1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Z czterodniowym dzieckiem do kręgarza. Zaniemówisz jak zobaczysz ten film

Cierpiącego na kolkę noworodka rodzice zabrali do kręgarza. A ten nagrał wizytę i pokazał w sieci co zrobił z kręgosłupem maleństwa. Praktyki kręgarza potępiają lekarza. Komentują krótko: to okrutne!

Millicent urodziła się w Australii, dwa tygodnie przed terminem. Dziewczynka miała kłopoty ze spaniem, prawdopodobnie cierpiała na bóle brzuszka. Rodzice uznali, że jest to kolka i wybrali się z kilkudniową córeczką do kręgarza.

Chiropraktyk nagrał przebieg wizyty swojej malutkiej pacjentki. Wideo opublikował na swoim profilu w serwisie Youtube.

Na filmie widzimy jak kręgarz, dr Ian Rossborough z Melbourne, za pomocą terapii manualnej, naciska dziecku na kręgosłup dotąd, aż usłyszy charakterystyczne, głośne "gruchnięcie" (moment po 3 minucie nagrania).

Podczas nagrania kręgarz tłumaczy, że często ma do czynienia z dziećmi cierpiącymi na kolki.

- Rodzice moich małych pacjentów mówią mi, że po wizycie u mnie, dzieci są spokojniejsze, mniej płaczą, mają lepszy apetyt i dobrze śpią.

Dr Ian Rossborough słynie w Australii z tego, że potrafi "uleczyć" cierpiące na kolki noworodki. Relacja z przebiegu wizyty malutkiej Millicent nie jest pierwszym filmem, który chiropraktyk opublikował w sieci. Jednak dopiero wideo z udziałem czterodniowego noworodka wywołało w sieci burzę i sprowokowało lekarzy do skomentowania praktyk kręgarza.

Noworodek u kręgarzafot: klatka z Youtube/Chiropractic Excellence

Więcej szkód niż pożytku?

O komentarz poprosiliśmy pediatrę, dr Bartosza Pawlikowskiego, który zauważa, że prawdą jest, że każda zmiana w kręgosłupie ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

- Na tym filmie lekarz wykonuje zabieg z dziedziny chiropraktyki - jest to rodzaj kręgarstwa. Rozciągnięcie mięśni przykręgosłupowych oraz wygięcie dziecka w cięciwę daje możliwość wykonania ruchu prawidłowo umiejscawiającego dyski międzykręgowe -  tłumaczy nam lekarz.

Rodzice zmęczeni cierpieniem dziecka i jednocześnie bezradni, szukają rozpaczliwie pomocy. Zrobią wszystko, żeby ulżyć dziecku. Dr Pawlikowski zwraca jednak uwagę, ale uważać na niestandardowe metody, szczególnie jeśli dotyczą one praktyk na noworodkach.

- Niestety metoda zastosowana przez lekarza z filmu jest ryzykowna i może przynieść ogromne szkody. Kręgosłup dziecka jest jeszcze niewykształcony, a do tego elastyczny dużo bardziej niż osoby dorosłej, kręgi takiego maluszka nie są w pełni ustabilizowane. Pomijając oczywiste ryzyko, nie uważam, żeby istniała konieczność podejmowania aż takiej interwencji. Zwykle wystarczy dłuższy masaż brzucha, żeby kolka ustąpiła, można też zweryfikować dietę. Manualna terapia w okolicy kręgosłupa jest u dzieci w tym wieku stosowana jedynie w przypadku przykurczów i dysfunkcji związanych z układem ruchu. Kolka nie jest problemem, przy którym sięga się po agresywne metody leczenia manualnego - tłumaczy pediatra.

Na łamach australijskiego "The Daily Mail" wypowiedział się doktor Frank Jones, przewodniczący The Royal Australian College of General Practitioners. Według niego praktyki stosowane i reklamowane w internecie przez chiropraktyka są okrutne, niepotrzebne i nie ma żadnych dowodów ku temu, aby wierzyć, że są skuteczne. Dr Jones zaznaczył, że są sytuacje, kiedy lekarze zgadzają się z metodami kręgarzy np. po urazach kręgosłupa czy w przypadku bólu pleców, ale medycyna tradycyjna nie zna, nie akceptuje i nie zaleca "leczenia" kolki noworodków u kręgarza.

Więcej o kolce czytaj w tekście: "Kolka galopka. Jak ją przerwać?"

Inny lekarz wypowiadający się w artykule na temat praktyk dr Ian'a Rossborough'a powiedział krótko: to szokujące.

Noworodek u kręgarzafot: klatka z Youtuba/Chiropractic Excellence

Terapia manualna nie dla wszystkich

Kręgarstwo stosowane jest najczęściej w leczeniu dysfunkcji układu mięśniowo-szkieletowego. Polega na ręcznym manipulowaniu w obszarze kręgosłupa w celu ustawienia kręgów w taki sposób, aby nie uciskały nerwów odchodzących od rdzenia kręgowego.

Medycyna tradycyjna uznaje i zaleca terapię manualną, która opiera się na teorii, że niektóre choroby są spowodowane dysfunkcją kręgosłupa, od którego odchodzą włókna nerwowe łączące się ze wszystkimi częściami ciała.  Ucisk na włókna spowodowany nieprawidłowo ustawionymi kręgami może powodować dolegliwości np. organów wewnętrznych.

Nie ma jednak żadnych badań, które dowodziłyby, że kolka u noworodków może być pochodną ucisku na włókna nerwowe spowodowanego nieprawidłowo ustawionymi kręgami. Co więcej kolka zwykle pojawia się u niemowląt między 3. tygodniem a końcem 3. miesiąca życia. U czterodniowego dziecka nie można jednoznacznie stwierdzić, że cierpi na kolkę.

O kolce niemowlęcej czytaj w artykule "Kolka niemowlęca i inne dolegliwości"

Więcej o:
Komentarze (21)
Z czterodniowym dzieckiem do kręgarza. Zaniemówisz jak zobaczysz ten film
Zaloguj się
 • pies_burek

  Oceniono 12 razy 12

  terapia manualna i kręgarstwo to dwie zupełnie różne rzeczy, niejeden fizjoterapeuta w łeb sobie strzeli ja przeczyta, że jest kręgarzem...

 • ekonomiaglupcze

  Oceniono 30 razy 8

  ta terapia przypomina mi to co pis robi z Polską !
  niby po to by było lepiej
  tylko jakimi metodami ...

 • minkat

  Oceniono 14 razy 4

  kregarz u takiego maluszka to chyba niebezpiecznie, ale widzialam kiedys jak w ciagu trzech tygodni po pierwszej wizycie u osteopaty poprawil sie stan czteromiesiecznego wczesniaka-blizniaka, ktory juz urodzil sie z lekko krzywa czaszka(tak sie ulozyl w brzuchu) i nie mogl krecic glowa w obie strony bo mial jakas blokade kregoslupa, prosto tez jej nie chcial trzymac bo mu bylo trudno. glowka lezala caly czas na jednym boku i robila sie coraz bardziej krzywa.
  2 wizyty z takim lekkim masazem, w domu troche normalnych cwiczen w styklu kladzenie na brzuchu i przytrzymywanie nozek, zeb kregoslup wzmocnic i dziecku przeszlo. dopiero wtedy bylo w pelni widac co sie z ta czaszka zrobilo, z jednej dtony byla prawie plaska, ale w zwiazku z tym, ze to byl taki maluszek i to sie naprawilo samo z siebie.

 • spoko-spoko

  Oceniono 3 razy 3

  Nie wiem czy się mylę ale wygląda na to że ojciec dziecka miedzy wizytami zmienił żonę. Najpierw była biała a potem azjatka.

 • ahmed_jubara

  Oceniono 6 razy 2

  w Australii też są dzieci schynięte? Ja myślałem, że tylko pod Radomiem.

 • agentwrogiegoukladu

  Oceniono 24 razy 2

  Szokujące, ale jak widać na filmie... skuteczne. Śmiałem się kiedyś z tych kręgarzy, ale woziłem kiedyś szwagra na wizyty do jednej starej baby - dosyć znanej u nas na lubelszczyźnie, ale ludzie przyjeżdżali do niej z całej Polski. Zobaczyłem kilka przypadków - pomogła też skutecznie szwagrowi, ale kazała mu też nie rezygnować z zabiegu chirurgicznego (chodziło o kolano).

  Miałem natomiast fatalne doświadczenia z 'legalnymi' ortopedami - zerwałem wiązadła krzyżowe w kolanie i kolano uległo skręceniu - zamiast nastawić kolano prostym ruchem szufladowym (możę to zrobić nawet dziecko), wsadzono mi nogę w gips na 6 tyg. Noga zwiotczała i niby miała nastawić się 'sama'. Oczywiście skutek był taki, że kolano oprócz straty wiązadeł krzyżowych, straciło stabilizację od mięśni czworogłowych uda i krótko po zdjęciu gipsu noga skręciła się znowu. Kolejny lekarz ZNÓW wsadził mi ją na 6 tyg. w gips. To już była katastrofa - po zdjęciu gipsu noga była chuda jak patyk. Kolano nie trzymało w ogóle i wciąz odczuwałem ból bo nikt go nigdy odpowiednio nie ustawił. Musiałem bardzo uważać przy chodzeniu. Dopiero gdy trafiłem do dobrego sportowego lekarza gdzieś pod Warszawą - ten jednym prostym ruchem ustawił mi kolano, nie mógł uwierzyć, że wcześniejsi lekarze ortopedzi notorycznie wsadzali mi nogę w gips zamiast zapisać na porządną rehabilitację i zadbać o wzmocnienie czworogłowego. Potem noga skręcała mi się w kolanie jeszcze wielokrotnie, ale nauczyłem pół rodziny i znajomych nastawiać mi to kolano jednym, prostym ruchem.

 • asmok6

  Oceniono 1 raz 1

  No cóż, mi lekarze mówili że w moim wieku nie da się nic zrobić z ogromną skoliozą i mam się szykować na częściową niesprawność. I też krytykowali praktyki takich gości jak na filmie.
  Poszedłem do chińskiego salonu masażu, w chinach i takiego bardziej renomowanego i rehabilitacyjnego niż relaksacyjnego. Trafiłem tam zresztą przez przypadek.
  Komentarz rehabilitantki gdy zobaczyła kręgosłup. "Proszę pana, ale tego się nie da naprawić w ciągu jednej wizyty, musi pan przychodzić co jakiś czas przez pół roku, a na razie trochę poprawimy.". Ja zdziwiony, bo w ogóle nie chciałem nic naprawiać. I wyszedłem stamtąd lekko zszokowany, ale znacznie wyższy, bez bólu pleców.
  Okazało się że to co w pl mówiono mi że nieodwracalne, dla tamtego ośrodka było czymś co naprawiają w ramach swojej działalności. Leczenia nie kontynuowałem, ale nawet po tej jednej wizycie przestałem mieć problemy z kręgosłupem i mam bardziej prosty niż był. Minęło kilka lat. Miałem farta, bo gdyby nie ten zbieg okoliczności, to teraz już bym miał problemy z siedzeniem i pracą.

 • aniechtowas

  Oceniono 11 razy 1

  no pewnie, lepiej zdac sie na medyków, którzy zaraz wypisza kilka recept, a poprawy jak nie bylo, tak i nie bedzie... no i farmaceuci nie zarobia!

  cóz okrutnego ten facet dziecku uczynil? wszyscy byli zadowoleni...

 • kloceklego

  Oceniono 37 razy -1

  koleś ma kanał na youtubie. zanim wyda się jakiś durny wyrok i potępi jego działania, radziłbym zapoznać się z tym, co on robi i ilu ludziom pomógł. zdaniem polskich lekarzy najlepsze pewnie byłyby antybiotyki, a potem ciąć najlepiej siekierą. wszystko, co nieznane jest beeeee?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX