Jak zadbać o siebie w pierwszych tygodniach po porodzie?

Obolałe ciało, nawał pokarmu i nowe obowiązki. Jak o siebie zadbać, by okres po porodzie był dla ciebie jak najbardziej łaskawy?


Połóg

Połóg to okres regeneracji po porodzie, który trwa do dwóch miesięcy. To czas, kiedy obkurcza się macica, goją się blizny po cesarskim cięciu lub po nacięciu krocza. Organizm powoli zaczyna wracać do stanu sprzed ciąży. W tym momencie bardzo ważne jest to, byś odpowiednio o siebie zadbała.

Po porodzie macica się oczyszcza, w związku z czym pojawiają się intensywne krwawienia. Wiele młodych mam ma też ranę po naciętym kroczu. Podstawową kwestią jest zatem odpowiednia higiena. Prysznic powinnaś brać dwa razy dziennie, a w ciągu dnia po toalecie podmywać się wodą. Unikaj kąpieli, bo ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne i może spowodować nadmierne krwawienie. Aby uniknąć infekcji i podrażnień po prysznicu nie wycieraj miejsc intymnych ręcznikiem, tylko osuszaj kawałkiem ręcznika papierowego lub chusteczkami higienicznymi.

Jeśli miałaś cesarskie cięcie, uważaj, żeby podczas mycia nie zamoczyć opatrunku. Gdy opatrunek zostanie zdjęty przemywaj ranę wodą z delikatnym mydłem (np. takim dla niemowląt) przynajmniej trzy razy na dobę. Po myciu osuszaj ją czystym ręcznikiem papierowym. Możesz dodatkowo zastosować specjalne maści lub plastry na blizny, które pomagają w gojeniu i przyczyniają się do tego, że blizny stają się mniej widoczne.

Warto zatroszczyć się również o piersi. W drogeriach i aptekach są kosmetyki do biustu, których można używać od razu po porodzie. Niektóre poprawiają jędrność skóry i zapobiegają pojawianiu się rozstępów. Są też takie łagodzące obrzęk piersi i ból. Starym sposobem stosowanym jeszcze przez nasze babcie są okłady ze schłodzonych liści kapusty. Mają one złagodzić dolegliwości bólowe spowodowane nawałem pokarmu.

Po porodzie zadbaj też o swój komfort. Staraj się korzystać z każdej chwili na regeneracje i sen. Warto odsypiać w ciągu dnia, jeśli tylko nadarzy się okazja.


Rozmawiaj z partnerem

Często po porodzie kobiety czują się przytłoczone ilością obowiązków. Nie pomaga też fakt, że na początku życia dziecka należy podjąć wiele decyzji, które mogą mieć wpływ na jego dalsze życie. Warto jednak pamiętać, że nie jesteś z tym sama. Chociaż tata dziecka nie będzie w stanie nakarmić go piersią, może wykonać inne czynności - na przykład wykąpać noworodka czy zrobić zakupy. Ważne decyzje też nie muszą spoczywać tylko na twoich barkach. Dostałaś informację od pediatry na temat szczepień, ale nie wiesz na co się zdecydować? Powiedz o swoich przemyśleniach partnerowi, zastanówcie się i wspólnie podejmijcie decyzję. Nie przyjmuj argumentów, że on się na tym nie zna, bo dla ciebie też jest to nowa sytuacja. Obydwoje rozważcie za i przeciw. Niektóre szczepionki, na przykład przeciw rotawirusom, trzeba zrobić dość szybko po urodzeniu – pierwszą dawkę należy podać nie później niż do 12. tygodnia życia dziecka. Warto zatem je rozważyć i jeśli się zdecydujemy, wykonać je w odpowiednim momencie.

fot. Shtterstock


Przydatne gadżety

Jest wiele gadżetów, które pomagają młodym rodzicom. Ich wybór jest ogromny, dlatego warto zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujesz. Często przed narodzinami kupujemy wiele akcesoriów, a jak dziecko już się urodzi, okazuje się, że jednak przydałoby się coś innego. To normalne. Nie zadręczaj się tym, że zainwestowałaś w coś, co jednak nie zdaje egzaminu. Jeśli natomiast masz na oku sprzęt, który może ułatwić pielęgnację i opiekę nad maluchem, nie wahaj się. Czasem drobna rzecz zdecydowanie poprawia komfort. Może uda ci się odkupić taki pomocny gadżet od koleżanki, która właśnie odchowała malucha?


Korzystaj z pomocy

Kiedy rodzi się dziecko przybywa wiele obowiązków. Nie ubywa natomiast tych czynności, które robiłaś do tej pory. Na początku ciężko się do tego przyzwyczaić i ze wszystkim się uporać. Chociaż zapewne jak większość kobiet lubisz być samodzielna i często nie chcesz, by ktoś z rodziny za mocno "ingerował" w twoje życie, warto czasem skorzystać z pomocy.

To normalne, że rodzina i przyjaciele wyręczają młodych rodziców w różnych czynnościach. Może ktoś po drodze zrobi zakupy lub teściowa ugotuje dla was obiad? Nie wstydź się też tego, jeśli na przykład mama pomoże w prasowaniu, kąpaniu, a nawet w drobnych porządkach. Kiedyś było to normalne, że domem i dzieckiem zajmowało się wiele osób. Dziś coraz więcej obowiązków spoczywa na jednej osobie – młodej mamie. Początki macierzyństwa to nie jest też moment, kiedy musisz być we wszystkim perfekcyjna. Może są jakieś czynności, które do tej pory wykonywałaś, a teraz możesz je sobie trochę odpuścić?
Pierwsze tygodnie po porodzie nie należą do najłatwiejszych. Pamiętaj jednak o tym, że możesz wiele dla siebie zrobić, by złagodzić dolegliwości bólowe, uporać się z obowiązkami i przede wszystkim zadbać o swój komfort psychiczny.


Zobacz także: