Jak przygotować do szczepienia siebie i dziecko?

Co warto sprawdzić przed, co ze sobą zabrać, czego się spodziewać? Do pierwszej wizyty szczepiennej możesz się przygotować. Podpowiadamy, jak ona wygląda.

Wizyta szczepienna może być stresująca zarówno dla ciebie, jak i maluszka. Będzie dla was dużo łatwiejsza, jeśli się do niej przygotujesz i dowiesz, czego się spodziewać. Przede wszystkim jeszcze przed spotkaniem z lekarzem, warto zapoznać się zkalendarzem szczepień, oficjalnie nazywanym Programem Szczepień Ochronnych. Składa się on ze szczepień obowiązkowych, które są refundowane oraz zalecanych, które są odpłatne.

Ochrona przed chorobami, którym mamy w Polsce obowiązek zapobiegać, jest również możliwa za pomocą szczepionek wysokoskojarzonych, wymagających w sumie mniejszej liczby wizyt i wkłuć i (6w1 lub 5w1). Nie są one refundowane.
Znajomość kalendarza szczepień ważna jest również dlatego, że ochrona przed niektórymi chorobami jest możliwa tylko w określonym wieku dziecka. Przykładem są szczepienia przeciw rotawirusom, które należy wykonać na wczesnym etapie życia dziecka: ostatnią dawkę szczepionki trzeba podać nie później niż przed ukończeniem (w zależności od preparatu) 24. lub 32. tygodnia życia.


Jak przebiega wizyta szczepienna

Pierwsze szczepienia dziecka są realizowane niedługo po urodzeniu, tzn. powinny być wykonane przed wypisaniem was ze szpitala. Jednym z zaleceń przy wypisie jest ich kontynuacja w placówkach państwowej opieki zdrowotnej. Pierwsza wizyta szczepienna powinna odbyć się w drugim miesiącu życia, po ukończeniu szóstego tygodnia życia dziecka. Zazwyczaj trwa ona zdecydowanie dłużej, ponieważ pediatra przeprowadza szczegółowy wywiad. Będzie się pytał o to, jakie leki brałaś w czasie ciąży, o okres okołoporodowy i adaptacyjny, choroby genetyczne i autoimmunologiczne w rodzinie, a także, co najważniejsze, o zdrowie dziecka.

Warto jeszcze przed wizytą zwracać szczególną uwagę na stan maluszka, na przykład czy nie ma biegunek, kaszlu, kataru i jego temperatura jest w normie. Kiedy już wiesz, jakie pytania zada lekarz, łatwiej przygotujesz się do wizyty i będzie ona przebiegała sprawniej. Zapewne lekarz przedstawi ci możliwości realizacji kalendarza szczepień, oraz poinformuje o plusach i minusach każdego wariantu. Nie obawiaj się zadawać pytań, jeśli coś jest niezrozumiałe lub masz wątpliwości.
Po wywiadzie maluszek zostanie zmierzony, zważony i zbadany przez pielęgniarkę lub lekarza. Jeśli wszystko jest w porządku, dziecko zostanie zaszczepione. Na pierwszej wizycie pediatra ustali też z tobą plan kolejnych wizyt, podczas których będą podawane kolejne szczepienia.

fot. Shutterstock


Jak ubrać dziecko do szczepienia i co ze sobą zabrać?

Na pierwszą wizytę szczepienną powinnaś zabrać kilka rzeczy. Najważniejszą jest książeczka zdrowia dziecka, do której zostaną wpisane podane szczepionki. Poza tym, miej ze sobą torbę - taką jak zwykle zabierasz wychodząc z maluszkiem z domu. Zapakuj do niej pieluszki tetrowe. Jedną wykorzystasz, kiedy dziecku odbije się po karmieniu - być może warto będzie podać maluszkowi pierś, żeby trochę je uspokoić. Drugą użyjesz do położenia na wadze lekarskiej. Przyda ci się również zabawka, która w razie potrzeby pomoże uspokoić maluszka. Ostatnią rzeczą są pieluszki na zmianę, mokre chusteczki i krem. Jeśli planujesz wykonanie płatnych szczepionek, pamiętaj o zabraniu ze sobą gotówki - nie w każdej placówce jest możliwość płacenia kartą. Ubierz maluszka w ubranko, które łatwo będzie zdjąć do ważenia, a potem częściowo założyć do szczepień.

Do pierwszej wizyty szczepiennej staraj się podejść ze spokojem. Przygotuj się na to, że lekarz w czasie przedstawi ci ewentualne skutki uboczne szczepień, mówiąc medycznym językiem, niepożądane odczyny poszczepienne. Nie zamartwiaj się tym. Pamiętaj, że powikłania zdarzają się naprawdę niezwykle rzadko. Może np. pojawić się gorączka. To naturalna reakcja organizmu na drobnoustroje zawarte w szczepionce. Podwyższona temperatura nie powinna utrzymywać się dłużej niż przez dwie doby. Jeśli się tego obawiasz, spytaj lekarza, czy w przypadku danego szczepienia nie warto podać dziecku profilaktycznie leku obniżającego gorączkę.


Zasady bezpieczeństwa

W okresie pandemii koronawirusa obowiązują szczególne zasady bezpieczeństwa związane z procedurą szczepień. Przede wszystkim są one wykonywane w specjalnie wydzielonych pomieszczeniach, w których nie przyjmuje się osób chorych z objawami ostrej infekcji. Taka separacja przestrzenna pozwala zminimalizować ryzyko przeniesienia się wirusów. Ponadto dzieci przejmowane są na wizytę tylko z jednym zdrowym opiekunem. Wizyty są umawiane na określoną godzinę, aby zminimalizować kontakt z innymi pacjentami - na przykład w rejestracji i poczekalni.

W czasie pandemii zostały również wprowadzone dodatkowe wymagania związane z zapobieganiem zakażeniom m.in. poprzez noszenie przez personel medyczny maseczek i specjalnych strojów czy dezynfekcja powierzchni, z którymi styka się pacjent. Ponadto na etapie wywiadu epidemiologicznego i wstępnej kwalifikacji do szczepienia rekomenduje się teleporady medyczne. W czasie takiej rozmowy przekazywane są najważniejsze informacje (m.in. dotyczące terminu szczepienia, tego, że na wizytę może przyjść tylko jeden opiekun), a także zadawane są pytania dotyczące stanu zdrowia pacjenta oraz domowników. Wszystkie te zasady minimalizują ryzyko zarażenia się koronawirusem.

Jeśli będziesz przygotowana do wizyty, to przebiegnie ona dużo łatwiej. Twój spokój i pozytywne nastawienie będą zbawienne nie tylko dla ciebie, lecz także dla maluszka, który doskonale odczuwa emocje.


Zobacz także: