Wysunięty język i seplenienie

Mój dwuletni synek często przy głoskach: s, z, c wysuwa język z buzi. Nie wygląda to ładnie. Czytałam, że dopiero w 3. roku życia dziecko osiąga pełną sprawność narządów, które są potrzebne do prawidłowego mówienia. Czy mam zatem czekać rok, czy jednak już teraz jakoś pomóc Antkowi?

Prawdopodobnie Antek ma problem z sygmatyzmem międzyzębowym, potocznie zwanym seplenieniem.

To najczęstsza u dzieci wada wymowy, która polega na nieprawidłowej artykulacji głosek wymagających zbliżenia siekaczy górnych i dolnych, tj. s, z, c, dz; ś, ź, ć, dź; sz, ż, cz, dż. Najczęściej język wysuwa się z buzi przy głoskach szeregu syczącego, czyli: s, z, c, dz. Gdy maluch próbuje je wymówić, język znajdujący się po środku lub z boku jamy ustnej, zamiast pozostać w buzi, wysuwa się między zęby. Ponieważ jest spłaszczony, powietrze rozprasza się po całej jego powierzchni i dźwięk staje się syczący. Podobne problemy mogą się pojawić także przy innych głoskach zębowych, takich jak: t, d, n, a nawet l.

Sygmatyzm międzyzębowy nie minie z wiekiem. To wada wymowy, którą należy skorygować. Nie ma więc sensu czekać z wizytą u logopedy. Im szybciej znajdzie on przyczynę problemów i zaleci odpowiednie postępowanie, tym lepiej.

Najczęściej seplenienie międzyzębowe jest wynikiem małej sprawności ruchowej narządów mowy, szczególnie języka i warg (może być to spowodowane długotrwałym i nieprawidłowym ssaniem smoczka butelki lub uspokajacza, zbyt długim podawaniem dziecku wyłącznie płynnych i papkowatych pokarmów, a później unikaniem serwowania mu potraw wymagających żucia i gryzienia). Jego przyczyną może być też: skrócenie wędzidełka podjęzykowego, wady zgryzu (zwłaszcza takie, w których zęby szczęki dolnej i górnej po zaciśnięciu nie schodzą się), utrudnione oddychanie nosem (spowodowane np. przewlekłym katarem lub przerostem trzeciego migdała), niedosłuch, zaburzenie słuchu fonematycznego, który wykształca się pod wpływem postępów w rozwoju mowy. Ważne jest też obserwowanie, jak dziecko połyka (język powinien wtedy znajdować się na górze, za górnymi zębami). Terapia logopedyczna sygmatyzmu międzyzębowego często wymaga współpracy wielu specjalistów - laryngologa, ortodonty, czasami neurologa.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.