Co słychać?

Dziecku zapewnia bezpieczeństwo, a rodzicom spokój. Elektroniczna niania to nieoceniony wynalazek dla wielu rodzin. Komu przydaje się najbardziej?

Elektroniczna niania przydaje się zwłaszcza, gdy mieszkacie w dużym mieszkaniu lub piętrowym domu. Dzięki niej możecie zostawić śpiące maleństwo w sypialni i krzątać się w kuchni lub oglądać telewizję bez obaw, że nie usłyszycie płaczącego dziecka. Niania sprawdza się również, gdy wystawiacie śpiące w wózku niemowlę na balkon lub taras, a także, gdy chcecie wpaść na wieczorną herbatkę do sąsiadów. Niektóre urządzenia mają również funkcję monitora oddechu, alarmującą rodziców, w razie gdy dziecko przestaje na chwilę oddychać.

Którą wybrać

W sklepach znajdziecie wiele modeli elektronicznych niań. Wszystkie urządzenia tego typu składają się z nadajnika, który stawia się w pobliżu dziecka i odbiornika, które rodzice mają przy sobie. Różnią się natomiast wieloma innymi parametrami, a także, i to nieraz znacząco, ceną. Na co zatem zwrócić uwagę przymierzając się do zakupu?

Zasięg

- zależy w większości urządzeń od mocy nadajnika. Im jest ona większa, tym na większą odległość działa urządzenie. Jednak wybierając nianię o dużym zasięgu trzeba pamiętać, że duża moc nadajnika emituje większe promieniowanie radiowe, które najprawdopodobniej nie jest obojętne dla zdrowia dziecka (podobnie jak korzystanie z telefonów komórkowych przez dorosłych). W sprzedaży pojawiły się niedawno urządzenia, które przy stosunkowo niskiej mocy nadajnika mają duży zasięg, dzięki zwiększonej czułości odbiornika. Jeśli jednak zależy Wam na dużym zasięgu, starajcie się ograniczyć czas używania niani i nie stawiajcie nadajnika zbyt blisko główki dziecka.

Niektórzy producenci podają tylko parametry zasięgu na otwartej przestrzeni. Twierdzą bowiem, że zasięg wewnątrz budynku jest uzależniony od liczby ścian i stropów dzielących nadajnik od odbiornika.

Liczba kanałów (przez niektórych producentów określana liczbą częstotliwości)

- im więcej szyfrowanych kanałów tym większa szansa na znalezienie pasma bez zakłóceń, powodowanych przez inne urządzenia elektroniczne bądź elektroniczne nianie sąsiadów. Jest to szczególnie ważne, gdy mieszkacie w mieście, na przykład na osiedlu, gdzie mieszka wiele rodzin z małymi dziećmi - potencjalnych użytkowników niań.

System zasilania

- najbardziej praktyczne są te urządzenia, które mają zarówno nadajnik jak i odbiornik ładowane na baterie lub akumulatory, które można wielokrotnie ładować. Takie rozwiązanie pozwala na swobodne korzystanie z niani również na dworze. Warto zwrócić uwagę na moc akumulatorów - niektóre działają bez konieczności doładowania dobę lub nawet dłużej.

System transmisji dźwięku i obrazu

- cyfrowa transmisja zapewnia przekaz bez zakłóceń ze strony innych urządzeń, 100% prywatności - sygnał kodowany nie może być przechwycony , a także czystość dźwięk i nieskazitelny obraz

Czujniki

- przydatna sygnalizacja informująca o tym, że akumulator lub baterie są bliskie wyczerpania lub, że tracimy zasięg.

Lampka kontrolna lub alarm wibracyjny

- dają znać o hałasie w pokoju dziecka. Cenna funkcja jeśli lubicie słuchać głośno muzyki, zapraszacie często znajomych lub po domu biegają starsze dzieci .

Dodatkowe funkcje

- lampka nocna, pomiar temperatury w pomieszczeniu, funkcja uspokajania dziecka głosem lub melodyjkami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.