Niemowlę i zwierzęta domowe

Kiedy zwierzę ma mieszkać pod jednym dachem z malutkim dzieckiem, trzeba szczególnie zadbać o bezpieczeństwo. I to obu stron.

Jeśli zwierzak był w domu pierwszy, pojawienie się noworodka oznacza dla niego prawdziwą rewolucję. Trzeba dać mu czas na oswojenie się z nową sytuacją i pewne zmiany wprowadzić, zanim jeszcze urodzi się dziecko. Jeżeli do tej pory wasz pies czy kot spał w waszej sypialni, warto go od tego odzwyczaić. Na początku pewnie nie będzie tym zachwycony, ale jeśli będziecie konsekwentni, szybko się przyzwyczai. Jeżeli wasz czworonożny przyjaciel opanował sztukę otwierania drzwi, zmieńcie tradycyjną klamkę na okrągłą. Nawet sprytna psia czy kocia łapa raczej sobie z nią nie poradzi.

Pozwólcie zwierzęciu obejrzeć i obwąchać ubranka i inne rzeczy niemowlęcia. Potem jednak nie pozwalajcie mu się nimi bawić. Jeśli uparcie próbuje, umieśćcie w pobliżu niemowlęcych akcesoriów aromat o dość intensywnym cytrusowym zapachu (większość zwierząt go nie lubi).

Zadziwiającą moc przyciągania, zwłaszcza dla kotów, ma zwykle łóżeczko i wózek niemowlęcia. Lepiej jednak, by zwierzak do nich nie wchodził. Zniechęcić go może np. położenie na materacu zimnej w dotyku, grubej, błyszczącej folii, szeleszczącego papieru lub nadmuchanych balonów.

Wąchanie na powitanie

Poznanie przez zwierzę zapachu noworodka to pierwszy krok do zaakceptowania nowego domownika. Jeszcze gdy mama z dzieckiem są w szpitalu, warto dać psu (a także kotu) do powąchania ubranko, które dziecko miało na sobie. Gdy przekroczycie z noworodkiem próg domu, nie odpędzajcie zwierzaka. Pozwólcie mu obejrzeć i dokładnie obwąchać dziecko, polizać jego stópkę. Dla zwierzęcia to niezwykle ważny rytuał zapoznania.

Rodzinne stado

Nie izolujcie zwierzaka od dziecka. Niech towarzyszy wam, gdy karmicie, usypiacie, przewijacie maleństwo (uwaga - brudna pielucha może być przedmiotem szczególnego zainteresowania psa). Dzięki temu czworonożny przyjaciel będzie czuł, że wciąż jest częścią stada. Obserwując troskę, z jaką zajmujecie się dzieckiem, szybko zrozumie, że to nie zagrożenie, tylko najmłodszy członek stada, którego trzeba otoczyć szczególną opieką. Gdy maluch płacze, zdenerwowany pies zwykle alarmuje swoich państwa, że młode potrzebuje pomocy. Kot zaś często próbuje wskoczyć do łóżeczka, by ogrzać dziecko swoim ciałem - instynkt podpowiada mu, że przytulenie to jest to, czego takie maluchy potrzebują najbardziej.

Psy i koty instynktownie czują, że nowy domownik to młode, które należy traktować łagodnie. I zazwyczaj wykazują dużą cierpliwość. Warto jednak stosować zasadę ograniczonego zaufania. Zwierzę to tylko zwierzę. Jego cierpliwość może się wyczerpać, gdy mały człowiek będzie nieporadną łapką ciągnąć za jego futerko albo wrzaśnie mu nad uchem. Dlatego nigdy nie zostawiajcie psa czy kota sam na sam z małym dzieckiem. Pamiętajcie też, że pies, uznając niemowlę za najmniejszego członka stada, a więc zajmującego najniższą pozycję w hierarchii, może próbować zepchnąć je z łóżka na podłogę. W psim stadzie malec przecież takie właśnie zajmowałby miejsce.

Raczkująca przyjaźń

Szczególnie trudno jest, kiedy maluch zaczyna raczkować. Zwierzę budzi jego zainteresowanie. Psa może pociągnąć za ucho, włożyć mu palec do oka, kota z uporem łapać za ogon. Zniecierpliwiony zwierzak może w końcu w obronie własnej odgryźć się lub potraktować malca pazurem. Teraz, gdy maluch i zwierzak są w tym samym pomieszczeniu, nawet na moment nie spuszczajcie ich z oka. Gdy widzicie, że mała łapka wyciąga się w kierunku czworonoga, bądźcie czujni i w razie potrzeby interweniujcie. Cierpliwie tłumaczcie dziecku, czego nie robić. Pokazujcie mu też, jak bawić się ze zwierzęciem. Już roczniak jest w stanie pogłaskać psa tak, żeby sprawiało mu to przyjemność. Z niewielką pomocą potrafi też pobawić się z kotem, rzucając mu papierek na sznurku.

Higiena na zdrowie

Zadbany, zdrowy pies czy kot nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka, nawet małego.

Pamiętajcie o szczepieniach i regularnym odrobaczaniu zwierzęcia.

Jeśli to nie jest konieczne, nie wypuszczajcie kota z domu.

Jeśli śpicie z dzieckiem, nie pozwalajcie, by zwierzę spało w waszym łożu rodzinnym. Jeśli maluch śpi sam w swoim pokoju, nie wpuszczajcie tam zwierzaka.

Zabawki zwierzęcia trzymajcie poza zasięgiem rąk malucha.

Kocią kuwetę postawcie w miejscu, do którego dziecko nie ma dostępu, np. w zamkniętej łazience (w dolnej części drzwi wytnijcie dla kota wejście zamykane klapą na zawiasach).

Pilnujcie, by dziecko nie wyjadało z psiej czy kociej miski. Po nakarmieniu zwierząt miski myjcie i chowajcie.

Codziennie trzepcie posłanie zwierzęcia, a raz w tygodniu upierzcie je.

Regularnie wyczesujcie sierść zwierzaka, zwłaszcza w okresie linienia.

Często odkurzajcie podłogę i meble.

Po spacerze wycierajcie dokładnie łapy psa.

Po każdej zabawie ze zwierzęciem myjcie ręce, a później nauczcie tego także malucha.

Więcej o:
Copyright © Agora SA