Karmienie butelką. Jak odzwyczaić dziecko?

Coraz częściej myślicie, że już czas odzwyczaić dziecko od picia z butelki ze smoczkiem, tylko nie wiecie, jak się do tego zabrać? Oto ściągawka.

Dziecko karmione naturalnie może obyć się bez butelki i smoczka. Najpierw ssie pierś mamy, a potem od razu uczy się pić z kubka. W przypadku niemowląt karmionych sztucznie to jednak niemożliwe. Maluchy, które nie były karmione piersią lub ssały ją krótko, przyzwyczajają się do picia z butelki. Kojarzą ją z zaspokajaniem głodu, ze smakiem mleka, z chwilami w ramionach taty lub mamy. I ani myślą rezygnować z tego - jakże przyjemnego - sposobu picia.

Tymczasem już w drugim półroczu życia warto zacząć stopniowo odzwyczajać dziecko od butelki . Ideałem jest, gdy roczny maluch jada stałe pokarmy łyżeczką (a także rączkami), a płyny pije ze zwykłego kubka (oprócz tego może oczywiście ssać pierś mamy). Dlaczego? Bo picie z otwartego kubka (lub przez słomkę) wspomaga prawidłowy rozwój mięśni aparatu mowy. Pijąc z kubka, dziecko doskonali napięcie wokół ust, uczy się odpowiedniego połykania i oddychania, trenuje umiejętności potrzebne do jedzenia, mówienia i kształtowania się prawidłowego zgryzu. Dodatkowo długie picie z butelki sprzyja próchnicy, warto więc go uniknąć.

Jak karmić butelką, by łatwo ją było potem odstawić?

Podawaj niemowlęciu butelkę i smoczek odpowiednie do wieku. Mleko powinno wypływać powoli, tak by dziecko musiało się napracować podczas ssania.

Nie pozwalaj malcowi sączyć płynu, bawić się smoczkiem. Gdy skończy jeść lub zaśnie, zabieraj mu butelkę. Po wieczornym posiłku przemywaj ząbki malca.

Kaszki i zupki od początku podawaj dziecku łyżeczką. Nawet gdy mają konsystencję rzadkiego kremu, lepiej nie podawać ich przez smoczek.

Butelką podawaj maluchowi jedynie mleko. Wodę i inne napoje serwuj w kubku, najlepiej bez ustnika.

Jak ułatwić dziecku rozstanie z butelką, gdy przyjdzie na to pora?

Stopniowo zmniejszaj liczbę posiłków podawanych butelką. Zupę, mleko zagęszczone kaszką lub kleikiem podawaj łyżeczką. Nie zrażaj się tym, że na początku większość posiłku ląduje na ubraniu i podłodze. Maluch potrzebuje trochę czasu, by nauczyć się nowego sposobu jedzenia.

Gdy dziecku wyrosną już pierwsze zęby, przestań podawać mu w nocy mleko w butelce. Wieczorem serwuj mu sycącą kolację (np. kaszkę na mleku), a jeśli budzi się w nocy, proponuj mu wodę w kubku.

Gdy maluch nauczy się już pić z kubka, zacznij w nim podawać mleko modyfikowane. Zmiany wprowadź wtedy, gdy dziecko nie będzie chore, rozdrażnione ząbkowaniem lub zmianami w życiu rodziny. Powiedz malcowi, że od tej pory będzie dostawać mleko w kubku. I trwaj przy tej decyzji.

Wprowadzaj do diety dziecka inne produkty mleczne . Starszemu niemowlęciu (ok. 10 miesiąca) możesz zacząć podawać naturalny jogurt, kefir, maślankę, twarożek. To już "dorosłe" jedzenie, do smakowania łyżeczką lub picia z kubka.

Pokaż malcowi, jak pić wodę przez słomkę. Być może taki sposób picia zaciekawi go i skusi.

Z doświadczenia rodziców

O doświadczeniach z odstawieniem butelki możesz przeczytać (i napisać!) na forum edziecko.pl

Gdy pierwszy raz odmówiłam synkowi (20 miesięcy) podania butelki z mlekiem do spania, był zdezorientowany. Ubierając go w piżamkę, powiedziałam: "Dziś nie ma mleka, jesteś duży, nie będziesz już pił mleka przed snem". Oczy zaszły mu łzami. Powtarzał: "Ne ma meka, ne ma meka". Rozpłakał się. Głaskałam go, aż zasnął. Czułam się podle. Następnego dnia w czasie kąpieli powiedziałam: "Włożymy piżamkę i pójdziesz spać". Zaprowadziłam go do sypialni. Kilka razy powiedział do siebie: "Meka ne ma", przytaknęłam, że nie ma i... zasnął pogodzony z losem.

baba_za_kolkiem

Nauka picia z kubka krok po kroku

1. Posadź dziecko prosto, najlepiej w krzesełku do karmienia. Załóż mu śliniak;

2. Przyłóż do dolnej wargi dziecka kubek z piciem. Następnie lekko pochyl go tak, by płyn dotknął ust, ale nie wlewał się do nich;

3. Poczekaj na reakcję. Gdy dziecko poczuje smak napoju, uruchomi górną wargę i zacznie pić, dozując ilość łykanego płynu;

4. Gdy malec próbuje sam pić z kubeczka, na początku pilnuj, by nie przychylał go zbyt mocno.

Więcej o:
Copyright © Agora SA