Karmienie mieszane

Tuż po narodzinach synek ważył 3150 g. Karmiłam go piersią, ale ponieważ słabo przybierał na wadze, lekarka kazała dodatkowo podawać mu mleko modyfikowane. Po każdym karmieniu piersią (ok. 7 razy dziennie) mały dostaje butelkę z mieszanką (wypija 70-90 ml). Jego waga szybko rośnie. W ciągu 18 dni synek przytył kilogram. Teraz ma pięć tygodni, a waży 4200 gramów. Czy to nie za dużo?

Waga synka jest obecnie prawidłowa i mały dobrze przybiera na wadze. Może więc Pani dalej tak go dokarmiać lub spróbować wrócić do karmienia wyłącznie piersią. Ilość pokarmu powinna z czasem dostosować się do potrzeb dziecka. Ważne jednak, by nie zwlekać ze zmianą sposobu karmienia. Im później Pani to zrobi, tym trudniej będzie o pełny sukces.

Proszę przystawiać synka do piersi na żądanie (zwykle 8-12 razy na dobę), także w nocy, i zmniejszać ilość mieszanki, a najlepiej ją odstawić. Najdłuższa przerwa pomiędzy karmieniami nie powinna przekraczać 4 godzin.

Karmić należy tak długo, jak dziecko tego potrzebuje, i aktywnie ssie (ok. 15-20 minut). Jeśli synek szybko zasypia przy piersi, proszę go budzić. W razie rzeczywistego niedoboru pokarmu można spróbować po karmieniu lub między karmieniami odciągać mleko i podawać je dziecku zamiast mieszanki, np. łyżeczką czy miękką pipetką.

Po 5-7 dniach proszę zważyć synka. Średni przyrost masy ciała powinien wynosić 25-30 g na dobę, ale nie mniej niż 18 g.

Proszę zwrócić uwagę na właściwą technikę karmienia i starać się nie dopajać dziecka. I nie używać smoczka do uspakajania.

W razie problemów warto poprosić o pomoc doradcę laktacyjnego. Jeśli dokarmianie mlekiem modyfikowanym okaże się jednak konieczne, trzeba pamiętać, aby mieszankę podawać dziecku zawsze po nakarmieniu go piersią.

Copyright © Agora SA