Rozwój niemowlęcia - najnowsze artykuły

 • Zalety zwykłego kubka

  Podobno obecnie nie poleca się uczenia niemowląt picia z kubeczka z ustnikiem, tylko z normalnego, otwartego. Dlaczego? Czy taki maluch, pijąc ze zwykłego kubka, nie zakrztusi się? Jak pomóc mu nauczyć się prawidłowo pić? Alicja.

  Neurologopeda, Magdalena Bednarczyk
 • Ocena rozwoju mowy

  Moja córka ma 18 miesięcy. Przeczytałam, że dziecko w tym wieku powinno już mówić około 50 wyrazów. Moja mała nie mówi prawie wcale. Można się z nią oczywiście skomunikować, rozumie, co do niej mówię, i odpowiada po swojemu, ale to nie są "prawdziwe słowa". Czy powinnam się z nią zgłosić do specjalisty? Marta.

  Neurologopeda, Magdalena Bednarczyk
 • Masaż twarzy na obniżone napięcie mięśniowe

  Moja córka ma 3 miesiące. Neurolog stwierdził obniżone napięcie mięśniowe i zalecił rehabilitację. W poradni rehabilitacyjnej byliśmy też u neurologopedki, która zaleciła codzienny masaż twarzy i warg i zaproponowała spotkania raz w miesiącu. Niepokoję się, że to za rzadko, skoro terapię ruchową mamy dwa razy w tygodniu. Buzia córki jest uchylona, mała czasem się ślini.Justyna.

  Neurologopeda, Magdalena Bednarczyk
 • Jak się rozwija niemowlę - szósty miesiąc życia
 • Problemy z gryzieniem

  Synek ma rok i 9 miesięcy. W pierwszym roku życia karmiłam go tylko piersią. Po pierwszych urodzinach zaczęłam mu podawać zmiksowane zupki, owocowe musy, biszkopty i chrupki. Nie tolerował twardych produktów. Nawet małe kawałki wywoływały u niego odruch wymiotny. Gdy podaję mu coś mniej papkowatego, pluje lub trzyma jedzenie w buzi, aż będzie miękkie. Jaś mówi zaledwie kilka słów. Czy może to mieć coś wspólnego ze sposobem jedzenia? Pediatra wykluczył choroby układu pokarmowego i zalecił konsultację neurologopedycz-ną. Jak może nam pomóc ten neurologopeda? Anna

  Magdalena Bedbarczyk, neurologopeda z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie
 • Skrócone wędzidełko

  Pediatra stwierdził, że mój trzymiesięczny synek ma skrócone wędzidełko podjęzykowe i trzeba je podciąć. Zalecił też konsultację u neurologopedy. Przez miesiąc karmiłam piersią. Sprawiało mi to jednak ból, zaczęłam więc podawać pokarm butelką. Mały dobrze sobie radzi. Czy podcięcie wędzidełka w tej sytuacji jest potrzebne? Kasia

  Magdalena Bednarczyk, neurologopeda z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie
 • Rodzicielstwo Bliskości

  Rodzicielstwo Bliskości

  Jednym z najwyraźniejszych trendów w pielęgnacji i wychowaniu dzieci jest dziś tzw. Rodzicielstwo Bliskości. Na czym ono tak właściwie polega?

  Joanna Szulc, miesięcznik Dziecko
 • Chodzenie

  Chodzenie

  Wielu rodziców niecierpliwie wyczekuje, kiedy malec postawi pierwsze kroki. Zastanawiają się, czy w nauce chodzenia można dziecku jakoś pomóc. Można. Ale najważniejsze, by mu w niej nie przeszkadzać.

  Beata Ciepłowska-Kowalczyk, miesięcznik Dziecko
 • Jak się rozwija niemowlę - piąty miesiąc życia
 • Rozwój czteromiesięcznego niemowlęcia

  Rozwój czteromiesięcznego niemowlęcia

  Czteromiesięczne niemowlę ma już za sobą czas adaptacji, zapomina o kolkach, coraz żywiej reaguje na zaczepki rodziców i uśmiecha się od ucha do ucha. To piękny czas w rozwoju dziecka.

  Joanna Szulc, miesięcznik Dziecko
 • Dziecko przed telewizorem

  Dziecko przed telewizorem

  Przeciwnicy oglądania telewizji przez małe dzieci są przekonani, że telewizja szkodzi i ogłupia. Zwolennicy twierdzą, że programy puszczane na szklanym ekranie uczą i rozwijają. Gdzie leży prawda?

  Karolina Oponowicz-Żylik, miesięcznik Dziecko
 • Dlaczego niemowlę płacze?

  Dlaczego niemowlę płacze?

  Płacz niemowlęcia niepokoi rodziców. Ale dziecko w ten sposób daje nam po prostu znak, że czegoś potrzebuje lub coś mu przeszkadza. Problem w tym, że nie zawsze potrafimy je zrozumieć. Co najczęściej oznaczają łzy malucha?

  Beata Ciepłowska-Kowalczyk, miesięcznik Dziecko
 • Trzeci miesiąc życia niemowlaka

  Trzeci miesiąc życia niemowlaka

  Niemowlę w trzecim miesiącu życia zaczyna coraz bardziej interesować się otoczeniem. I powoli poznawać możliwości swojego ciała.

  Joanna Szulc, miesięcznik Dziecko
 • Dwumiesięczne niemowlę

  Dwumiesięczne niemowlę

  Kończy się pierwszy burzliwy okres adaptacji niemowlęcia do życia poza łonem mamy. Wszystkie przemiany w organizmie dziecka toczą się płynnie i w indywidualnym tempie.

  Joanna Szulc, miesięcznik Dziecko
 • Kolorowanki - dlaczego to takie ważne, żeby dziecko kolorowało?
 • Rozwój niemowlęcia - pierwszy miesiąc

  Rozwój niemowlęcia - pierwszy miesiąc

  Rozpoczynamy nowy cykl tekstów o rozwoju niemowląt. Nie będziemy w nim opowiadać, co wasze dziecko POWINNO robić w kolejnych miesiącach życia, ale co MOŻE robić i jak je wspierać w zdobywaniu umiejętności.

  Joanna Szulc, Paweł Zawitkowski, miesięcznik Dziecko
 • Najlepsze zabawki

  Najlepsze zabawki

  W zabawie dziecko rozwija się i uczy nowych rzeczy. I wcale nie potrzebuje do tego nowoczesnych zabawek - wystarczy kilka ?evergreenów? i zaangażowani, uważni rodzice.

  Katarzyna Gliwińska, miesięcznik Dziecko
 • Pierwsze urodziny

  Pierwsze urodziny

  Roczne dziecko wydaje się nam czasem już takie duże i rozumne, jakby było małym dorosłym. Nie zapominajmy, że nadal bardzo potrzebuje bliskości rodziców, ich cierpliwości i zrozumienia potrzeb.

  Joanna Szulc, miesięcznik Dziecko
 • 11 miesiąc życia

  11 miesiąc życia

  Niemowlę, które raczkuje lub zaczyna chodzić, oddala się od mamy. Ale sprawdza co chwila, co mama sądzi o jego kiełkującej samodzielności.

  Joanna Szulc, miesięcznik Dziecko
 • Rozwój dziecka - daj mu czas

  Rozwój dziecka - daj mu czas

  Cierpliwość to nie tylko cnota, ale i jeden z największych sprzymierzeńców mamy i taty. Warto o tym pamiętać zawsze wtedy, gdy zaświta wam w głowie pytanie zaczynające się od słów: ?Kiedyż ono wreszcie ?.

  Joanna Szulc, miesięcznik Dziecko
 • Kulturowe tabu? 'Łatwiej udało się zniszczyć karmienie piersią niż spanie z dziećmi' [WYWIAD]

  Kulturowe tabu? "Łatwiej udało się zniszczyć karmienie piersią niż spanie z dziećmi" [WYWIAD]

  - Często przychodzą do mnie rodzice i ze wstydem przyznają się, że śpią z dziećmi w jednym łóżku. Sądząc po tym, ilu tych zawstydzonych rodziców spotykam to w Polsce jest ich jakieś 70 proc. - Agnieszka Stein, propagatorka rodzicielstwa bliskości obala w rozmowie z Karoliną Stępniewską mity na temat spania razem z dzieckiem. I przekonuje: - Rodzice, jeżeli to robicie, to jest to OK.

  Karolina Stępniewska
 • Płacze, nie śpi, ciągle by jadło... Co twoje niemowlę chce ci powiedzieć?
 • 13. miesiąc życia: rozwój dziecka

  Macie za sobą pierwsze w życiu dziecka urodzinowe przyjęcie. Zdmuchnięciu pierwszej świeczki na torcie (pomoc rodziców lub rodzeństwa niezbędna) towarzyszą wielkie emocje, porównywalne chyba tylko ze świętowaniem osiemnastki i wejściem w dorosłe życie. 13-miesięczne dziecko jest żądne wrażeń. Co was teraz czeka i jak wygląda rozwój dziecka po pierwszych urodzinach?

  Joanna Szulc
 • 14. miesiąc życia: dieta i pielęgnacja

  Im dłużej jesteście rodzicami, tym bardziej przekonujecie się, jak ważna jest codzienne troska o to, by mały człowiek rósł zdrowo. To, co czasem was już męczy i nuży - codzienne spacery, komponowanie zdrowych posiłków, mycie zębów i rąk, pilnowanie tysiąca drobiazgów - daje efekty.

  Joanna Szulc
 • 15. miesiąc życia - rozwój dziecka

  W 15. miesiącu życia dziecko potrafi być niemal przyklejone do mamy, nie chce puścić jej nawet na krok, jest przy tym zaborcze i zazdrosne o każdy przejaw uwagi poświęconej komuś innemu.Co jeszcze powinnaś wiedzieć o rozwoju dziecka po jego pierwszych urodzinach?

  Joanna Szulc
 • 16. miesiąc życia. Życie to zabawa

  Człowiek, który skończył już 15 miesięcy życia nabiera nowej perspektywy, z której świat wygląda zupełnie inaczej. Przede wszystkim umie całkiem dobrze chodzić i chociaż nie raz jeszcze z impetem siądzie na pupie albo zaplącze we własne nogi, czuje się bardziej samodzielny i może lepiej poznawać świat. Głównie przez różne fascynujące zabawy.

  Joanna Szulc
 • 17. miesiąc życia. Złość - moje drugie imię

  17. miesiąc życia. Złość - moje drugie imię

  Człowiek niespełna półtoraroczny potrafi być słodkim, cudownym, rozkosznym stworzeniem. Zaśmiewa się do łez, uwielbia pieszczoty, kocha rodziców i miłość tę okazuje. Ale ma także drugie oblicze, z którym dorosłym dużo trudniej jest się pogodzić. Dziecko odkrywa swoją odrębność, rozwija osobowość i próbuje przejąć nieco kontroli nad swoim życiem. Środkiem do tego celu są... napady furii.

  Joanna Szulc
 • 18. miesiąc życia. W zdrowym ciele

  Dziecko ma już półtora roku, a to według niektórych specjalistów moment ważniejszy niż ukończenie pierwszego roku. Maluch potrafi już pewnie chodzić, do przodu, a nawet do tyłu. Jest coraz sprawniejszy fizycznie i umiejętność panowania nad swoim ciałem daje mu poczucie siły, pewności siebie.

  Joanna Szulc
 • 19. miesiąc życia. Ja sam!

  Malec rwie się do samodzielności. ?Ja siam? to słowa, które możecie słyszeć wielokrotnie w ciągu dnia. Czasem bywa to rozczulające i miłe, czasem jednak trudno zachować spokój, gdy dziecko wszystko chce robić samodzielnie, a nie zawsze możemy mu na to pozwolić.

  Joanna Szulc
 • Moje dzieci to wcześniaki [WASZE HISTORIE]

  Moje dzieci to wcześniaki [WASZE HISTORIE]

  Kasia urodziła się w 31. tygodniu ciąży, Maciek w 32. W przypadku córki obyło się bez komplikacji, synek pierwszych sześć życia spędził pod respiratorem - opowiada Marzena, mama dwojga wcześniaków.

  wysłuchała Karolina Oponowicz-Żylik, miesięcznik Dziecko
 • 20. miesiąc życia. Rutyna i drobne szaleństwa

  Dorośli z reguły uciekają od rutyny, ale dzieciom monotonia i przewidywalność zdarzeń zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Te same pory i kolejność zajęć, posiłki i spacery o stałych porach, rytuały kąpieli i zasypiania - to coś na czym można polegać. Choć wasze dziecko jest już całkiem duże i zbliża się do drugich urodzin, nadal bardzo potrzebuje takiego oparcia.

  Joanna Szulc
 • Nocne karmienie niemowląt - kiedy koniec nieprzespanych nocych?

  Nocne karmienie niemowląt - kiedy koniec nieprzespanych nocych?

  Częste pobudki, sen na raty i ciągłe zmęczenie. Wiele mam pyta: kiedy to się skończy? Inne w nocnym karmieniu znajdują... przyjemność. Niemowlęta często budzą się o tej porze, o której były szczególnie aktywne w życiu płodowym.

  Izabela Meyza, miesięcznik Dziecko
 • Kosmetyki dla starszych dzieci: po jakie sięgać?

  Kosmetyki dla starszych dzieci: po jakie sięgać?

  Z niemowlęciem sprawa jest jasna - do jego pielęgnacji używamy specjalnych kosmetyków. A kiedy niemowlę staje się małym dzieckiem? Czy może wtedy sięgać po kosmetyki reszty rodziny?

  BEATA CIEPŁOWSKA-KOWALCZYK, miesięcznik Dziecko
 • Czy macierzyństwo cię zmieniło? [Quiz]

  Plac zabaw zamiast klubu, kreskówki zamiast uwielbianego dawniej Quentina Tarantino i powyciągane gatki męża zamiast czegoś wyględniejszego. Czy urodzenie dziecka zmieniło Cię o 180 czy tylko o 90 stopni?

  red
 • W co się bawić z niemowlęciem? [PORADNIK]

  W co się bawić z niemowlęciem? [PORADNIK]

  Nie wiecie, w co bawić się z maluchem? Przeczytajcie nasz krótki poradnik i skorzystajcie z pomysłów innych rodziców.

  Beata Ciepłowska-Kowalczyk, miesięcznik Dziecko
 • Typy rodziców - sprawdź, którym jesteś!

  Chcielibyśmy być chodzącymi ideałami, ale otoczenie może mieć na ten temat odmienne zdanie. Sprawdź, jakim typem rodzica jesteś? Obserwatorem, kwoką a może kumplem?

  red
 • 21. miesiąc życia. Świat jest wielki, a ja malutki

  Dziecko powoli przestaje być maluszkiem, który dopiero co wyszedł z niemowlęctwa. Urosło, zmężniało, nabiera sprawności, umie komunikować swoje potrzeby, ma własne zdanie na każdy temat. To trudny czas dla rodziców - muszą w nim na raz widzieć kogoś całkiem dużego, ale także jeszcze bardzo małego i bezbronnego.

  Joanna Szulc
 • Mężczyzna, kobieta i niemowlę [PAMIĘTNIK MATKI]

  17 dni z życia świeżo upieczonych rodziców - opowieść naszej czytelniczki wyróżniona w konkursie na pamiętnik zorganizowanym przez miesięcznik ?Dziecko? w 2011 roku.

  Anna Rdzanek-Kapsa