Co pomoże na otarcia, skaleczenia, stłuczenia?

Otarte kolano czy kilka siniaków to koszt wliczony w zabawę na placu zabaw. Nie zawsze jednak całus i kolorowy plasterek wystarczy, żeby ból ustąpił.

Otarta skóra i guz

Rozbite kolano lub łokieć to najczęstsze urazy, jakich doznają dzieci podczas zabawy na dworzu.

Zwykle otarcia są powierzchowne, ale rozległe, mogą więc piec i boleć. Otartą skórę wystarczy przemyć wodą i posmarować gencjaną. Jeśli nie krwawi, nie ma potrzeby zakrywania jej opatrunkiem, odkryta będzie szybciej się goić. Jeśli dziecko upadło na żwir lub piasek, rana wymaga oczyszczenia. Do lekarza trzeba się również wybrać, jeżeli po kilku dniach na ranie pojawi się ropa.

Lekarz oceni, czy należy podać antybiotyk i zaszczepić przeciwko tężcowi.

Skaleczenie

Kiedy dziecko jest w ruchu, łatwo o zadraśnięcie - jeśli nie jest głębokie, zagoi się samo.

Wystarczy przemyć ranę czystą wodą i zdezynfekować wodą utlenioną.

Jeśli krwawienie jest silne, uciśnij ranę chustką do nosa, a później naklej opatrunek tak, żeby brzegi rany się schodziły. Jeśli skaleczenie jest głębokie lub rozległe, zabierz dziecko do lekarza. Być może trzeba założyć szwy lub specjalny opatrunek. Również jeśli krwawienie trwa dłużej niż kwadrans, trzeba poszukać pomocy u specjalisty. Nigdy nie usuwaj na własną rękę przedmiotów, które utkwiły w ranie, bo możesz jeszcze bardziej uszkodzić tkanki.

Zobacz wideo

Coś w oku

To nieprzyjemne, ale zwykle szybko mija.

Do oka może też wpaść rzęsa, paproch albo mały owad. Oko łzawi, istnieje duża szansa, że "intruz" wypłynie. Jeśli tak się nie stanie, trzeba go usunąć. Przede wszystkim nie pozwól dziecku trzeć oka. Czystymi rękami delikatnie odwiń dolną powiekę i jeśli dostrzeżesz zanieczyszczenie, usuń je wilgotnym rogiem czystej chusteczki. Jeśli w oku nic nie widać, spróbuj nałożyć górną powiekę na dolną, a jeśli i to nie pomoże, przepłucz oko dużą ilością czystej wody lub solą fizjologiczną. Do okulisty zabierz dziecko, jeżeli oko nadal boli, zrobiło się czerwone albo zaczyna ropieć.

Drzazga

Trzeba jak najszybciej ją usunąć.

Jeśli wystaje, spróbuj ją wyciągnąć paznokciami. Może masz w torebce pęsetę? Skórę wokół drzazgi zdezynfekuj. Jeżeli drzazga znajduje się w całości pod skórą, będziesz mogła usunąć ją dopiero w domu. Po powrocie umyj ręce, zdezynfekuj rankę, podważ drzazgę zdezynfekowaną igłą, a najlepiej igłą jednorazową, i delikatnie wyciągnij. Jeśli masz trudności z jej usunięciem, spróbuj najpierw wymoczyć skórę w ciepłej wodzie z mydłem. Gdy drzazga tkwi bardzo głęboko, trzeba będzie wybrać się do przychodni i poprosić lekarza o jej usunięcie.

Skręcenie stawu i złamanie

Dają podobne objawy - ból, widoczny obrzęk, zasinienie, a czasem również nienaturalne

wygięcie kończyny.

Łatwo się pomylić. Tu nie ma miejsca na domowe diagnozy, dziecko musi obejrzeć lekarz. Jeśli złamanie jest otwarte, postaraj się najpierw zatamować krwawienie. Następnie zrób zimny okład i jeśli to możliwe, unieruchom kończynę, wykorzystując łopatkę, patyk i pasek. Nie przywiązuj prowizorycznej szyny zbyt mocno, żeby nie utrudniać krążenia krwi. Nigdy nie nastawiaj sama skręconego stawu - możesz spowodować dużo poważniejsze obrażenia. W czasie drogi do szpitala staraj się asekurować uszkodzoną kończynę tak, żeby ruszała się jak najmniej.

Uraz głowy

Zwykle to tylko guz.

Przyłóż zimny kompres. Świetnie sprawdzi się owinięta w apaszkę puszka z napojem prosto z lodówki albo... lody na patyku. Jeśli dziecko jest senne, wymiotuje, ma drgawki, zawroty głowy albo skarży się na silny ból głowy, od razu zabierz je do lekarza.

Do torebki

Na plac zabaw weź ze sobą:

na urazy: wodę utlenioną w żelu, kolorowe plastry, sól fizjologiczną, chusteczki higieniczne, pęsetę;

do jedzenia i do picia: wafle ryżowe, świeże owoce lub gotowy owocowy deser, pokrojone w słupki warzywa, jogurt, suszone owoce i orzechy, a do picia wodę lub sok (bez dodatku cukru).

Więcej o: