Dlaczego płacze

Nieustający płacz dziecka może zmęczyć nawet najbardziej cierpliwych rodziców. Jeżeli czujesz, że dłużej nie wytrzymasz - poproś o pomoc męża lub kogoś bliskiego.

Jak wspierać rozwój niemowląt i małych dzieci poprzez codzienną opiekę i pielęgnację? Zapytaj na forum naszego eksperta Pawła Zawitkowskiego.

Pamiętaj: to nie twoja wina, że dziecko płacze. Ono nie umie ci inaczej powiedzieć, że czegoś mu brakuje. Nie wpadaj w panikę, porozmawiaj o swoich odczuciach z kimś bliskim, najlepiej z przyjaciółką, która ten etap życia ma już za sobą.

Co chce ci powiedzieć?

Jestem głodny!

Być może jest głodne. Podaj mu pierś lub butelkę.

Jestem samotny!

Większość dzieci czuje się źle, jeżeli na dłużej zostają same. Malutkie dzieci potrzebują fizycznego kontaktu z matką, lubią czuć jej ciepło i zapach. Zdrowiej się chowają, jeżeli mama je często przytula.

Jest mi zimno!

Dla takiego malca spadek temperatury choćby o stopień może być zagrożeniem, dlatego dziecko zdecydowanie negatywnie reaguje na zimno. Po prostu krzyczy.

Jest mi mokro!

Wbrew pozorom, dziecko rzadko płacze z powodu mokrej pieluchy. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy ma odparzoną pupę. Płacze, bo mokra pieluszka drażni skórę.

Boli mnie brzuch!

Ostry, urywany płacz brzmi alarmująco, jak krzyk. Dziecko robi się czerwone na twarzy i wierzga nóżkami. Może to kolka? Pomasuj mu brzuszek ręką, połóż na nim ciepłą pieluszkę albo ponoś dziecko, kładąc je sobie na ramieniu. Niestety, musisz pogodzić się z tym, że na kolkę bardzo często nic nie pomaga.

Jestem zmęczony i rozdrażniony!

Na zmęczenie najlepszy jest sen, ale twoje dziecko może jeszcze o tym nie wiedzieć. Zmęczone, ma kłopoty z zaśnięciem. Tul je do snu, kołysząc albo nosząc na rękach.

Nudzi mi się!

Nawet malutkie dziecko nie lubi nudy i monotonii. Nie podoba mu się, że leży cały czas w tym samym miejscu i tej samej pozycji. Wtedy jego płacz jest zazwyczaj krótki, przerywany chwilami ciszy. Tak jakby wołało: "Hej, jest tu kto?".

Nie czuję się dobrze!

Jeżeli dziecko jest chore, może na zmianę krzyczeć i popłakiwać. Płacz brzmi wtedy naprawdę żałośnie. Jeśli intuicja mówi ci, że to coś poważnego, po prostu wezwij lekarza.

Oto kilka praktycznych uwag, które pomogą ci przetrwać ten trudny czas:

Dzieci płaczą najwięcej przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu.

Większość dzieci płacze po południu, około piątej, szóstej. Można dostosować rytm dnia do tych popołudniowych krzyków.

Jeżeli czujesz, że masz już naprawdę dosyć, powierz dziecko mężowi albo mamie i idź na spacer. Odpocznij. Jeżeli będziesz zdenerwowana, dziecko to natychmiast wyczuje.

Nie zostawiaj dziecka samego, kiedy płacze. Nikt nie lubi być sam, gdy jest mu źle.

Kilka praktycznych rad, jak ukoić płacz

1. Jak w brzuchu

Większość dzieci uspokaja się, kiedy jest blisko mamy. Może twoje dziecko chce po prostu być blisko ciebie, przytulić się i słyszeć twój głos. Weź je na ręce - instynktownie zaczniesz je kołysać. Jeżeli masz w domu fotel na biegunach, kołyszcie się w nim razem.

2. Nosidełka

Niektóre dzieci uspokajają się, kiedy mama nosi je na brzuchu lub na biodrze w specjalnym nosidełku, nieco podobnym do indiańskiej chusty.

3. Ciasna kołderka

Tak jak ty lubisz zasypiać pod kołdrą, tak niektóre dzieci uciszają się, kiedy się ja ciasno owinie kocykiem. Może przypomina im to błogi czas, kiedy jeszcze były w brzuchu mamy?

4. Spacer

Czasem dziecko uspokaja się w wózku podczas spaceru lub w czasie jazdy samochodem. (Pamiętaj, że dziecko można wozić w samochodzie TYLKO w specjalnym foteliku).

5. Huśtawka

Niekiedy pomaga włożenie dziecka do huśtawki dla niemowląt. Co prawda jest ono zbyt pochłonięte płaczem, by się bujać, ale sam szloch powoduje, że huśtawka podryguje i uspokaja dziecko.

6. Zmiana pozycji

Może płacze z nudów, bo ma już dosyć pozycji, w której leży. Spróbuj położyć je na brzuchu albo włożyć do leżaczka.

7. Łagodna muzyka

Niektóre dzieci nie cierpią ciszy. Uspokajają się przy muzyce, albo nawet wtedy, kiedy mama włącza odkurzacz.

8. Piosenki

Nawet jeśli uważasz, że nie masz głosu primadonny, zaśpiewaj maluchowi jakąś kołysankę - może to go ukoi? (Są dzieci, które tak się przyzwyczajają do ulubionej piosenki, że potem zasypiają tylko przy niej).

9. Kąpiel

Niektóre dzieci tego nie cierpią, inne przeciwnie - uwielbiają kąpiel i w ciepłej wodzie natychmiast przestają płakać.

10. Masaż

Delikatny masaż całego ciała, robiony w ciepłym pokoju, łagodzi napięcia i pozwala spokojnie usnąć. (Instrukcję masażu znajdziesz w książce: "Masaż niemowlęcia", wydanej przez wydawnictwo Delta).

11. Po prostu bądź

Czasem dziecko zwyczajnie chce się wypłakać - nie uciszaj go więc za wszelką cenę. Wystarczy, jeśli przy nim będziesz i cierpliwie wysłuchasz, jaki ma żal do świata.

Więcej o:
Copyright © Agora SA