Jeśli karmisz piersią wcześniaka

Przedwczesnym mamom należy się w szpitalu szczególne wsparcie w karmieniu naturalnym, podobnie jak ich dzieciom w nauce ssania piersi.

Doświadczenia mamy karmiącej wcześniaka są zupełnie inne niż doświadczenia kobiety, która w terminie urodziła zdrowe dziecko. Przedwcześnie narodzony maluch nie trafia tuż po narodzinach w ramiona matki i nie może ssać piersi na powitanie. Mamy najmłodszych wcześniaków często są tak zestresowane trudną sytuacją swoich dzieci, że zapominają o konieczności zatroszczenia się o laktację. Dlatego tak ważna jest pomoc kompetentnego i życzliwego personelu szpitalnego.

Pomoc w standardzie

Jako mama wcześniaka masz prawo do pomocy w przygotowaniu siebie i dziecka do karmienia piersią. Co to oznacza w praktyce? Ktoś - położna lub zatrudniona w szpitalu konsultantka laktacyjna - powinien przypomnieć ci o konieczności stymulowania piersi, których nie może jeszcze ssać twoje niedojrzałe dziecko, i poinstruować cię, jak należy się do tego zabrać. Jeśli nie uzyskujesz takiej pomocy, masz prawo się jej domagać - grzecznie, ale stanowczo.

Powinnaś otrzymać pisemną instrukcję zasad higienicznego odciągania oraz przechowywania mleka, a także jego prawidłowego transportu. Na oddziałach położniczych znajdują się zwykle pokoje laktacyjne wyposażone w sprawne laktatory. Możesz z nich skorzystać lub kupić własny sprzęt. Nawet jeśli twoje dziecko leży w inkubatorze, powinnaś mieć możliwość ściągania mleka blisko niego - widok malucha wzbudza czułość, uspokaja mamę i ułatwia wypływ mleka.

Wcześniak ma prawo

Otrzymywanie mleka własnej matki to nie tyle jedna z możliwości odżywiania, ile prawo przedwcześnie narodzonego dziecka - prawo do najzdrowszego i najwłaściwszego dla małego człowieka pokarmu. Za przygotowanie wcześniaka do samodzielnego ssania piersi odpowiada neurologopeda, fizjoterapeuta lub konsultant laktacyjny. Jednocześnie mama malucha urodzonego przed czasem powinna być motywowana do utrzymywania laktacji, uczona, jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi, i cierpliwie wspierana w chwilach, gdy wątpi w swe możliwości wykarmienia malca.

Więcej o:
Copyright © Agora SA