Karmienie piersią - lekiem na całe zło

Medycyna oparta na faktach dostarcza nam dziś dowodów na to, że nie ma lepszego pokarmu dla niemowlęcia niż kobiece mleko.


Eksperci z Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej na podstawie wyników wielu badań stworzyli wytyczne, w których wyjaśniają, jakie zalety ma karmienie piersią i jak pomóc mamie, by jak najdłużej mogła karmić. Warto je poznać, by zyskać argumenty w rozmowie z personelem medycznym, który czasami wprowadza nas w błąd.

1. Wszystkie niemowlęta (z wyjątkiem nielicznych, które mają wyraźne przeciwwskazania) powinny być karmione piersią lub odciągniętym mlekiem mamy.

2. Bardzo ważne jest, by tuż po porodzie mama dostała wsparcie, które ułatwi jej rozpoczęcie i kontynuację karmienia. Okazuje się, że kobiety, z którymi na początku karmienia porozmawia (choćby przez telefon) specjalista ds. laktacji, karmią dłużej. Ale nie samo wsparcie się liczy - chodzi także o to, by nie zakłócić początków karmienia niektórymi praktykami medycznymi, takimi jak odśluzowywanie jamy ustnej czy odciąganie treści pokarmowej noworodka. To się niestety zdarza, a nie powinno.

3. Jeśli dziecko rodzi się zdrowe, powinno powitać ten świat w ramionach mamy, przytulone do jej nagiej skóry.

4. Poza szczególnymi przypadkami noworodki nie powinny być dokarmiane ani dopajane. Niestety, w polskich szpitalach często podaje się noworodkom (bez wiedzy i zgody rodziców!) mleko modyfikowane, a to zaburza laktację i jest niezgodne ze światowymi standardami medycznymi.

5. Niemowlęciu karmionemu piersią nie należy podawać smoczka-uspokajacza, zwłaszcza w początkach karmienia. Wyjątkiem są wcześniaki.

6. W pierwszym okresie karmienia mama powinna przystawiać dziecko do piersi za każdym razem, gdy sądzi, że jest głodne - gdy szuka piersi, próbuje ssać, zaczyna popłakiwać. Nawet 12 razy na dobę.

7. W 2.-3. tygodniu życia dziecko powinno być zbadane w przychodni, by można było sprawdzić, czy prawidłowo ssie i przybiera na wadze.

8. Wyłączne karmienie piersią zaspokaja potrzeby dziecka do 6. miesiąca życia. Przez ten czas dziecko nie musi dostawać dodatkowych płynów. Wcześniejsze wprowadzenie posiłków uzupełniających nie jest konieczne (nie zwiększa dawki kalorii, nie przyspiesza tempa wzrostu dziecka), a nawet nie jest wskazane (ogranicza ochronne działanie mleka kobiecego). Uwaga, to podejście różni się od nowych zaleceń propagowanych w Polsce, gdzie zaleca się wcześniejsze wprowadzanie glutenu.

9. Karmić piersią należy przynajmniej do końca 1. roku życia i kontynuować karmienie tak długo, jak dziecko tego potrzebuje, a mama akceptuje. Nie stwierdzono żadnego negatywnego wpływu na psychikę dzieci karmionych piersią przez trzy lata i dłużej.

10. Jeśli dziecko zostaje odstawione od piersi przed ukończeniem 1. roku życia, powinno dostawać mieszankę mleczną przystosowaną do jego potrzeb.

11. Gdyby dziecko albo mama musieli pozostać w szpitalu, należy zrobić wszystko, co możliwe, by utrzymać karmienie piersią lub odciągniętym pokarmem. Dotyczy to zwłaszcza noworodków urodzonych przedwcześnie i chorych.

Niezbite dowody

Udowodniono naukowo, że karmienie piersią:

•  zmniejsza ryzyko nadwagi i otyłości,

•  zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele bakteryjnych infekcji,

•  zmniejsza ryzyko zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS),

•  zmniejsza odczuwanie przez dziecko bólu (szczepienia, pobieranie krwi),

•  zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę, chłoniaka, ziarnicę, astmę.