Karmienie butelką. Na żądanie?

Piersią karmi się na żądanie. A jeśli niemowlę dostaje mleko modyfikowane z butelki? Jak je podawać?

Sztuczne mleko trawi się dłużej niż naturalny pokarm. Dlatego zwykle niemowlęta karmione butelką mają dłuższe przerwy między karmieniami niż maluchy "piersiowe". Jednak długość tych przerw wygląda różnie u różnych dzieci. Są niemowlęta, które częściej domagają się niewielkich porcji, są i takie, które jedzą więcej na raz, a potem smacznie zasypiają na kilka godzin.

CENTYLE W CENTRUM UWAGI

Na opakowaniu mleka widnieje tabelka z informacją, ile porcji mieszanki zjada średnio dziecko w wieku twojego. Traktuj to jako punkt odniesienia - twoje może mieć apetyt większy lub mniejszy. Kontroluj przyrosty masy ciała na siatkach centylowych (np. w aplikacji Moje Dziecko przygotowanej przez serwis edziecko.pl). Jeśli maluch cały czas jest w tym samym przedziale, to dobrze. Nawet jeśli to niski przedział. Trzeci centyl też jest dla ludzi, zwłaszcza jeżeli ci ludzie mają w rodzinie osoby drobne i niewysokie.

KAŻDE DZIECKO MA SWÓJ RYTM POSIŁKÓW I INDYWIDUALNE ZAPOTRZEBOWANIE NA POKARM.

JEDZENIE BEZ SZTUCZEK

Jeśli wydaje ci się, że dziecko je zbyt mało lub zbyt dużo, porozmawiaj z lekarzem i prześledźcie razem rozwój malca. Nigdy nie próbuj oszukać apetytu dziecka, przygotowując mieszankę bardziej gęstą lub wodnistą, niż zaleca producent - zawsze dawaj taką ilość miarek na porcję wody, jak w przepisie na opakowaniu, by nie zaszkodzić malutkiemu brzuchowi. Nie karm też dziecka przez sen. Wtedy zjada tyle, ile ty chcesz, a nie tyle, ile ono potrzebuje.

ZMIENNY APETYT

Zaufaj apetytowi dziecka. Jeśli podajesz mu porcję mieszanki, a ono pije tylko trochę i odwraca głowę, nie zachęcaj, nie wkładaj mu smoczka do buzi. Resztę mieszanki musisz już wylać. Następnym razem przygotuj trochę mniej. Być może znów zje mało, być może połknie całość. Apetyt w ciągu doby czy w poszczególnych okresach rozwoju jest zmienny. I zawsze dostosowany do potrzeb organizmu!

GDY W DOMU JEST CIEPŁO I SUCHO, DZIECKU MOŻE SIĘ CHCIEĆ PIĆ. JEŚLI DOMYŚLASZ SIĘ, ŻE PŁACZE NIE Z GŁODU, A Z PRAGNIENIA, DOPAJAJ JE WODĄ.

UMIAR WSKAZANY

Pamiętaj, że nie zawsze gdy dziecko płacze, trzeba mu dać butelkę - może wystarczy przytulanie, zabawa, zmiana pieluszki, drzemka? Dzieci karmione mieszanką mają większe ryzyko nadwagi w przyszłości, warto więc pilnować, by ciałka nie zrobiło się nagle zbyt dużo.

Więcej o:
Copyright © Agora SA