Ten pierwszy raz

Kiedy można wyjść z noworodkiem na dwór? Co ze sobą zabrać? O czym pamiętać? Spacer z niemowlęciem krok po kroku.

Pediatrzy zazwyczaj radzą, by na pierwszy spacer wybrać się, kiedy maluch skończy dwa tygodnie. Oczywiście latem, gdy na dworze jest ciepło można wyjść z dzieckiem wcześniej. Jesienią i zimą najlepiej zacząć od werandowania, czyli przez kilka dni oswajać dziecko z chłodnym, świeżym powietrzem (ubierz dziecko jak na spacer i postaw wózek coraz bliżej otwartego okna lub balkonu). Dopiero po takim treningu wyjdź z niemowlęciem z domu. Zacznij od mniej więcej 20-minutowej przechadzki, stopniowo wydłużając codziennie spacer do ok. dwóch godzin. Z czasem warto dojść do dwóch spacerów dziennie.

Wygodny wózek

Dla noworodków i młodszych niemowląt najlepszym pojazdem na spacer jest głęboki wózek. Takie maleństwo powinno leżeć zupełnie płasko. Jeśli wasz maluch urodził się latem i wolelibyście zaoszczędzić na wózku i kupić od razu spacerówkę, wybierzcie taką, której oparcie można położyć poziomo (tak, aby powierzchnia na której leży dziecko była równa).

Jeżeli mieszkacie na przedmieściach i trasa waszych spacerów będzie wiodła przez wyboiste, nierówne ścieżki, kupcie model na dużych gumowych kołach.

Jeżeli będziecie spacerować raczej po równych chodnikach i eleganckich parkowych alejkach, możecie zdecydować się na bardziej zwrotny wózek z obrotowymi kółkami. W jednym i drugim przyda się dobra amortyzacja.

Ubranie na cebulkę

Noworodek i małe niemowlę w chłodny dzień powinno być ubrane na spacer nieco cieplej niż ty (ale koniecznie "na cebulkę", by w razie ocieplenia można było bez trudu zdjąć jedną warstwę), a podczas upałów - o warstwę lżej niż tye (mama w sukience, dziecko w pieluszce).

Kiedy pada deszcz i zakładasz na wózek foliową osłonę, pamiętaj, że działa ona jak dodatkowa ciepła warstwa ubrania. Jeżeli na spacer nie bierzesz wózka, tylko nosidełko, ubierz dziecko lżej, bo będziesz grzała je własnym ciałem.

Żeby sprawdzić, czy maluchowi jest w sam raz, dotknij karku i plecków - powinny być suche i ciepłe, nie wilgotne i nie chłodne. Nie sugeruj się temperaturą rączek i nóżek.

Właściwa pora

Kiedy jest ciepło i dzień trwa długo, najlepiej wychodzić z dzieckiem dwa razy dziennie: przedpołudniem i popołudniu. W upalne dni lepiej jednak zachować ostrożność i między 12-tą a 16-tą zostać z niemowlęciem w domu.

Późną jesienią i zimą, kiedy wcześnie robi się ciemno, najlepszy będzie spacer przed południem. Jakąkolwiek porę wybierzesz, dobrze jest tuż przed wyjściem nakarmić maluszka i zmienić mu pieluchę.

Karmienie w terenie

Młodsze niemowlęta zazwyczaj spokojnie przesypiają cały spacer, warto być jednak przygotowanym na wypadek nagłego ataku wilczego głodu.

Mamy karmiące piersią mają łatwiej. Mleko jest zawsze pod ręką, gotowe do podania. Musisz jedynie pamiętać o odpowiednim stroju: rozpinanej z przodu bluzce lub sukience w której można karmić wygodnie i dyskretnie. Jeśli karmienie w miejscach publicznych mimo to cię krępuje, zabierz ze sobą chustę. Gdy maluch zacznie domagać się piersi, ułóż go wygodnie w chuście, tak żeby materiał dobrze go osłaniał. W tej pozycji możesz swobodnie karmić dziecko i możesz być całkowicie pewna, że nikt nawet z bliska tego nie zauważy. 100 procent dyskrecji zapewnione.

Jeśli karmisz butelką, nie przygotowuj mieszanki w domu. Mleka modyfikowanego nie powinno się podawać dziecku później niż ok. pół godziny po rozrobieniu, ponieważ w ciepłym mleku łatwo mnożą się groźne bakterie. Przed wyjściem z domu nalej do termosu lub butelki (którą później włożysz do termoizolacyjnego opakowania) odpowiednią ilość przegotowanej ciepłej wody. W drugiej butelce zabierz odmierzoną porcję mleka w proszku. Tuż przed podaniem, na dworze, wlej wodę do butelki z proszkiem. Sprawdź, czy mieszanka nie jest za ciepła!

Torba na spacer

Warto spakować:

* 2 pieluchy tetrowe (do wytarcia buzi po karmieniu lub ulewaniu, do osłonięcia piersi przy karmieniu i w innych awaryjnych sytuacjach);

* 2 pieluchy jednorazowe (tak na wszelki wypadek);

* wilgotne chusteczki;

* smoczek, jeśli dziecko go używa;

* parasolka do wózka i krem z filtrem w słoneczne dni;

* folia przeciwdeszczowa do wózka w pochmurne dni

* cieplejsze ubranko i dodatkowy kocyk;

* kanapki albo przekąski i picie dla ciebie;

* coś do czytania

* odtwarzacz MP3 z ulubioną muzyką lub... lekcją języka obcego

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.