Ciąża. O czym nie powinnaś zapomnieć, przygotowując się do roli mamy?

Urodzenie dziecka to jedna z największych zmian życiowych, jakich doświadczysz. Te wskazówki powinny pomóc ci przygotować się do rodzicielstwa.

Oczekiwanie na dziecko to wspaniały czas w życiu kobiety. Jesteś szczęśliwa i próbujesz wyobrazić sobie, jak będzie wyglądało twoje życie, gdy w końcu ono się urodzi.

Jak przygotować się do roli mamy?

Zostanie rodzicem to ważny krok w życiu. Już w czasie ciąży twoje priorytety, wartości i oczekiwania ulegają zmianie. Jest to normalna część rodzicielstwa, która wiąże się z szerokim wachlarzem emocji. Trudno jest dokładnie określić, jak będziesz czuła się po urodzeniu dziecka. Dlatego zebraliśmy kilka wskazówek, które ułatwią ci wejście w nową rolę.


Wskazówki dotyczące przygotowania się do narodzin dziecka


Stwórz harmonogram

Poczucie niepewności związane z urodzeniem dziecka może wywoływać niepokój i stres. To normalne, ale warto złagodzić te emocje poprzez stworzenie przed urodzeniem się dziecka check-listy, inaczej mówiąc listy kontrolnej. Opracuj budżet, odłóż oszczędności, aby mieć zaplecze finansowe. Porozmawiaj ze swoim partnerem o pracach domowych i przygotuj harmonogram wykonywania zadań, takich jak zakupy, pranie lub sprzątanie. Posiadanie planu może złagodzić wiele zmartwień i dać poczucie kontroli. Oczywiście ważna jest również elastyczność, jednak planowanie pomoże ci szybciej wrócić do wygodnej rutyny.


Daj sobie trochę luzu

Większość młodych rodziców martwi się o to, czy podoła nowej, życiowej roli. Pamiętaj, że nie będziesz doskonałą mamą, ponieważ takie nie istnieją. Na szczęście dzieci nie potrzebują rodziców doskonałych, ale oddanych i kochających, którzy przy nich będą. Rodzicielstwo to ciągły rozwój. Warto przyjmować rady od bliskich, ale czasem pokierować się własną intuicją. Wiedzę i umiejętności zdobywa się wraz z doświadczeniem.

fot. Shtterstock


Dbaj o siebie podczas ciąży

Prawdopodobnie przez cały okres ciąży będziesz otrzymywać mnóstwo porad od bliskich, którzy zostali już rodzicami. Korzystaj z nich w takim stopniu, w jakim uznasz to za słuszne. Jednocześnie nie zapominaj o tym, jak ważne jest dbanie o siebie. W ciąży możesz być bardziej zmęczona fizycznie i emocjonalne. Każdego dnia znajdź chwilę dla siebie i zrelaksuj się. Zrób sobie szybką drzemkę, idź na spacer, trenuj, zdrowo jedz, skorzystaj z masażu prenatalnego (odprężającego masażu skierowanego do kobiet – między 3. a 8. miesiącem ciąży, który różni się od klasycznego stosowaną techniką - delikatniejszymi ruchami oraz pozycją ułożeniową). Staraj się chodzić wcześniej spać. Spójrz na ciążę jako czas przygotowania do rodzicielstwa.


Unikaj stresu

Zmiany w ciąży i zbliżająca się perspektywa zostania rodzicami mogą powodować stres w związku. Miej cierpliwość do siebie i swojego partnera. Spędzajcie razem czas i szczerze rozmawiajcie o swoich obawach.


Skorzystaj ze wsparcia najbliższych

Naturalnym jest, że przygotowując się do porodu, bardziej skupiasz się na sobie. Dlatego po długim dniu możesz czuć się zbyt zmęczona, by spotkać się ze znajomymi. Nie rezygnuj jednak całkowicie z towarzystwa przyjaciół i rodziny. Twoi bliscy mogą być źródłem troskliwego wsparcia, zarówno teraz, jak i po narodzinach dziecka. Utrzymuj relacje i pamiętaj, aby poprosić o pomoc, gdy będziesz jej potrzebowała

Co zabrać ze sobą do szpitala na poród? Lista niezbędnych rzeczy

Co zabrać ze sobą do szpitala na poród? Lista niezbędnych rzeczy<br>Więcej: <a href=https://www.edziecko.pl/mamoczytywiesz/0,176171,26302144.html"/>Co zabrać ze sobą do szpitala na poród? Lista niezbędnych rzeczy
Więcej: https://www.edziecko.pl/mamoczytywiesz/0,176171,26302144.html


Zobacz także: