Niemowlę, dziewiąty miesiąc

Wasze dziecko tak szybko dorasta. Niedawno przyszło na świat, a już ma dziewięć miesięcy! Siedzi z wami przy stole i próbuje częstować się z waszych talerzy. Macie wrażenie, że sporo rozumie? Nie mylicie się. Rozumie i chce się komunikować. A wy możecie mu dać do tego odpowiednie narzędzie - język gestów.

Czy to normalne, że dziecko na czworakach buja się w nieskończoność w przód i w tył?

Owszem. Niektóre maluchy mogą to robić godzinami. I choć wygląda to nieco dziwnie, takie bujanie nie świadczy o problemach z koordynacją, lecz stanowi naturalny etap rozwoju dziecka poprzedzający raczkowanie i siadanie. Tylko patrzeć, jak malec z tej pozycji wystartuje lub zacznie się przekręcać na boki i usiądzie.

Czy to zły znak, że dziewczynka w tym wieku prawie nie ma włosów?

Nie. To, kiedy dziecku wyrosną włosy (a także zęby), jest zapisane w genach. Niektóre dzieci czymś takim jak fryzura nie muszą się przejmować nawet do drugich urodzin. Ale to wcale nie oznacza, że w przyszłości będą miały włosy słabe, cienkie lub nie będą ich miały wcale.

Jak sobie radzić z malcem, który nie znosi zmieniania pieluch? Nie uleży ani chwili na plecach w czasie przewijania.

Dobrym sposobem na małego wiercipiętę jest szybkie mycie pupy pod kranem zamiast na przewijaku, a także używanie zamiast zwykłych pieluszek pieluchomajtek, które można łatwo zdjąć i włożyć w każdej pozycji.

Kiedy można zmienić fotelik samochodowy na większy? Dziecko (11 kg) coraz trudniej w nim zmieścić, szczególnie w zimowym ubraniu.

Zaleca się, by dziecko jeździło w autofoteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy jak najdłużej - tak jest po prostu bezpieczniej. Większość fotelików typu nosidełko, montowanych w ten sposób, przeznaczona jest dla dzieci o wadze 0-13 kg, co sprawia, że starczają mniej więcej na rok. Ale jeśli dziecko jest duże, potrzeba zmiany może pojawić się wcześniej.

Warto wiedzieć, że nie szkodzi, jeśli maluchowi z fotelika zwisają nogi. Gorzej, gdy główka zaczyna wystawać poza zagłówek lub gdy fotelik staje się zwyczajnie za ciasny, by maluch mógł w nim komfortowo podróżować. Wtedy czas na przesiadkę. Wśród kolejnych fotelików (od 9 kg) także są modele montowane tyłem do kierunku jazdy.

Czy to prawda, że niemowlę można nauczyć wybranych znaków języka migowego i komunikować się z nim, jeszcze zanim zacznie mówić?

Odpowiada dr Danuta Mikulska, twórczyni Bobomigów , trener Bobomigania , lektor Polskiego Języka Migowego, językoznawca

Już od lat 80. ubiegłego wieku, m.in. w USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie, słyszące zdrowe niemowlęta uczy się znaków języka migowego, by móc się z nimi skuteczniej i szybciej porozumiewać.

Zwykle dziecko wypowiada pierwsze słowa, gdy ma ok. 12 miesięcy, pierwsze zdania rok później. Dzięki gestom pożyczonym z języków migowych niemowlęta mogą sygnalizować swoje potrzeby, spostrzeżenia i emocje na długo zanim zaczną mówić, czyli już od 7.-9. miesiąca życia. Możliwość porozumiewania się z niemowlęciem jest fascynującą przygodą dla całej rodziny, a pierwsze rozmowy - olśnieniem.

Migające dzieci mają wyższe IQ i lepszą pamięć, szybciej i łatwiej komunikują się z otoczeniem, świetnie nadają i odbierają komunikaty niewerbalne. Bobomigi (język gestów dla niemowląt oparty na Polskim Języku Migowym) rozwijają się w Polsce od 2005 roku. Więcej na www.bobomigi.com.pl

To już umiem!

Wiele dziewięciomiesięcznych dzieci potrafi już:

samodzielnie usiąść i siedzieć przez dłuższą chwilę bez podparcia;

sprawnie się przemieszczać;

chwytać drobne przedmioty palcem wskazującym i kciukiem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA