1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Rozwój niemowlęcia - najnowsze artykuły

 • Utrapienia niewyspanych rodziców, czyli jak uśpić dziecko

  Utrapienia niewyspanych rodziców, czyli jak uśpić dziecko

  Wieczorne szykowanie się do snu dosłownie spędza sen z powiek wielu rodzicom. Co za tym stoi? Jak sobie radzić w trudnych sytuacjach na początku drogi do samodzielnego spania?

  Aleksandra Ksokowska-Robak i Katarzyna Zeh, psycholożki z?poznańskiej Pracowni Humani, miesięcznik Dziecko
 • Problem z głoską "w"

  Moja trzyletnia córka nie wymawia "w". Czasem zamienia je na głoskę "h", np. hafel, zamiast wafel. Niekiedy je opuszcza, np. jubel oznacza wróbla. Czy powinnam wybrać się z nią do logopedy? We wrześniu mała idzie do przedszkola i boję się, że nikt tam nie będzie jej rozumiał.

  Natalia
 • Dobry smoczek

  Mój trzymiesięczny synek Ignaś uciążliwie domaga się piersi. Wiem, że jest najedzony i chce tylko possać. Nie jestem jednak w stanie wciąż dawać mu pierś, bo zaczęłam pracować (biorę zlecenia do domu). Zdecydowałam się na smoczek. W sklepie z akcesoriami tego typu jest ich całe mnóstwo. Czym powinnam kierować się przy wyborze?

  Ada
 • Niemowlę, 4. miesiąc

  Niemowlę, 4. miesiąc

  Dziecko nie leży już bezwolnie, jest coraz bardziej ruchliwe. Zaczyna się obracać. Wszystkiego chce dotknąć, wszystko wkłada do buzi. A to tylko przedsmak tego, jakim ciekawskim wiercipiętą będzie już za chwilę.

  Maja Zawistowska, miesięcznik Dziecko
 • Zasypianie na nowo

  Zasypianie na nowo

  Małe niemowlę zwykle usypia przy karmieniu. I często śpi z rodzicami. Ale przychodzi taki moment, gdy trzeba wypracować nowy sposób usypiania dziecka i zaproponować nowe miejsce do spania.

  Tekst Aleksandra Ksokowska-Robak i Katarzyna Zeh, psycholożki z poznańskiej Pracowni Humani, miesięcznik Dziecko
 • No, to... w nogi!

  No, to... w nogi!

  Dziecko w trzecim roku życia może na spacer pójść, a nawet pobiec. Najwyższy czas pożegnać się z wózkiem.

  Tekst Maja Zawistowska, miesięcznik Dziecko
 • Ząbkujemy!

  Ząbkujemy!

  Mlecznych zębów jest dwadzieścia. To nie znaczy, że dwadzieścia razy będziecie przechodzić akcję ?ząbkowanie? tak samo. Niektóre zęby pojawiają się niepostrzeżenie. A gdy boli, dziecku zawsze można pomóc.

  Beata Ciepłowska-Kowalczyk, miesięcznik Dziecko
 • Bunt na pokładzie

  Bunt na pokładzie

  Wszystko dobrze szło, gdy nagle pojawiły się schody. Niemowlę nie chce jeść, jeździć w wózku, dać się przewinąć Niepotrzebne skreślić.

  Paulina Heromińska, miesięcznik Dziecko
 • Otwarta buzia

  Jestem mamą rocznego chłopca. Karmię go piersią. Adam rozwija się dobrze. Był przez 2 miesiące rehabilitowany ze względu na obniżone napięcie mięśniowe, ale nie ma problemów z chodzeniem, jedzeniem. Ostatnio zaczął więcej mówić. Niepokoi mnie tylko jedno: ciągle uchylona buzia, z której czasem wycieka ślina. Czy mogę pomóc synkowi?

  JUSTYNA
 • Jak mówić do dziecka

  Od trzech miesięcy jestem szczęśliwą mamą. Uwielbiam swoją córeczkę, dużo do niej mówię, przytulam ją, całuję. Ostatnio zwrócono mi jednak uwagę, że za bardzo spieszczam wyrazy, a to źle wpływa na rozwój mowy dziecka. Czy to prawda? Jeśli tak, będę musiała się powstrzymywać z uczuciami.

  BASIA
 • Wysunięty język i seplenienie

  Mój dwuletni synek często przy głoskach: s, z, c wysuwa język z buzi. Nie wygląda to ładnie. Czytałam, że dopiero w 3. roku życia dziecko osiąga pełną sprawność narządów, które są potrzebne do prawidłowego mówienia. Czy mam zatem czekać rok, czy jednak już teraz jakoś pomóc Antkowi?

  ALICJA
 • Niemowlę, 3. miesiąc

  Niemowlę, 3. miesiąc

  Maluch zaczyna wyglądać i zachowywać się jak rozkoszne bobasy z reklam. W domu częściej słychać radosne popiskiwania niż płacz, a rodzice są spokojniejsi, bo coraz lepiej rozumieja potrzeby swojego dziecka.

  Maja Zawistowska, miesięcznik Dziecko
 • Jak się rozwija zmysł wzroku

  Jak się rozwija zmysł wzroku

  Wzrok dziecka zaczyna rozwijać się w okresie życia płodowego. Ale zanim maluch będzie widział naprawdę dobrze, minie kilkanaście miesięcy.

  Beata Ciepłowska-Kowalczyk, miesięcznik Dziecko
 • Ranne wstawanie

  Ranne wstawanie

  Jak obudzić słodko śpiącego malucha, żeby pozytywnie nastroić go do świata, a przy okazji nie spóźnić się do pracy?

  Radosław Żydonik, miesięcznik Dziecko
 • Niemowlę, 2. miesiąc

  Niemowlę, 2. miesiąc

  Mówi się, że pierwsze trzy miesiące życia dziecka to jakby czwarty trymestr ciąży. Niemowlę wciąż dojrzewa do bycia po tej stronie brzucha. I nadal najbardziej potrzebuje bliskości. Odpowiadamy na pytania, które mogą spędzać sen z powiek jego rodzicom.

  Maja Zawistowska, miesięcznik Dziecko
 • Skrócone wędzidełko

  Zosia ma 7 tygodni. W szpitalu neonatolog stwierdził, że ma skrócone wędzidełko. Zabiegu podcięcia nie wykonano, zalecono obserwację. Karmię piersią (mała ładnie przybiera na wadze). Co właściwie powinnam obserwować?

  Agata
 • Ubogi zasób słów trzylatka

  Mój syn Dawid ma ponad 3 lata i dopiero parę miesięcy temu zaczął mówić. Mówi niewiele (kilka wyrazów: mama, tata, baba plus odgłosy czterech zwierząt) i bardzo niewyraźnie. Mieszkamy w Wielkiej Brytanii, ale w domu mówimy po polsku. Synek jest ze mną w domu, ale ma kontakt z innymi dziećmi (najczęściej Polakami). Lekarz powiedział, że opóźnienie w mowie wynika z tego, iż mały jest dzieckiem dwujęzycznym, i stwierdził, że powinnam zapisać go do przedszkola. Czy to wystarczy?

  Julia
 • Dziecko dużo rozumie, mało mówi

  Moja córka za 4 miesiące kończy 2 lata. Wciąż jednak słabo mówi i nie robi w tej dziedzinie postępów. "Mama", "tata", "baba", "dziadzia" mówi, tylko gdy się ją o to poprosi. Sama posługuje się jedynie słowami "tak", "nie" i "daj", naśladuje kilka zwierzątek (hau, miau, koko itp.). Poza tym rozumie wszystko, co się do niej mówi, i wykonuje polecenia. Czy należy szukać już pomocy logopedy, czy lepiej poczekać, aż córka sama zacznie więcej mówić?

  Alicja
 • Dziwne zachowania i regres mowy

  Mój 18-miesięczny synek Krzyś przestał w ogóle mówić. Wcześniej wołał "mama", "baba", "tata", "dzidzia". Mówił też dużo po swojemu. Obecnie czasem powie mama, ale nie powtarza. Najczęściej bawi się sam samochodami, ustawia je w rzędy. Często też zamyka i otwiera drzwi szafki - może tak trzaskać przez dłuższą chwilę. Czy takie zachowanie może wskazywać na autyzm?

  Joanna
 • Niemowlę wydaje dźwięki, nie głoski

  Nasz synek ma 6 miesięcy. Wydaje sporo dźwięków, ale są to głównie różnego typu piski, buczenia, mruczenia, mlaskania. Tylko od czasu do czasu pojawiają się głoski: k, g, p, b. Parę razy powiedział: ga, ta. Czasem wymknie się mu coś w rodzaju: pa, bum, da. Czy to mieści się w normie, czy powinniśmy zacząć się martwić? Synek sąsiadów jest w tym samym wieku co nasz i mówi dużo więcej: np. baba, mama.

  Zuza i Paweł
 • Siadanie to wyzwanie

  Siadanie to wyzwanie

  Niemowlę musi dojrzeć do pozycji siedzącej. Czy można mu jakoś pomóc w jej osiągnięciu? Można, ale nie tak, jak to się zazwyczaj robi...

  Paulina Heronimska, miesięcznik Dziecko
 • Niemowlę, 1. miesiąc

  Niemowlę, 1. miesiąc

  W nowym cyklu tekstów o rozwoju niemowlęcia będziemy z pomocą ekspertów szukać odpowiedzi na pytania, które często zadają sobie młodzi rodzice. Zaczynamy od wątpliwości dotyczących noworodka.

  Maja Zawistowska, miesięcznik Dziecko
 • Dziecko nie chce jeść łyżeczką

  Moja siedmiomiesięczna Maja nie chce jeść łyżeczką. Nawet dwa razy się zakrztusiła, miała też odruch wymiotny. Toleruje tylko pierś. Wiem, że to źle, ale nie mogę jej przekonać. Od paru dni córka sięga po warzywa z mojego talerza i próbuje je wkładać do buzi. Czy jej na to pozwalać? Boję się, że znowu się zadławi.

  Jola
 • Oralne reakcje odruchowe

  Byłam z moim dwumiesięcznym synkiem u neurologa. Lekarka, badając jego twarz, wspomniała o mniej wyrażonych reakcjach odruchowych, ale zapewniła, że nie ma powodu do niepokoju. Co to właściwe znaczy? Może powinnam zbadać dziecko jeszcze raz?

  Agata
 • Niemowlę, 12. miesiąc

  Niemowlę, 12. miesiąc

  W zachowaniu, zabawach, poruszaniu się dziecka zapowiedź ogromnych przemian. Maluch staje się coraz bardziej niezależny i wymagający.

  Joanna Szulc, miesięcznik Dziecko
 • Niemowlę nie chce przecieru

  Mój siedmiomiesięczny synek nie lubi nowych smaków. Próbowałam mu podawać marchewkę, deserek jabłkowy. On jednak wypycha wszystko językiem i pluje. Co robić?

  Karolina
 • Niechęć do ssania

  Mojej trzytygodniowej córeczce neonatolog zalecił dokarmianie, bo nie odzyskała jeszcze wagi urodzeniowej. Hania jest zdrową dziewczynką, chociaż urodziła się ponad 2 tygodnie przed terminem porodu. Karmię ją piersią i dodatkowo odciągnięty pokarm podaję butelką. Niestety, mała nie zawsze chętnie ssie. Czasem karmię ją około godziny, a okazuje się, że zjadła 30 ml. Na co powinnam zwrócić uwagę przy karmieniu?

  Marta
 • Niemowlę, 11. miesiąc

  Niemowlę, 11. miesiąc

  W zachowaniu, zabawach, poruszaniu się dziecka zapowiedź ogromnych przemian. Maluch staje się coraz bardziej niezależny i wymagający.

  Joanna Szulc, miesięcznik Dziecko, Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta
 • Rozwój społeczny niemowlęcia

  Rozwój społeczny niemowlęcia

  Dziecko od pierwszych chwil życia jest istotą społeczną. Czułości i uwagi rodziców potrzebuje jak powietrza. I dopiero gdy ma ich pod dostatkiem, rozkwita.

  Beata Ciepłowska-Kowalczyk, miesięcznik Dziecko
 • Niemowlę, 10. miesiąc życia

  Niemowlę, 10. miesiąc życia

  Dziesięciomiesięczne niemowlę już całkiem sprawnie się przemieszcza. Teraz sprawdza, czy świat jest przyjazny, czy też nie.

  Joanna Szulc, miesięcznik Dziecko
 • Kappacyzm - problem z wymową

  Mój dwuipółletni synek nie wymawia głoski "k" Zamiast "konik", mówi "tonit". Czy powinnam się niepokoić?

  Anna
 • Potrzeba ssania

  Moje dziecko ma ponad miesiąc. Karmię je tylko piersią. Ostatnio córeczka zaczęła częściej płakać. Po nakarmieniu nie daje się odłożyć, chciałaby być cały czas przy piersi. Nie mogę sobie na to pozwolić, bo zaczęły się obowiązki szkolne u starszych synów i nie mam po prostu czasu. Chciałabym podawać dziecku smoczek-uspokajacz, ale boję się, że może on spowodować wady zgryzu. Co robić?

  Zuza
 • Noszenie niemowlęcia

  Noszenie niemowlęcia

  Noszenie niemowlęcia ma mnóstwo zalet. Warto tylko dopilnować kilku szczegółów technicznych.

  Beata Ciepłowska -Kowalczyk i Joanna Szulc, miesięcznik Dziecko
 • Zmysły niemowlęcia

  Zmysły niemowlęcia

  Świetnie was słyszę! Widzę trochę gorzej. To nic. I tak na razie najważniejszy jest słodki smak mleka i przytulanie.

  Paulina Heromińska, miesięcznik Dziecko
 • Miganie z niemowlętami

  Miganie z niemowlętami

  Skrzyżowane na klatce piersiowej ręce - kocham. Stykające się pod kątem prostym palce dłoni - dom. Uderzenie dłonią w udo - pies. Prawda, jakie to proste? Nawet niemowlęta mogą się nauczyć języka migowego.

  Karolina Oponowicz-Żylik, miesięcznik Dziecko
 • Niemowlę - 9. miesiąc życia

  Niemowlę - 9. miesiąc życia

  Niemowlę w zasadzie opanowało już wszystko, czego da się doświadczyć na poziomie podłogi. Teraz umysł zaczyna drążyć jedna idea - do pionu! Za wszelką cenę!

  Joanna Szulc, miesięcznik Dziecko
 • Zabawy dla niemowląt

  Zabawy dla niemowląt

  Zabawa to dla niemowlęcia nie tylko zajęcie czasu i uwagi, ale też sposób poznawania świata i okazja do zdobywania nowych umiejętności.

  Katarzyna Gliwińska, miesięcznik Dziecko
 • Napięcie mięśniowe

  Jestem mamą trzymiesięcznego dziecka z trisomią 21. Mój synek ma obniżone napięcie mięśniowe w okolicy ust, w związku z tym bardzo często ma wysunięty język. Jakie ćwiczenia i masaże stosować, aby poprawić napięcie w tej okolicy? Arleta

  Magdalena Bednarczyk, neurologopeda
 • Niemowlę - 8. miesiąc życia

  Niemowlę - 8. miesiąc życia

  Ośmiomiesięczne niemowlę zwykle umie już samodzielnie osiągnąć pozycję siedzącą, a to otwiera przed nim nowy, fascynujący świat doznań.

  Joanna Szulc, miesięcznik Dziecko
 • Pierwsze kroki

  Pierwsze kroki

  Po kilku miesiącach leżenia w miejscu niemowlę odkrywa, że może się przemieścić. A że pomysłowość dzieciaków nie zna granic, może to przybierać najróżniejsze formy.

  Maja Zawistowska, miesięcznik Dziecko