Ugryzienie pluskwy - jak wygląda i czym je smarować? Jak się pozbyć pluskiew?

Ugryzienie pluskwy przypomina ślad, który zostawia po sobie komar, wesz czy pchła. Kiedy więc wiadomo, że czerwona plamka to pamiątka po spotkaniu właśnie z tym pasożytem? Jakie są objawy ugryzienia pluskwy? Czym je smarować, by nie dokuczał świąd? I najważniejsze - jak się pozbyć pluskiew z domu?

Ugryzienie pluskwy nie tylko swędzi, ale i budzi niemiłą świadomość bliskiej obecności pasożyta, który zdecydowanie źle się kojarzy. O ugryzienie pluskwy wcale nie tak trudno, jak się wydaje. Okazuje się, że by stać się jej ofiarą wcale nie trzeba przebywać w zaniedbanym miejscu. Informacja, że pasożyty te lubią brud, jest nieprawdziwa. To mit. Pluskwy niezbyt dobrze radzą sobie na zanieczyszczonych powierzchniach. Skąd się biorą pluskwy w domach? Można je przynieść w ubraniu, w bagażu czy w meblach.Co warto wiedzieć o pluskwach?

Pluskwa domowa (Cimex lectularius) to gatunek owadów należący do rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, rodziny pluskwowatych. Pasożyty te żywi się krwią człowieka. Atakują zwykle nocą, podczas snu żywiciela. Dorosły osobnik gryzie co kilka dni. Jeśli nie ma żywiciela, hibernuje się, dzięki czemu może przeżyć nawet kilka miesięcy, a nawet dłużej.

Pluskwa ma czerwonobrunatne, silnie spłaszczone oraz owalne ciało zwężające się ku przodowi, a także wytrzymały pancerz. Jest niewielka, ma około 4-6 mm długości i około 3 mm szerokości. Nie posiada skrzydeł. Swą ofiarę lokalizuje za pomocą czułek, które są wrażliwe na zapach lub ciepło ciała ofiary. Pluskwy pasożytują na odsłoniętych częściach skóry człowiek, stąd ślady ich obecności najczęściej obserwuje się na rękach, nogach, w okolicach twarzy, na szyi. Historia pluskwy domowej sięga czasów sprzed naszą erą. Ówczesne osobniki żywiły się krwią nietoperzy. Kiedy jaskinie zaczęli zasiedlać ludzie, pasożyty zmieniły preferencje smakowe i upodobania. Zaczęły gryźć ludzi.

Zobacz wideo

Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy?

Po ukąszeniu pluskwy na ciele żywiciela zwykle pojawia się plamka i zaczerwienienie, którym towarzyszy silny świąd, a czasem pieczenie. Ślady po ukąszeniach najczęściej pojawiają się w grupach. Rzadko są pojedyncze. Czasami układają się po kilka w jednej linii. Ranki nie są bolesne - pluskwa wstrzykuje do krwi człowieka substancję znieczulającą. Ugryzienie pluskwy u dziecka czy dorosłego niesie znikome ryzyko transmisji chorób z człowieka na człowieka.

Jak wygląda ugryzienie po pluskwie? Często przybiera postać wypukłych, zaczerwienionych obrzęków. Reakcje na nie mogą być różne. Może to być niewielki ślad, ale i uczulenie oraz inne silne dolegliwości. Zdarzają się silniejsze reakcje alergiczne. Wówczas powstają rozległe, owalne ślady otoczone rumieniem. Zdarza się, że pojawiają się bąble – zmiany wypełniają się płynem surowiczym. U niektórych ludzi nie występuje żadna reakcja skórna. Ostra reakcja alergiczna występuje bardzo rzadko. Zdarza się, że dochodzi do nadkażeń zmian uszkodzonych na skutek drapania.

Jak rozpoznać ugryzienia pluskwy, skoro zmiany na skórze wyglądają jak te po ugryzieniu przez kleszcze, wszy czy pchły? Pewność, że ślady na ciele pozostawiła właśnie ona, można mieć wyłącznie w sytuacji, gdy obserwuje się: żywe lub martwe pluskwy, jaja lub skorupki jaj, niewielkie ciemne lub brunatne plamki na materacach i prześcieradłach bądź w innych miejscach, gdzie przebywają pasożyty.

Czym smarować ugryzienie pluskwy?

Aby zminimalizować świąd w miejscu ugryzienia pluskwy, warto sięgnąć po preparaty, które łagodzą dolegliwości. Są to te same produkty apteczne, które stosuje się na ugryzienia komarów. Ślady po spotkaniu z pluskwą, jeśli nie zostaną nadkażone, po kilku dniach znikają samoistnie.

Jak się pozbyć pluskiew z domu?

Co robić, jeśli pada podejrzenie, że w mieszkaniu są pluskwy? Z pewnością należy bardzo starannie przeszukać i oczyścić całe pomieszczenie. Pluskwa w dolnej partii swojego ciała posiada gruczoł produkujący oleisty płyn. Kiedy owad jest zaniepokojony, wydziela woń przypominającą gnijące maliny. To jeden z sygnałów, że w domu żyją pluskwy.

Aby pozbyć się pluskiew, bardzo ważne jest, aby :

  • wyprać pościel, firany, zasłony,
  • sprawdzić pomieszczenia, także mało dostępne miejsca. Pluskwy przebywają najczęściej w łóżkach, w meblach tapicerowanych, w zgięciach materiałów, w listwach podłogowych, w pościeli, między książkami, w obrazach, w materacach, w szczelinach, żaluzjach, pod boazerią, pod tapetami,
  • sprawdzić odzież,
  • sięgnąć po specjalne środki owadobójcze, które można kupić w sklepach z chemią gospodarczą,
  • przy inwazji pluskiew warto poprosić o pomoc firmę, która z pluskwami rozprawi się w sposób profesjonalny – szybko i skutecznie.
Więcej o:
Copyright © Agora SA