1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Rozwój niemowlęcia - najnowsze artykuły

 • Pierwsze kroki

  Pierwsze kroki

  Po kilku miesiącach leżenia w miejscu niemowlę odkrywa, że może się przemieścić. A że pomysłowość dzieciaków nie zna granic, może to przybierać najróżniejsze formy.

  Maja Zawistowska, miesięcznik Dziecko
 • Kiedy niemowlę można układać na brzuchu

  Kiedy niemowlę można układać na brzuchu

  Łatwiej w tej pozycji oglądać świat i ćwiczyć koordynację ruchów. No i robić to, co dla samopoczucia małego człowieka ma kluczowe znaczenie... puszczać bąki!

  Maja Zawistowska, miesięcznik Dziecko
 • Jak rozwija się niemowlę - siódmy miesiąc życia

  Jak rozwija się niemowlę - siódmy miesiąc życia

  Porównując osiągnięcia dziecka z postępami jego rówieśników, narażamy się na niepotrzebny stres. Jak go uniknąć? Jak rozważnie oceniać rozwój niemowlęcia?

  Joanna Szulc, miesięcznik Dziecko
 • Zalety zwykłego kubka

  Podobno obecnie nie poleca się uczenia niemowląt picia z kubeczka z ustnikiem, tylko z normalnego, otwartego. Dlaczego? Czy taki maluch, pijąc ze zwykłego kubka, nie zakrztusi się? Jak pomóc mu nauczyć się prawidłowo pić? Alicja.

  Neurologopeda, Magdalena Bednarczyk
 • Ocena rozwoju mowy

  Moja córka ma 18 miesięcy. Przeczytałam, że dziecko w tym wieku powinno już mówić około 50 wyrazów. Moja mała nie mówi prawie wcale. Można się z nią oczywiście skomunikować, rozumie, co do niej mówię, i odpowiada po swojemu, ale to nie są "prawdziwe słowa". Czy powinnam się z nią zgłosić do specjalisty? Marta.

  Neurologopeda, Magdalena Bednarczyk
 • Masaż twarzy na obniżone napięcie mięśniowe

  Moja córka ma 3 miesiące. Neurolog stwierdził obniżone napięcie mięśniowe i zalecił rehabilitację. W poradni rehabilitacyjnej byliśmy też u neurologopedki, która zaleciła codzienny masaż twarzy i warg i zaproponowała spotkania raz w miesiącu. Niepokoję się, że to za rzadko, skoro terapię ruchową mamy dwa razy w tygodniu. Buzia córki jest uchylona, mała czasem się ślini.Justyna.

  Neurologopeda, Magdalena Bednarczyk
 • Jak się rozwija niemowlę - szósty miesiąc życia
 • Problemy z gryzieniem

  Synek ma rok i 9 miesięcy. W pierwszym roku życia karmiłam go tylko piersią. Po pierwszych urodzinach zaczęłam mu podawać zmiksowane zupki, owocowe musy, biszkopty i chrupki. Nie tolerował twardych produktów. Nawet małe kawałki wywoływały u niego odruch wymiotny. Gdy podaję mu coś mniej papkowatego, pluje lub trzyma jedzenie w buzi, aż będzie miękkie. Jaś mówi zaledwie kilka słów. Czy może to mieć coś wspólnego ze sposobem jedzenia? Pediatra wykluczył choroby układu pokarmowego i zalecił konsultację neurologopedycz-ną. Jak może nam pomóc ten neurologopeda? Anna

  Magdalena Bedbarczyk, neurologopeda z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie
 • Skrócone wędzidełko

  Pediatra stwierdził, że mój trzymiesięczny synek ma skrócone wędzidełko podjęzykowe i trzeba je podciąć. Zalecił też konsultację u neurologopedy. Przez miesiąc karmiłam piersią. Sprawiało mi to jednak ból, zaczęłam więc podawać pokarm butelką. Mały dobrze sobie radzi. Czy podcięcie wędzidełka w tej sytuacji jest potrzebne? Kasia

  Magdalena Bednarczyk, neurologopeda z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie
 • Rodzicielstwo Bliskości

  Rodzicielstwo Bliskości

  Jednym z najwyraźniejszych trendów w pielęgnacji i wychowaniu dzieci jest dziś tzw. Rodzicielstwo Bliskości. Na czym ono tak właściwie polega?

  Joanna Szulc, miesięcznik Dziecko
 • Chodzenie

  Chodzenie

  Wielu rodziców niecierpliwie wyczekuje, kiedy malec postawi pierwsze kroki. Zastanawiają się, czy w nauce chodzenia można dziecku jakoś pomóc. Można. Ale najważniejsze, by mu w niej nie przeszkadzać.

  Beata Ciepłowska-Kowalczyk, miesięcznik Dziecko
 • Jak się rozwija niemowlę - piąty miesiąc życia
 • Rozwój czteromiesięcznego niemowlęcia

  Rozwój czteromiesięcznego niemowlęcia

  Czteromiesięczne niemowlę ma już za sobą czas adaptacji, zapomina o kolkach, coraz żywiej reaguje na zaczepki rodziców i uśmiecha się od ucha do ucha. To piękny czas w rozwoju dziecka.

  Joanna Szulc, miesięcznik Dziecko
 • Dziecko przed telewizorem

  Dziecko przed telewizorem

  Przeciwnicy oglądania telewizji przez małe dzieci są przekonani, że telewizja szkodzi i ogłupia. Zwolennicy twierdzą, że programy puszczane na szklanym ekranie uczą i rozwijają. Gdzie leży prawda?

  Karolina Oponowicz-Żylik, miesięcznik Dziecko
 • Dlaczego niemowlę płacze?

  Dlaczego niemowlę płacze?

  Płacz niemowlęcia niepokoi rodziców. Ale dziecko w ten sposób daje nam po prostu znak, że czegoś potrzebuje lub coś mu przeszkadza. Problem w tym, że nie zawsze potrafimy je zrozumieć. Co najczęściej oznaczają łzy malucha?

  Beata Ciepłowska-Kowalczyk, miesięcznik Dziecko
 • Trzeci miesiąc życia niemowlaka

  Trzeci miesiąc życia niemowlaka

  Niemowlę w trzecim miesiącu życia zaczyna coraz bardziej interesować się otoczeniem. I powoli poznawać możliwości swojego ciała.

  Joanna Szulc, miesięcznik Dziecko
 • Dwumiesięczne niemowlę

  Dwumiesięczne niemowlę

  Kończy się pierwszy burzliwy okres adaptacji niemowlęcia do życia poza łonem mamy. Wszystkie przemiany w organizmie dziecka toczą się płynnie i w indywidualnym tempie.

  Joanna Szulc, miesięcznik Dziecko
 • Kolorowanki - dlaczego to takie ważne, żeby dziecko kolorowało?
 • Rozwój niemowlęcia - pierwszy miesiąc

  Rozwój niemowlęcia - pierwszy miesiąc

  Rozpoczynamy nowy cykl tekstów o rozwoju niemowląt. Nie będziemy w nim opowiadać, co wasze dziecko POWINNO robić w kolejnych miesiącach życia, ale co MOŻE robić i jak je wspierać w zdobywaniu umiejętności.

  Joanna Szulc, Paweł Zawitkowski, miesięcznik Dziecko
 • Najlepsze zabawki

  Najlepsze zabawki

  W zabawie dziecko rozwija się i uczy nowych rzeczy. I wcale nie potrzebuje do tego nowoczesnych zabawek - wystarczy kilka ?evergreenów? i zaangażowani, uważni rodzice.

  Katarzyna Gliwińska, miesięcznik Dziecko
 • Pierwsze urodziny

  Pierwsze urodziny

  Roczne dziecko wydaje się nam czasem już takie duże i rozumne, jakby było małym dorosłym. Nie zapominajmy, że nadal bardzo potrzebuje bliskości rodziców, ich cierpliwości i zrozumienia potrzeb.

  Joanna Szulc, miesięcznik Dziecko
 • 11 miesiąc życia

  11 miesiąc życia

  Niemowlę, które raczkuje lub zaczyna chodzić, oddala się od mamy. Ale sprawdza co chwila, co mama sądzi o jego kiełkującej samodzielności.

  Joanna Szulc, miesięcznik Dziecko
 • Rozwój dziecka - daj mu czas

  Rozwój dziecka - daj mu czas

  Cierpliwość to nie tylko cnota, ale i jeden z największych sprzymierzeńców mamy i taty. Warto o tym pamiętać zawsze wtedy, gdy zaświta wam w głowie pytanie zaczynające się od słów: ?Kiedyż ono wreszcie ?.

  Joanna Szulc, miesięcznik Dziecko
 • Kulturowe tabu? "Łatwiej udało się zniszczyć karmienie piersią niż spanie z dziećmi" [WYWIAD]

  Kulturowe tabu? "Łatwiej udało się zniszczyć karmienie piersią niż spanie z dziećmi" [WYWIAD]

  - Często przychodzą do mnie rodzice i ze wstydem przyznają się, że śpią z dziećmi w jednym łóżku. Sądząc po tym, ilu tych zawstydzonych rodziców spotykam to w Polsce jest ich jakieś 70 proc. - Agnieszka Stein, propagatorka rodzicielstwa bliskości obala w rozmowie z Karoliną Stępniewską mity na temat spania razem z dzieckiem. I przekonuje: - Rodzice, jeżeli to robicie, to jest to OK.

  Karolina Stępniewska
 • Rodzicielstwo bliskości: jak sprawić, by dziecko było szczęśliwe?
 • Płacze, nie śpi, ciągle by jadło... Co twoje niemowlę chce ci powiedzieć?
 • 13. miesiąc życia: rozwój dziecka

  Macie za sobą pierwsze w życiu dziecka urodzinowe przyjęcie. Zdmuchnięciu pierwszej świeczki na torcie (pomoc rodziców lub rodzeństwa niezbędna) towarzyszą wielkie emocje, porównywalne chyba tylko ze świętowaniem osiemnastki i wejściem w dorosłe życie. 13-miesięczne dziecko jest żądne wrażeń. Co was teraz czeka i jak wygląda rozwój dziecka po pierwszych urodzinach?

  Joanna Szulc
 • 14. miesiąc życia: dieta i pielęgnacja

  Im dłużej jesteście rodzicami, tym bardziej przekonujecie się, jak ważna jest codzienne troska o to, by mały człowiek rósł zdrowo. To, co czasem was już męczy i nuży - codzienne spacery, komponowanie zdrowych posiłków, mycie zębów i rąk, pilnowanie tysiąca drobiazgów - daje efekty.

  Joanna Szulc
 • 15. miesiąc życia - rozwój dziecka

  15. miesiąc życia - rozwój dziecka

  W 15. miesiącu życia dziecko potrafi być niemal przyklejone do mamy, nie chce puścić jej nawet na krok, jest przy tym zaborcze i zazdrosne o każdy przejaw uwagi poświęconej komuś innemu.Co jeszcze powinnaś wiedzieć o rozwoju dziecka po jego pierwszych urodzinach?

  Joanna Szulc
 • 16. miesiąc życia. Życie to zabawa

  16. miesiąc życia. Życie to zabawa

  Człowiek, który skończył już 15 miesięcy życia nabiera nowej perspektywy, z której świat wygląda zupełnie inaczej. Przede wszystkim umie całkiem dobrze chodzić i chociaż nie raz jeszcze z impetem siądzie na pupie albo zaplącze we własne nogi, czuje się bardziej samodzielny i może lepiej poznawać świat. Głównie przez różne fascynujące zabawy.

  Joanna Szulc
 • 17. miesiąc życia. Złość - moje drugie imię

  17. miesiąc życia. Złość - moje drugie imię

  Człowiek niespełna półtoraroczny potrafi być słodkim, cudownym, rozkosznym stworzeniem. Zaśmiewa się do łez, uwielbia pieszczoty, kocha rodziców i miłość tę okazuje. Ale ma także drugie oblicze, z którym dorosłym dużo trudniej jest się pogodzić. Dziecko odkrywa swoją odrębność, rozwija osobowość i próbuje przejąć nieco kontroli nad swoim życiem. Środkiem do tego celu są... napady furii.

  Joanna Szulc
 • 18. miesiąc życia. W zdrowym ciele

  Dziecko ma już półtora roku, a to według niektórych specjalistów moment ważniejszy niż ukończenie pierwszego roku. Maluch potrafi już pewnie chodzić, do przodu, a nawet do tyłu. Jest coraz sprawniejszy fizycznie i umiejętność panowania nad swoim ciałem daje mu poczucie siły, pewności siebie.

  Joanna Szulc
 • 19. miesiąc życia. Ja sam!

  Malec rwie się do samodzielności. ?Ja siam? to słowa, które możecie słyszeć wielokrotnie w ciągu dnia. Czasem bywa to rozczulające i miłe, czasem jednak trudno zachować spokój, gdy dziecko wszystko chce robić samodzielnie, a nie zawsze możemy mu na to pozwolić.

  Joanna Szulc
 • Jak pokochać nieznośne dziecko?

  Jak pokochać nieznośne dziecko?

  Często słyszałaś opowieści o cherubinkach, które nagle stały się twardogłowymi despotami. Twoje dziecko, dotąd przytulanka, też zamienił się w rzucającego się na podłogę terrorystę, który wymaga ciągłego stawiania do kąta. Kąpiel staje się koszmarem, ubieranie walką, podawanie posiłku strefą działań wojennych. Masz dosyć walki z niesfornym maluchem? Pomyśl dlaczego warto pokochać jego nieznośny wiek.

  Joanna Rokicka
 • Moje dzieci to wcześniaki [WASZE HISTORIE]

  Moje dzieci to wcześniaki [WASZE HISTORIE]

  Kasia urodziła się w 31. tygodniu ciąży, Maciek w 32. W przypadku córki obyło się bez komplikacji, synek pierwszych sześć życia spędził pod respiratorem - opowiada Marzena, mama dwojga wcześniaków.

  wysłuchała Karolina Oponowicz-Żylik, miesięcznik Dziecko
 • 20. miesiąc życia. Rutyna i drobne szaleństwa

  Dorośli z reguły uciekają od rutyny, ale dzieciom monotonia i przewidywalność zdarzeń zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Te same pory i kolejność zajęć, posiłki i spacery o stałych porach, rytuały kąpieli i zasypiania - to coś na czym można polegać. Choć wasze dziecko jest już całkiem duże i zbliża się do drugich urodzin, nadal bardzo potrzebuje takiego oparcia.

  Joanna Szulc
 • Nocne karmienie niemowląt - kiedy koniec nieprzespanych nocych?

  Nocne karmienie niemowląt - kiedy koniec nieprzespanych nocych?

  Częste pobudki, sen na raty i ciągłe zmęczenie. Wiele mam pyta: kiedy to się skończy? Inne w nocnym karmieniu znajdują... przyjemność. Niemowlęta często budzą się o tej porze, o której były szczególnie aktywne w życiu płodowym.

  Izabela Meyza, miesięcznik Dziecko
 • Kosmetyki dla starszych dzieci: po jakie sięgać?

  Kosmetyki dla starszych dzieci: po jakie sięgać?

  Z niemowlęciem sprawa jest jasna - do jego pielęgnacji używamy specjalnych kosmetyków. A kiedy niemowlę staje się małym dzieckiem? Czy może wtedy sięgać po kosmetyki reszty rodziny?

  BEATA CIEPŁOWSKA-KOWALCZYK, miesięcznik Dziecko
 • Czy macierzyństwo cię zmieniło? [Quiz]

  Czy macierzyństwo cię zmieniło? [Quiz]

  Plac zabaw zamiast klubu, kreskówki zamiast uwielbianego dawniej Quentina Tarantino i powyciągane gatki męża zamiast czegoś wyględniejszego. Czy urodzenie dziecka zmieniło Cię o 180 czy tylko o 90 stopni?

  red
 • W co się bawić z niemowlęciem? [PORADNIK]

  W co się bawić z niemowlęciem? [PORADNIK]

  Nie wiecie, w co bawić się z maluchem? Przeczytajcie nasz krótki poradnik i skorzystajcie z pomysłów innych rodziców.

  Beata Ciepłowska-Kowalczyk, miesięcznik Dziecko