Butelkowy doradca

Rodzice dzieci karmionych butelką mają mnóstwo wątpliwości co do spraw technicznych i tych ze sfery emocji. Doradcę laktacyjnego łatwo znaleźć, ale skąd wziąć butelkowego?

Jakie mleko podać dwumiesięcznemu dziecku karmionemu piersią, gdy mama musi wyjść na kilka godzin?

Najlepiej nakarmić maluszka mlekiem mamy świeżo odciągniętym lub rozmrożonym z poczynionych wcześniej zapasów pokarmu. Gdy to niemożliwe, niemowlęciu można zaproponować początkowe mleko modyfikowane oznaczone cyfrą 1. Jeśli w rodzinie (rodzice, rodzeństwo) występuje jakakolwiek forma alergii, najlepiej rozpocząć od mleka o zmniejszonej alergenności typu HA (hipoalergiczne). Jeżeli malec i jego bliscy nie są na nic uczuleni, można podać standardowe mleko początkowe. Jeśli chodzi o wybór marki, to nie ma istotnych różnic między mlekami modyfikowanymi. Wszystkie zarejestrowane w Polsce mieszanki spełniają określone wymagania Unii Europejskiej.

Na pewno warto wziąć pod uwa-gę cenę produktu, jego dostępność, wielkość opakowań (trzeba pamiętać, że otwarte opakowanie trzeba zużyć w krótkim czasie). Wiele zależy tu od tego, czy dziecko będzie mleko modyfikowane jadać często, czy tylko okazjonalnie. Przy wątpliwościach najlepiej skonsultować się z pediatrą.

Czy trzeba zawsze podgrzewać mleko? Nawet w czasie upałów?

Generalnie niemowlętom podajemy mieszankę o temperaturze ciała, około 36-37°C. Są niemowlęta, które chętniej piją chłodniejszą mieszankę i takie, które wolą cieplejszą. Tak naprawdę to sprawa indywidualna. Jeśli nie możemy podgrzać mleka, zupełnie bezpiecznie możemy podać to w temperaturze pokojowej. Najwyżej malec da nam znać, że taki posiłek mniej mu odpowiada.

Jak przekonać do butelki czteromiesięczne dziecko, które za nic nie chce pić przez smoczek, nie je i zaczyna tracić na wadze...

Mleko powinno się próbować podawać nie przez smoczek, ale łyżeczką, butelką zakończoną łyżeczką, kieliszkiem, małym kubeczkiem z lekko wyprofilowanym brzegiem. Można także spróbować różnych rodzajów ustnika z wolniejszym przepływem (np. kubka niekapka). Niemowlęciu, które skończyło już cztery miesiące, można powoli zacząć podawać łyżeczką kleik lub kaszkę na mleku mamy lub modyfikowanym. Może taki posiłek bardziej spodoba się malcowi.

Jak ośmiotygodniowemu niemowlęciu, które chce jeść co godzinę, wydłużać przerwy między posiłkami? Pediatra zalecił karmić dziecko co trzy, a najlepiej co cztery godziny. Mała płacze, nie pociesza jej nic, jest głodna i tyle.

Wydłużanie przerw w posiłkach za wszelką cenę nie ma sensu. Może dziecko po prostu woli jeść częściej mniejsze porcje. Jeśli bardzo się je przegłodzi, rzuci się na mleko łapczywie, łykając powietrze, a to może powodować wzdęcia, kolki, wzmożone ulewanie. Warto przez następne tygodnie notować ilość wypijanego w ciągu dnia mleka i kontrolować wagę dziecka. Jeśli będzie dobrze przybierać, nie ma powodu do niepokoju. Z czasem rytm posiłków powinien się uregulować, a maluch nauczy się sycić głód większymi porcjami i na dłużej.

Po co u dzieci z rodzinnym ryzykiem alergii wprowadza się mleko typu HA? Nie lepiej podać zwykłe, a dopiero gdy wystąpią objawy alergii, martwić się uczuleniem?

Mleko typu HA (hipoalergiczne) jest przeznaczone dla niemowląt, których rodzeństwo lub przynajmniej jedno z rodziców cierpi na alergię (niezależnie od tego, czy jest to alergia pokarmowa, wziewna, skórna). Białko mleka krowiego jest silnym alergenem, a taka mieszanka ma zmniejszoną alergenność. Podając ją dziecku, chronimy je przynajmniej częściowo przed alergią pokarmową i jej przykrymi objawami. Zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi u niemowląt z udokumentowanym rodzinnym obciążeniem alergią zaleca się stosowanie wyłącznie preparatów o potwierdzonej zmniejszonej alergenności.

Niedługo urodzę drugie dziecko i nie będę mogła karmić go piersią. Zastanawiam się, jak niemowlęciu karmionemu butelką zaspokoić potrzebę ssania, bliskości, jak nawiązać z nim bliską więź?

Więź między dzieckiem a matką istnieje niezależnie od sposobu karmienia. Mama przecież nie tylko zaspokaja głód niemowlęcia, ale przede wszystkim jest przy nim, tuli, kołysze, nosi, uspokaja, przemawia, nuci, czuwa... Podczas karmienia butelką także można malucha przytulać do nagiej piersi - dotyk skóry, zapach mamy, odgłos jej bijącego serca działa kojąco. Dobrym sposobem na zaspokajanie potrzeby bliskości jest noszenie malca w chuście. Mały człowiek może się wtedy do woli wtulać w mamę. Jeśli dziecko ma bardzo silną potrzebę ssania, można mu zaproponować smoczek uspokajacz.

Trzymiesięczna córka od urodzenia jest karmiona butelką. Je 6 razy na dobę 90-120 ml, mniej niż proponuje się w schemacie. Martwię się, czy to nie za mało.

Dzieci są różne, mają różne apetyty i potrzeby. A schematy skonstruowano po to, by wskazać średnie potrzeby dziecka w danym wieku. Podane w nich informacje są jedynie wskazówką, nie należy się nimi tak bardzo przejmować. Najważniejsze jest, czy dziecko dobrze przybiera na wadze, czy dobrze się rozwija (utrzymuje się w tym samym kanale centylowym), jest pogodne, spokojne. W razie wątpliwości najlepiej poradzić się pediatry.

Synek ma 5 miesięcy, odstawiam go od piersi, od 3 dni pije już tylko mleko modyfikowane. Ale wypija go malutko. Co robić?

To, że dziecko karmione dotąd piersią pije mniejsze porcje, nie jest niczym niecodziennym. Niektóre maluchy tak jedzą - ssą pierś częściej i wypijają na raz niewielkie porcje.

Najlepiej dać dziecku trochę czasu na oswojenie się z nową sytuacją. Z czasem odstępy między posiłkami się wydłużą, a porcje mleka zwiększą. Maluch zacznie też jadać inne posiłki. Dopóki dobrze przybywa na wadze, jest spokojny i pogodny, nie ma powodu do niepokoju.

Dokarmiam córkę butelką, ale ciągle się krztusi. Przy karmieniu piersią tak nie było...

Z piersi mleko płynie zwykle wolniej, a ssanie wymaga pewnego wysiłku. Maluch nie jest przyzwyczajony do tak szybkiego przepływu pokarmu i nie nadąża z połykaniem. Zapewne wystarczy zmiana smoczka na taki o wolniejszym przepływie. Niektóre dzieci nawet w drugim półroczu życia nadal używają smoczków dla noworodka i nie ma w tym nic złego. Warto zacząć uczyć córeczkę jadać łyżeczką, będzie się uczyć innej techniki połykania, a także picia z kubeczka.

Mój synek (11 miesięcy) bardzo chętnie je nowości, dostaje już kaszkę, zupkę, deserki, ale niechętnie pije mleko. Co robić?

Dziecko w tym wieku powinno wypijać ok. 400-600 ml mleka modyfikowanego. Ale to wcale nie musi być mleko pite z kubka czy butelki. Można je podawać maluchowi z kaszką smakową, zmiksować z ulubionymi owocami, dodawać do zup, budyniu, leguminy lub zastępować dziecięcymi deserkami mlecznymi, jogurtem, kefirem, maślanką, twarożkiem.

Do picia mleka dziecka nie można zmuszać ani specjalnie nakłaniać, lepiej przeczekać okres niechęci.

Małym dzieciom upodobania kulinarne dość często się zmieniają i za jakiś czas malec może znów chętnie pić mleko.

Do kiedy powinno się karmić dziecko mlekiem modyfikowanym?

Mleko mamy lub modyfikowane to podstawa diety w pierwszym roku życia. W drugim półroczu maluch może dostawać niewielkie ilości mleka krowiego, a pod jego koniec (ok. 11. miesiąca) wprowadzamy do diety jogurt, kefir, maślankę, twarożek (najlepiej o naturalnym smaku).

Trudno codziennie oceniać porcje wypitego mleka, bo apetyt dziecka jest zmienny, ale trzymajmy się zasady, żeby maluch zjadał dwa mleczne posiłki dziennie (ok. 400 ml mleka) i w miarę możliwości jeszcze 1-2 mleczne przekąski (jogurt, budyń), twarożek lub z czasem odrobinę sera żółtego.

Rocznemu dziecku możemy podawać mleko modyfikowane typu "junior", kaszki mleczne, mleko krowie i różne jego przetwory. Mleko modyfikowane ma skład lepiej dostosowany do potrzeb małego dziecka i wielu pediatrów zaleca je podawać aż do 3. roku życia. Jeśli jednak rodziców nie stać na tak długie kupowanie mieszanki, a malec ma różnorodną, urozmaiconą dietę bogatą w produkty z mleka krowiego, można z niego zrezygnować w 2. roku życia.

Przez jaki smoczek podawać mleko zagęszczone kleikiem?

Można użyć smoczka o numer wyższego niż ten, którego używa się do mleka, są też specjalne smoczki do kaszki. Dobrym rozwiązaniem jest smoczek trójprzepływowy - można dostosować przepływ do gęstości podawanego płynu. Bardziej gęste pokarmy najlepiej podawać łyżeczką.

Przechowywanie mleka

Mleko, które miało kontakt ze śliną dziecka, trzeba wylać po posiłku.

Mleko, które przygotowaliśmy, a dziecko nawet go nie spróbowało, także nie nadaje się do długiego przechowywania, około pół godziny później trzeba je wylać i na następny posiłek przygotować nową porcję.

Jakiej wody używać?

Woda ze studni oligoceńskiej ma amatorów wśród smakoszy dobrej herbaty, ale małym dzieciom lepiej jej nie podawać.

Trudno ocenić jej skład mineralny i mikrobiologiczny. Lepiej nie stosować także wody z kranu, bo ta - choć nie jest trująca - zawiera pozostałości środków uzdatniających i osadów z rur. Do przygotowania mieszanki najlepiej stosować butelkowaną niskozmineralizowaną wodę źródlaną z pozytywną opinią Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutu Matki i Dziecka lub Państwowego Zakładu Higieny.

Dla niemowlęcia wodę zawsze gotujemy i schładzamy, a zawartość otwartej butelki zużywamy w ciągu 1-2 dni.

Więcej o:
Copyright © Agora SA