Bezpieczny dom

25 rad dla rodziców ciekawskich i wszędobylskich maluchów.

Wasze dziecko właśnie zaczęło raczkować i odkryło fascynujący świat półek, szafek i szuflad? A może stawia pierwsze niepewne kroki, opiera się o meble lub, co gorsza, próbuje na nie wspinać? Albo z dociekliwością rasowego śledczego robi wam rewizję w pokoju? Zadbajcie o jego bezpieczeństwo.

1. Wszystkie niebezpieczne dla dziecka przedmioty połóżcie w miejscu dla niego niedostępnym.

Do niskich szafek kuchennych zamykanych na magnes warto dokupić specjalne plastikowe skobelki, do szuflad - zatrzaski, które tylko dorosły jest w stanie otworzyć. Z drzwiczek zamykanych szafek i szaf wyjmijcie klucze.

2. Pamiętajcie, że dla malucha niebezpieczne są nie tylko nożyczki, druty czy igły.

Z zasięgu jego rączek powinniście usunąć guziki, monety, spinacze i inne drobne przedmioty, które można połknąć lub włożyć do nosa czy ucha, oraz sznurki, paski (można je sobie niechcący zacisnąć na szyi).

3. Sprawdźcie, czy wszystkie meble są stabilne.

Ostre kanty zabezpieczcie plastikowymi nakładkami. Upewnijcie się, czy na pewno chybotliwe wysokie meble są przymocowane do ścian.

4. Zamiast obrusa, który można ściągnąć wraz z gorącą herbatą, połóżcie na stole małe serwetki.

Szklanki z gorącymi napojami i pełne talerze stawiajcie tak, by dziecko nie mogło do nich sięgnąć. Na wszelki wypadek nigdy nie zostawiajcie malucha samego przy zastawionym stole.

5. Kwiaty pokojowe muszą być niedostępne dla dziecka.

Może ono zjeść liście trujących roślin (np. oleandrów, begonii, difenbachii) albo najeść się wzbogaconej nawozami ziemi.

6. Zawsze zamykajcie drzwi wejściowe, żeby maluch nie mógł niepostrzeżenie wymknąć się z mieszkania.

Drzwi w mieszkaniu tak zabezpieczcie, żeby nie mogły się zamknąć, przytrzaskując dziecku palce (w sklepach z artykułami dla dzieci można kupić specjalne blokady). Wyjmijcie klucze z drzwi. Małe dziecko często potrafi przekręcić klucz i zamknąć drzwi, ale potem nie jest w stanie ich otworzyć.

7. Nie zostawiajcie dziecka w pokoju, w którym jest otwarte okno lub balkon.

Zamek okienny powinien być tak skonstruowany, by otwieranie wymagało siły lub zręczności. Okno można też zabezpieczyć specjalnym skobelkiem. Balkonową balustradę osłońcie drewnianą lub plastikową płytą. Nie stawiajcie na balkonach krzeseł, stołków, skrzynek czy pudeł, na które dziecko mogłoby wejść.

8. Pamiętajcie, że zabawki z oznaczeniem "Dla dzieci powyżej trzech lat" nie nadają się dla młodszych.

Czasem zawierają drobne elementy, którymi maluch może się udławić.

9. Sprawdźcie, czy wszystkie kontakty są dobrze osadzone w ścianie.

Gniazdka zatkajcie specjalnymi, plastikowymi zatyczkami. Inaczej maluch mógłby wepchnąć do nich kawałek drutu, spinacz czy wsuwkę do włosów, co grozi porażeniem prądem.

10. Wszelkie kable pochowajcie za meblami lub pod listwami podłogowymi tak, żeby ich widok nie kusił dziecka.

Maluchy uwielbiają bawić się przewodami elektrycznymi (wszak to, co zakazane, jest zawsze najciekawsze), potrafią nie tylko nimi wymachiwać, ale także oblizywać je, a nawet gryźć.

11. Usuńcie z zasięgu dziecięcych rączek wszystkie elektroniczne urządzenia, które można popsuć.

Radia i odtwarzacze kompaktowe postawcie tak wysoko, by maluch nie mógł się do nich dobrać. Magnetowid zabezpieczcie specjalną zatyczką. Nie zostawiajcie na wierzchu pilotów.

12. Telewizor ustawcie w miejscu, z którego nie można go zrzucić.

We wnęce regału, na stabilnej, najlepiej narożnej szafce (nie można go wtedy zajść od tyłu), specjalnym wysięgniku na ścianie lub po prostu na podłodze. Jeśli wasz odbiornik stoi na stoliku, podklejcie jego nóżki cienką warstwą zwykłej gumki (takiej jak do słoików) - dzięki temu nóżki nie będą się ślizgać i nawet silnemu maluchowi nie uda się zepchnąć ciężaru.

13. Komputer wynieście do pokoju, do którego maluch nie ma dostępu.

Jeśli nie macie takiej możliwości, biada wam i waszym danym. Z niewiadomych przyczyn klawisz "reset" dzieci odkrywają najwcześniej. Posiadacze komputerów wiedzą, co to oznacza.

14. Kiedy gotujecie obiad i nikt nie może zająć się dzieckiem, zastawcie wejście do kuchni specjalnym płotkiem.

Podczas gotowania i smażenia w miarę możliwości używajcie tylnych palników. Jeżeli korzystacie z przednich, uchwyty rondli, garnków i patelni skierujcie do tyłu.

15. Kuchenkę najlepiej byłoby zabezpieczyć specjalną kratką, żeby malec nie mógł zrzucić na siebie gorących garnków.

Niestety, jest ona bardzo droga i zwłaszcza w mniejszych miastach trudno ją kupić.

16. Schowajcie, najlepiej w zamkniętej szafce lub na najwyższej półce, wszystkie środki czystości.

Nigdy nie napełniajcie butelek po napojach płynami do mycia i dezynfekowania. Dziecko może wypić i zatruć się, myśląc, że to jego ulubiony soczek.

17. Noże, widelce, tasaki, tarki i inne ostre przedmioty zaraz po użyciu chowajcie w miejscu niedostępnym dla dziecka

Może np. w zamykanej na zatrzask szufladzie. To samo zróbcie z urządzeniami elektrycznymi: mikserem, maszynką do mięsa, sokowirówką itp.

18. Nie zostawiajcie na wierzchu foliowych torebek.

Dziecko może włożyć je na głowę i udusić się.

19. Uważajcie na przyprawy.

Dzieci lubią bawić się kolorowymi słoiczkami. Potrząsanie solniczką może skończyć się morzem łez.

20. Możliwie często opróżniajcie i myjcie kosz na śmieci.

Wrzucamy tam różne odpadki: resztki jedzenia, potłuczone słoiki, szklanki i talerze. Dziecko mogłoby się więc skaleczyć albo zatruć.

21. Ustawcie pralkę jak najdalej od wanny, żeby mokre dziecko nie dotykało jej, wychodząc z wody.

Wyłączajcie pralkę z gniazdka w czasie kąpieli dziecka. Pamiętajcie również, żeby nie kłaść i nie sadzać mokrego malca na pralce, gdyż może porazić je prąd.

22. Nigdy nie zostawiajcie suszarki czy lokówki z wtyczką w gniazdku.

Dzieciak mógłby je włączyć i poparzyć się, a nawet wrzucić do wanny w czasie kąpieli i ulec porażeniu prądem.

23. Po myciu lub kąpieli od razu wycierajcie podłogę.

Mokra jest szczególnie niebezpieczna dla niepewnie jeszcze chodzącego malca. Obok wanny warto położyć dywanik.

24. Nawet jeżeli niemowlę potrafi już samodzielnie siedzieć, nigdy nie zostawiajcie go w wannie samego.

Także starsze dziecko w czasie kąpieli lepiej mieć na oku. Pamiętajcie, że nawet w bardzo płytkiej wodzie można się utopić. Koniecznie wyłóżcie wannę gumową matą antypoślizgową, żeby podczas kąpieli dziecko się nie przewróciło.

25. Przechowywane w łazience leki, środki czystości, proszki do prania, kosmetyki trzymajcie w miejscu, do którego dziecko nie ma dostępu.

Najlepiej w zamkniętej szafce. To samo zróbcie z maszynkami do golenia, depilatorami i innymi fascynującymi przedmiotami.

Strasznie groźnie to wszystko brzmi? Spokojnie! Na pewno dacie sobie radę. A za dwa lata będziecie ze śmiechem wspominać rewolucję, którą musieliście zrobić w domu w odpowiedzi na ekspansję małego odkrywcy.

Więcej o: