Rozwój niemowlęcia - najnowsze artykuły

 • Siedzieć? Łatwo powiedzieć...

  Siedzieć? Łatwo powiedzieć...

  Wielu rodziców sądzi, że niemowlę powinno pewnie siedzieć już w wieku 6 miesięcy. Nie mają racji.

  Paulina Heromińska
 • Niezwykły pierwszy miesiąc

  Niezwykły pierwszy miesiąc

  Noworodek nawet dla najbardziej kochających rodziców jest jakby przybyszem z innej planety. Na poznanie go i oswojenie się z nim potrzeba trochę czasu.

  Beata Ciepłowska-Kowalczyk, miesięcznik ?Dziecko?
 • Rozwój manualny. Zabawy na dziesięć palców

  Rozwój manualny. Zabawy na dziesięć palców

  Kto wie, może wasze dziecko ma szansę stać się artystą, chirurgiem, jubilerem lub konstruktorem? Zadbajcie o sprawność jego rąk.

  Joanna Szulc, miesięcznik Dziecko
 • Metody usypiania niemowląt [EKSPERCI RADZĄ]
 • Rozwój niemowlęcia: Byle do przodu!

  Rozwój niemowlęcia: Byle do przodu!

  Pierwsze mozolne, ale samodzielne przesunięcie ciała do przodu to prawdziwy krok milowy w rozwoju niemowlęcia.

  Beata Ciepłowska-Kowalczyk
 • Dlaczego niemowlę płacze? 9 częstych powodów
 • Niemowlę bez pieluch? To możliwe

  Niemowlę bez pieluch? To możliwe

  Tak zwana naturalna higiena niemowląt to wciąż gorąco dyskutowany wśród rodziców temat. Spróbujmy spojrzeć na niego bez emocji.

  Beata Ciepłowska-Kowalczyk, Magazyn Dziecko
 • Dziecięcy lęk. Jak go zrozumieć i oswoić?

  Dziecięcy lęk. Jak go zrozumieć i oswoić?

  Cała masa dziecięcych zachowań, które nas, dorosłych, wyprowadzają z równowagi, jest podszyta lękiem. Wraz z rozwojem dziecka ten lęk przybiera coraz to nowe, zaskakujące nieraz formy. Jak sobie z nim radzić, skoro wiadomo, że rozwiązaniem sytuacji nie jest zapewnienie, że "nie ma się czego bać"?

  Joanna Szulc
 • Niemowlę, jedenasty miesiąc

  Niemowlę, jedenasty miesiąc

  Czeka was teraz przegląd rodzinnego dobytku. Maluch opróżnia każdą dostępną szufladę, szafkę... a potem wkłada zawartość z powrotem. Coraz pewniej stoi, przesuwa się przy meblach, ciekawią go wyższe półki...

  Tekst Maja Zawistowska, miesięcznik Dziecko
 • Jak odzwyczaić dziecko od smoczka? [SPRAWDZONE SPOSOBY]
 • Niemowlę, dziesiąty miesiąc

  Niemowlę, dziesiąty miesiąc

  Raczkuje jak torpeda, próbuje włożyć palec w każdą dziurę, pociągnąć za każdy zwisający element? A do tego zrzuca na ziemię co popadnie? Cóż, wasze dzieckoo dorasta i coraz odważniej eksperymentuje ze światem.

  MAJA ZAWISTOWSKA
 • Czas na turlanie

  Czas na turlanie

  Zanim dziecko zacznie siadać i wstawać, będzie z uporem ćwiczyć obroty. Jak mu w tym mądrze towarzyszyć?

  Tekst Joanna Szulc i Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta, autor poradników ?Mamo, Tato, co Ty na to?, miesięcznik Dziecko
 • Nie chce gryźć

  Moja roczna córeczka ma już dużo zębów, ale nie chce gryźć. Krztusi się, gdy dostaje coś twardszego do jedzenia. Zaczyna kaszleć i wszystko wypluwa. Boję się, że się zadławi.

  PAULA
 • Słabo mówi

  Moja dwuipółletnia córka mówi niewiele. Czy powinnam się tym niepokoić? W naszej rodzinie wszyscy zaczynali mówić dopiero w wieku około 3 lat.

  ALICJA
 • Niemowlę, dziewiąty miesiąc

  Niemowlę, dziewiąty miesiąc

  Wasze dziecko tak szybko dorasta. Niedawno przyszło na świat, a już ma dziewięć miesięcy! Siedzi z wami przy stole i próbuje częstować się z waszych talerzy. Macie wrażenie, że sporo rozumie? Nie mylicie się. Rozumie i chce się komunikować. A wy możecie mu dać do tego odpowiednie narzędzie - język gestów.

  Tekst Maja Zawistowska, miesięcznik Dziecko
 • Żeby lepiej spało

  Żeby lepiej spało

  Dobry sen jest dla dziecka podstawą prawidłowego rozwoju. Zapewnijmy mu jak najlepsze warunki do spania.

  Joanna Szulc, miesięcznik Dziecko
 • Gdy rodzic nie śpi, zamienia się w zombie. Ale znalazłam ratunek! [FELIETON]

  Gdy rodzic nie śpi, zamienia się w zombie. Ale znalazłam ratunek! [FELIETON]

  Jak noc? - to pytanie, od którego rozmowę ze mną zaczynają wszyscy, którzy wiedzą, że mam małe dziecko. Nawet nie wiedziałam, że było aż tak źle, póki nie zrobiło się jeszcze gorzej. Teraz jest już o niebo lepiej, a wkrótce będzie idealnie. Czy Wy także, umęczone matki i zieloni z niewyspania ojcowie, macie szansę na przespaną noc? Zaryzykuję stwierdzenie, że owszem! I to zanim Wasze dziecko skończy osiemnaście lat.

  Ola Długołęcka
 • Niechęć do nowych smaków

  Moja 8-miesięczna córka nie lubi nowych smaków. Akceptuje tylko mleko z piersi i kaszki, które podaję jej łyżeczką. Amelka jednak wciąż wypycha jedzenie. Może powinnam odpuścić i spróbować później?

  Bernardetta
 • Problemy z karmieniem wcześniaka

  Jestem mamą wcześniaka. Gaja urodziła się w 33. tygodniu ciąży. Od niedawna jesteśmy w domu, a ja mam wciąż duże problemy z karmieniem córki. Z butelki je powoli, co chwila robi przerwy, podczas których szybko oddycha. Pierś ssie niechętnie, bardziej chce przy niej zasypiać, niż jeść. Nie wiem, ile taki stan może jeszcze potrwać. I czy można ten proces związany z karmieniem przyspieszyć?

  Małgorzata
 • Niemowlę, ósmy miesiąc

  Niemowlę, ósmy miesiąc

  Ośmiomiesięczne niemowlę po tygodniach ćwiczeń rusza na podbój świata. A jest go taki ciekawy! Zwiedza, sięga, dotyka, bada i... gryzie.

  Maja Zawistowska, miesięcznik Dziecko
 • Podcięcie wędzidełka

  Jestem mamą pięciomiesięcznego chłopca. Parę dni temu mały miał podcięte wędzidełko języka, nie potrafił bowiem wysuwać języka przy karmieniu piersią. Przeczytałam, że samo podcięcie wędzidełka nie wystarczy. Potrzebne są ćwiczenia. Na czym one polegają?

  Maria
 • Terapia dziecka z zespołem Downa

  Nasza dwumiesięczna córka ma zespół Downa. Chodzimy z nią na rehablitację ruchową i do neurologopedy. Nie chcemy, żeby miała otwartą buzię i wysunięty język - tak wszystkim kojarzą się dzieci z zespołem Downa. Czy pomogłaby jej płytka stymulacyjna?

  Joanna i Piotr
 • Konsultacja neurologopedy

  Moja półtoramiesięczna córka Zosia dostała skierowanie na rehabilitację. Ma wzmożone napięcie mięśniowe. Lekarka doradziła mi też konsultację neurologopedy. Nie wiem, czy jest to potrzebne Zosi, bo mała wydaje dużo dźwięków typu: ehe, ekhe itp.

  Aga
 • Smarowanie podniebienia?

  Podobno dobrym ćwiczeniem na seplenienie jest smarowanie podniebienia dziecka kremem czekoladowym lub miodem, bo wtedy maluch zlizując je, odpowiednio ćwiczy język. Czy ta metoda nie szkodzi zębom dziecka?

  Lena
 • Słowo za słowo

  Słowo za słowo

  Nie możecie się doczekać, kiedy wreszcie wasz maluch powie "mama" czy "tata" i nawiążecie z nim prawdziwą nić porozumienia? Przeczytajcie, jak możecie wspierać rozwój mowy dziecka.

  Tekst Monika Staniszewska i Magda Rodak, miesięcznik Dziecko
 • Niemowlę, siódmy miesiąc

  Niemowlę, siódmy miesiąc

  Siedmiomiesięczne niemowlę zdaje się mieć jeden cel - przemieścić się. Spróbuje wszystkiego, łącznie z podpieraniem się językiem, by się przesunąć choćby kawałek w kierunku zabawki...

  Tekst Maja Zawistowska, miesięcznik Dziecko
 • Kryzys ósmego miesiąca

  Kryzys ósmego miesiąca

  Przychodzi w życiu rodziców niemowlaka taki czas, gdy zaczynają się zastanawiać, co się stało z ich dzieckiem. Podmienił je ktoś? Zawsze się tak złościło? O co chodzi? Niektórzy zwą ten moment "kryzysem ósmego miesiąca".

  Tekst Ewa Raczyńska, miesięcznik Dziecko
 • Trening słuchowy

  Ostatnio usłyszałam, że mojemu 3-letniemu synkowi przydałby się trening słuchowy. Filip mówi niewiele: mama, baba, dziadzia, da, nie. Podobno po takim treningu znacznie poprawia się mowa. Czy mogę uzyskać więcej informacji na ten temat?

  Dominika
 • Mowa bliźniąt

  Wkrótce urodzę bliźnięta (dwujajowe). Przeczytałam, że w takim przypadku rozwój mowy dzieci będzie opóźniony. Czy można temu jakoś przeciwdziałać?

  Julia
 • Gimnastyka buzi i języka

  Moja dwuipółletnia Martynka chodzi do żłobka. Raz w tygodniu prowadzona jest tam "Gimnastyka buzi i języka". Dzieci siadają w kole i naśladują panią logopedkę, robią śmieszne miny, wyciągają języki, śpiewają raz głośniej, a raz ciszej. Szkoda, że zajęcia te trwają zaledwie 15 minut. Czy nie powinny być realizowane częściej i trwać co najmniej pół godziny?

  Karolina
 • Niemowlę, szósty miesiąc

  Niemowlę, szósty miesiąc

  W 6. miesiącu w życiu dziecka sporo się dzieje. Niemowlę może już poznawać nowe smaki, uczyć się jeść z łyżeczki, podejmować pierwsze próby siadania. Ważne, żeby go w tych pionierskich wyczynach nie poganiać.

  Tekst Maja Zawistowska, miesięcznik Dziecko
 • Pod napięciem

  Pod napięciem

  Maleńkie niemowlę wyraża emocje inaczej niż człowiek dorosły. To wynika z niedojrzałości układu nerwowego. Niestety, często naturalne reakcje dziecka są diagnozowane jako zaburzenia napięcia mięśniowego.

  Tekst Joanna Szulc i Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta, miesięcznik Dziecko
 • Wiara w siebie

  Wiara w siebie

  Obraz siebie samego dziecko tworzy od momentu narodzin. Od początku ważną rolę w budowaniu wiary w swoje możliwości odgrywają rodzice. Jak najlepiej wywiązać się z tego zadania?

  Jolanta Bylica, psycholożka, miesięcznik Dziecko
 • Długie ssanie

  Karmię moją 8-miesięczną córkę piersią. Słyszałam, że dzieci karmione piersią do 3. roku życia później zaczynają mówić i mogą nieprawidłowo oddychać. Czy to prawda?

  Alicja
 • Zabawy paluszkowe

  Mój synek wkrótce skończy rok. Ostatnio lekarka zwróciła mi uwagę, że powinnam częściej bawić się z małym paluszkami. Podczas badania syn był wyjątkowo spięty i trzymał ręce przy sobie, nic nie pokazywał i w ogóle się nie odezwał. W domu jest bardziej swobodny i sporo mówi (mama, tata, baba, daj). Naśladuje też odgłosy wielu zwierząt. Czy rzeczywiście powinnam się niepokoić? Jak bawić się z dzieckiem paluszkami?

  Natalia
 • Niemowlę, piąty miesiąc

  Niemowlę, piąty miesiąc

  W domu rośnie wam mały akrobata. Tak się wierci, kręci, kombinuje, że w końcu udaje mu się wpakować do buzi własną stopę. Pora obniżyć dno łóżeczka, bo niemowlę przestaje spędzać czas na leżąco.

  Maja Zawistowska, miesięcznik Dziecko
 • Czy to normalne? Niemowlę i pytania o rozwój
 • Wizyty u pediatry w pierwszym roku życia dziecka

  Wizyty u pediatry w pierwszym roku życia dziecka

  Kiedy dziecko czeka wizyta położnej, a kiedy szczepienie? Kiedy warto się skonsultować z pediatrą, a kiedy poprosić o skierowanie do specjalisty?

  Beata Ciepłowska-Kowalczyk, miesięcznik Dziecko
 • Utrapienia niewyspanych rodziców, czyli jak uśpić dziecko

  Utrapienia niewyspanych rodziców, czyli jak uśpić dziecko

  Wieczorne szykowanie się do snu dosłownie spędza sen z powiek wielu rodzicom. Co za tym stoi? Jak sobie radzić w trudnych sytuacjach na początku drogi do samodzielnego spania?

  Aleksandra Ksokowska-Robak i Katarzyna Zeh, psycholożki z?poznańskiej Pracowni Humani, miesięcznik Dziecko
 • Problem z głoską "w"

  Moja trzyletnia córka nie wymawia "w". Czasem zamienia je na głoskę "h", np. hafel, zamiast wafel. Niekiedy je opuszcza, np. jubel oznacza wróbla. Czy powinnam wybrać się z nią do logopedy? We wrześniu mała idzie do przedszkola i boję się, że nikt tam nie będzie jej rozumiał.

  Natalia