Niemowlę w domu - jak się zorganizować?

Czyli jak się zorganizować w domu, by ułatwić sobie zajmowanie się niemowlęciem i by mieć jeszcze czas dla siebie.

Brakuje ci czasu na wszystko? Chodzisz w piżamie, choć dawno już minęła pora obiadu? Nie wiesz, w co ręce włożyć? Karmić? Przewijać? Sprzątać? A może wreszcie się umyć? Hm... tak często wyglądają początki życia pod jednym dachem z niemowlakiem. Na opanowanie sytuacji dajcie sobie trochę czasu. Najtrudniejsze są pierwsze trzy miesiące, kiedy wszystko jest nowe i wzbudza skrajne emocje, od radości po smutek i poczucie zagubienia. Zamiast wpadać w rozpacz, przemyślcie strategię działania na najbliższe miesiące, tak aby usprawnić codzienną krzątaninę i odzyskać choć trochę czasu dla siebie.

Stały rytm

Pierwsze tygodnie, kiedy dzień miesza się z nocą z powodu nocnych pobudek, przewijania i nocnego karmienia, trzeba po prostu przetrwać. Jednak gdy tylko sytuacja nieco się unormuje, spróbujcie wypracować sobie jak najdogodniejszy rytm dnia. I starajcie się go trzymać. Przewidywalność jest ważnym sprzymierzeńcem ładu. Co więcej, dziecko szybko dostraja swoje potrzeby i przyzwyczajenia do codziennego rytmu. Z czasem wyczuwa, kiedy jest pora drzemki, a kiedy czas zabawy czy spaceru. Gdy dopasujecie się do siebie, dużo łatwiej będzie zaplanować domowe obowiązki, a nawet znaleźć chwilę na relaksującą kąpiel w wannie.

Lista spraw ważnych i ważniejszych

Równie istotne jak rytm dnia jest planowanie i ustalanie sobie priorytetów - doraźnie i długofalowo. W końcu są rzeczy ważne i ważniejsze, prawda? Zważ, co jest cenniejsze: chwila odpoczynku czy świadomość, że w szafach masz porządek? Uśmiech na twarzy czy prasowanie ubranek?

Pamiętaj jednak, by po stronie rzeczy ważniejszych zapisać: wartościowe i smaczne posiłki dla mamy (nie w postaci wyschniętej kanapki popijanej zimną herbatą), chwilę na regenerację sił albo ćwiczenia, które pomogą jej odciążyć obolałe plecy. Mniej ważne jest wszystko to, co dotyczy porządku w domu i dostosowywania się do rozmaitych konwenansów.

Bardzo pomocne może się okazać codzienne (lub cotygodniowe) szykowanie listy spraw do załatwienia. Spisanie obowiązków nie tylko przypomina, co jest do zrobienia, ale również skutecznie porządkuje myśli. Może też bardzo ułatwić rozmowę o podziale obowiązków z partnerem.

Pomoc bliskich

Choć umiejętność robienia kilku rzeczy naraz bardzo się teraz przydaje (a mając małe dziecko, można ją z pewnością do perfekcji opanować), nie warto brać wszystkiego na swoje barki. Za to od początku przyzwyczaić siebie i najbliższych, że pewne rzeczy robimy wspólnie albo na zmianę.

Prośba o pomoc w zakupach, sprzątaniu, ugotowaniu obiadu czy rozwieszeniu prania to nie dyshonor. Dzielcie się obowiązkami z partnerem. Ale nie wahaj się także skorzystać z propozycji pomocy złożonej przez kogoś z rodziny czy bliskich znajomych. Może ktoś naprawdę chętnie pójdzie z dzieckiem na spacer, zrobi dla ciebie zakupy, wyprowadzi psa, zawiezie komputer do serwisu - i dzięki temu poczuje się potrzebny?

Równie ważne jak konkretna pomoc fizyczna jest wsparcie psychiczne. Możliwość wygadania się przyjaciółce, która rozwieje lęki i wątpliwości, bywa nieocenioną pomocą.

Zakupy na zapas

Planować warto zadania, ale przede wszystkim zakupy. Produkty trwałe można kupować w większych ilościach (z wyjątkiem pieluch, bo niemowlę szybko wyrasta z pierwszych rozmiarów). Mając zapas kosmetyków i chemii gospodarczej, sensownie zaopatrzoną spiżarnię i lodówkę (zwłaszcza w mrożonki, z których błyskawicznie ugotujesz smaczny obiad), możecie przez jakiś czas w ogóle nie kłopotać się zakupami. Nawet pieczywo można poporcjować i zamrozić. Bułki z zamrażalnika odświeżone w piekarniku będą smakowały jak te z piekarni.

Jeśli nie masz komu zlecić sprawunków, skorzystaj z oferty sklepów internetowych. To naprawdę ogromne udogodnienie: koszyk kompletujesz siedząc na kanapie, a zakupy w zaplanowanym terminie dostaniesz pod drzwi. Takie zakupy warto komasować, bo zwykle od pewnej kwoty zamówienia dostawa jest bezpłatna.

Pomocne sprzęty

Podczas gotowania warto korzystać z parowaru, szybkowaru albo piekarnika, w którym danie w zasadzie samo się robi. Nie trzeba wtedy pilnować gotowania, a i zmywania po posiłku jest zwykle mniej.

Jeśli macie przed sobą wybór lub wymianę pralki, docenicie na pewno funkcje: skróconego prania, dodatkowego płukania, opóźnionego startu i szybkiego wirowania. Warto znaleźć także wygodne miejsce do suszenia prania (teraz będziecie prać dużo częściej niż zwykle), kupić składaną suszarkę do prania i duży zapas wieszaków. Dobrze rozwieszone pranie nie będzie wymagało prasowania, co pozwoli zaoszczędzić dużo czasu i sił.

Kącik dla dziecka

Ułatwienie codziennej krzątaniny zależy także od odpowiedniego urządzenia mieszkania. Już na etapie planowania kącika dla malucha warto wziąć pod uwagę podstawowe zasady ergonomii i tak rozmieścić sprzęty i niezbędne akcesoria, żeby możliwie jak najbardziej ułatwić sobie korzystanie z nich.

Przykład? Miejsce do przewijania zorganizowane tak, by móc jedną ręką sięgnąć po to, co niezbędne, bez konieczności schylania się i zostawiania niemowlęcia bez asekuracji. A obok szczelnie zamykany kosz na zużyte pieluchy.

Urządzając pokój dla dziecka, zaplanujcie sporo szuflad i pojemników, w których pochowacie rzeczy dziecka. Sterty piętrzące się i spadające z półek mogą skutecznie zaburzyć poczucie ładu i utrudnić życie.

Siła i spokój

Utrzymanie porządku to nie jest tylko kwestia zewnętrzna. Najważniejsze jest zachowanie ładu wewnętrznego, spokoju ducha w tej nowej, często trudnej i, nie ukrywajmy, stresującej sytuacji. Pamiętajmy o tym, włączając odruchowo telewizor czy radio - ograniczenie bodźców płynących z zewnątrz pomoże przetrwać chwile, gdy dziecko cały dzień marudzi.

Nie warto również zbyt rygorystycznie podchodzić do zaleceń z książek i poradników. Może gdy jesteście bardzo niewyspani i zmęczeni, wspólna drzemka wyjdzie wam bardziej na zdrowie niż zalecany spacer? Wypoczęta mama i tryskający dobrym humorem tata bardziej przydadzą się maluchowi niż ugotowana ostatkiem sił zupka czy wyprasowana w pocie czoła koszulka.

Chwila dla siebie

Oszczędzanie czasu kosztem własnego komfortu i dobrego samopoczucie się nie opłaca. Czas na prysznic czy zadbanie o ładny wygląd nie jest zmarnowany. To ważne, by do zmęczenia i niewyspania nie dokładać sobie poczucia utraty atrakcyjności.

Ale zadbaj o dobrą organizację. Odżywczy kosmetyk pod prysznic zwolni cię ze smarowania ciała balsamem. Szampon 2 w 1 pozwoli na szybkie umycie głowy. Dobrze obcięte włosy ułożą się same. Jeśli chcesz je odświeżyć bez mycia głowy, sięgnij po suchy szampon w sprayu. Pilling do dłoni sprawi, że paznokcie nawet bez manicure'u będą wyglądać dobrze. Do makijażu wypróbuj kosmetyki łatwo dające się aplikować (np. podkład w kompakcie, który nakłada się kilkoma ruchami pędzla).

Wizyty krewnych i znajomych

Rodzice małego dziecka mają zwykle jeszcze jeden nowy obowiązek, o którym rzadko się wspomina - przyjmowanie gości. Każdy, kto należy do bliższej rodziny i grona znajomych, ciekaw jest, jak wygląda maluch i jak radzicie sobie w roli rodziców. Ich zainteresowanie jest najczęściej podyktowane miłością, troską, chęcią wsparcia. Ale konieczność podjęcia kilkunastu osób w tak trudnym okresie życia jest sporym wyzwaniem. Nawet jeśli odwiedziny traktujecie na luzie, to w czasie wizyty nie utniecie sobie drzemki.

Jeżeli goście was męczą, ograniczcie życie towarzyskie. Powiedzcie o tym grzecznie, ale szczerze. Nadmiar bodźców jest teraz męczący dla was i dziecka - jesteście usprawiedliwieni. Jeśli nie wypada wam komuś odmówić, możecie umówić się na spacer (jest okazja pogadać, nie trzeba gościa podejmować, łatwo skrócić czas spotkania). Za jakiś czas odpoczniecie i nadrobicie zaległości.

Więcej o:
Copyright © Agora SA