Karmienie w czasie choroby

Czy przeciwciała występują w mleku kobiecym przez cały okres karmienia piersią? Czy skład mleka jest zawsze optymalny, czy się zmienia? Karmię córkę już ponad 16 miesięcy i powoli zmniejszam liczbę karmień, w tej chwili zostały tylko dwa - rano i przed zaśnięciem. Teraz mała jest przeziębiona i stale domaga się piersi w dzień. Czy moje mleko pomoże jej wyzdrowieć?

Przeciwciała są w mleku cały czas, ale oczywiście nie zawsze jest ich tyle samo. Najwięcej jest w pierwszych dniach po porodzie, później ich ilość zmniejsza się i ponownie rośnie w momencie odstawiania od piersi. Czas choroby dziecka to również czas większej ilości przeciwciał w mleku. Starsze chore dzieci, które jeszcze ssą pierś, często porzucają inne jedzenie na rzecz matczynego mleka, ale nie tylko ze względu na przeciwciała.

Mleko matki jest najbardziej lekkostrawnym pokarmem dla dziecka. Zaoszczędzone na trawieniu siły organizm może więc wykorzystać do walki z chorobą. Preferowanie piersi może się utrzymać przez kilka, a nawet kilkanaście dni po wyzdrowieniu. Jeśli chodzi o skład mleka, to nie sposób wymienić wszystkich składników. Ich proporcje ulegają zmianie, dopasowując się do potrzeb dziecka. Pewien wpływ na skład mleka ma też Pani dieta, na przykład jeśli nie będzie Pani jadła produktów zawierających witaminę C, jej poziom w mleku spadnie prawie do zera.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.