Rozwój dziecka w 8. miesiącu życia - Świat wzywa

Ośmiomiesięczne dziecko doskonali chwytanie rączkami, z wprawą się przemieszcza, próbuje sam jeść, a co najważniejsze, zdaje się coraz więcej rozumieć z otaczającego świata. Tylko nawet na chwilę nie chce rozstać się z mamą

Co już umie ośmiomiesięczne niemowlę

Reaguje na swoje imię. Gdy zawołacie je po imieniu, odwraca główkę.

Przekłada grzechotkę z ręki do ręki. Przygląda się jej z uwagą, liże, obmacuje, uważnie nasłuchuje jej dźwięków.

Bawi się jednocześnie dwoma klockami. Bierze po jednym klocku do każdej ręki i uderza nimi o siebie.

Samodzielnie pije z kubeczka z dziobkiem, podtrzymując go obiema ręka mi. Pozwalajcie mu na to, a szybko nabierze wprawy. Jeśli obawiacie się, że się zaleje, możecie użyć niekapka.

Potrafi przesunąć się w kierunku zabawki. Techniki przemieszczania mogą być różne. Jedne dzieci w tym wie ku już raczkują, inne pełzają, a jeszcze inne turlają się lub przesuwają na pupie.

Sposób na przespaną noc

Jeżeli karmicie dziecko mlekiem modyfikowanym, wieczorem podajcie mu sycącą kaszkę lub zupkę, umyjcie zę by i połóżcie spać. Gdy domaga się butelki w nocy, proponujcie mu wodę. Karmiąc malca naturalnie, starajcie się nie robić przy tym zbyt dużo zamieszania. Jeśli karmiąca mama czuje się bardzo zmęczona, można zrezygnować z nocnego karmienia. Przed snem podajcie malcowi solidną kolację, niech possie pierś na dobra noc, ale na tym koniec. Spokój i konsekwencja sprawią, że w ciągu kilku dni (a raczej nocy) malec pogodzi się z sytuacj

Sztuka rozmowy

Maluch z coraz większym zapałem gaworzy, ale to, co fascynuje go te raz najbardziej, to zmiany tonu głosu. Potrafi przenikliwie piszczeć, buczeć, a nawet szeptać. Bardzo podoba mu się, jak mama lub tata bawi się z nim, naśladując głosy zwierząt i modulując głos. Jeśli macie wrażenie, że wasze dziecko dużo rozumie, to nie mylicie się. Maluch reaguje już na swoje imię. Z uwagą też obserwuje otoczenie, myśli i wyciąga pierwsze wnioski. Wie, że gdy sadzacie go w krzesełku do karmienia, za raz czeka go pyszny posiłek. Rozumie, że zakładanie kurteczki to pierwszy krok do spaceru.

Mówcie do dziecka jak najwięcej, opowiadajcie mu, co robicie. Dzięki temu szybciej zrozumie, co się dzieje wokół niego, i po zna znaczenie nowych słów.

To normalne, że ...

Niemowlę nawet na moment nie chce rozstać się z mamą. Nawet wyjście rodzicielki do toalety może spowodować wybuch histerii pod drzwiami. Chce ją mieć stale w zasięgu wzroku. Po prostu jeszcze nie rozumie, że gdy znika mu z oczu, nie znika na zawsze. To męczą ce, ale najlepszą receptą jest cierpliwość. Staraj się jak najwięcej być z dzieckiem, by nasyciło się twoją bliskością. W zrozumieniu, że znikając z jego pola widzenia, nie znikasz na zawsze, pomoże mu zabawa w "A ku ku!". Schowaj się za zasłoną, a potem nagle pokaż się dziecku. Możecie też bawić się w "Nie ma, nie ma. Jest!". Przykryj grzechotkę lub inną zabawkę ręcznikiem, mówiąc: "Nie ma, nie ma zabawki", a potem odkryj ją, krzycząc triumfalnie: "Jest!".

Nowości na talerzu - rozszerzanie diety

Niektóre niemowlęta w tym wieku rozsmakowują się w zupkach i przecierach, do których dotąd podchodziły z dystansem. Nowy sposób jedzenia przestał już być nowy i nie sprawia dziecku żadnych trudności. Czas na kolejny stopień wtajemniczenia - lekcję żucia i gryzienia. Zacznij kupować mniej zmiksowane dania dla starszych niemowląt. Zamiast robić purée z ziemniaków czy warzyw, rozgnieć je widelcem. Za miast miksować ryż, po prostu ugotuj go na miękko. Oprócz gładkich jak krem niemowlęcych kaszek możesz zacząć podawać dziecku białą niepaloną kaszę gryczaną i kaszkę krakowską. Na dal jednak nie sól niemowlęcych potraw. Jeśli chcesz, by nabrały bardziej wyrazistego smaku i aromatu, możesz je doprawić

ziołami, np. bazylią, tymiankiem, rozmarynem czy estragonem. Możesz też zacząć podawać maluchowi jedzenie do rączki. Serwuj mu ugotowane na miękko warzywa (szparagi, pokrojoną w słupki marchewkę, różyczki kalafiora lub brokułu), dojrzałe owoce (maliny, plasterki banana, kawałki dojrzałej brzoskwini), kukurydziane chrupki, biszkopty dla niemowląt. Rodzice często obawiają się, że niemowlę się zakrztusi. Niepotrzebnie. Większość dzieci radzi sobie z tego typu produktami doskonale. Co więcej, nowy sposób jedzenia tak się im podoba, że zapominają o dotychczaso wych grymasach.

Jak ulżyć w bolesnym ząbkowaniu?

U niektórych niemowląt dopiero teraz pojawiają się pierwsze zęby. Jeśli ich wyrzynanie jest bolesne, warto dawać dziecku do gryzienia schłodzone w lodówce (nie w zamrażarce!) gryzaki. Świąd dziąseł może zmniejszyć delikatny masaż miękką sylikonową szczoteczką nakładaną na palec. Jeśli maluch ma proble my ze ssaniem piersi, można przed karmieniem posmarować mu dziąsła specjalnym żelem na ząbkowanie. Niemowlę karmione butelką ze smoczkiem najlepiej w takiej sytuacji zacząć przyzwyczajać do picia mleka z kubeczka z ustnikiem lub zwykłego. Jeżeli bolesne ząbkowanie sprawia, że dziecko często budzi się w nocy, popłakuje lub ma podwyższoną temperaturę, można po dać mu wieczorem paracetamol albo ibuprofen dla niemowląt. Podyskutuj na Forum: Co powinno umieć 8-miesięczne niemowlę? Jak często można sadzać niemowlaka? Niemowlę 8 miesięcy wyraźnie preferuje jedną stronę. Jak pomóc zaktywizować drugą? Waszym zdaniem: w jakim wieku niemowlęta są najfajniejsze?

Zobacz wideo
Copyright © Agora SA