6. i 7. miesiąca pora na trzecią (i ostatnią przed 14. urodzinami) dawkę szczepionki przeciwko wzw typu B.

Więcej o:
Copyright © Agora SA