Pamiętaj!

Oparzenie należy do najczęstszych wypadków, jakie przytrafiają się maluchom we własnym domu. Dzieci najczęściej parzą się gorącym płynem, szczególnie gotującą się wodą, kawą lub herbatą rodziców. Aby do tego nie doszło, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Dziecko nigdy nie powinno być samo w kuchni. Jeżeli towarzyszy nam w gotowaniu, najlepiej używać tylko tylnych palników, do których nie może dosięgnąć. Można też zabezpieczyć brzeg kuchenki specjalnym płotkiem, który uniemożliwi ściągnięcie na siebie garnka z wrzątkiem.

Nie wolno stawiać szklanki z gorącą kawą czy herbatą w zasięgu rąk dziecka, także wtedy, gdy trzymamy je na kolanach

Jeśli dziecko porusza się już samodzielnie, to lepiej zrezygnować z obrusa,bo mogłoby wraz z nim ściągnąć na siebie coś gorącego.

Zanim podamy dziecku mieszankę czy zupkę, musimy sprawdzić, czy nie jest za gorąca. Zwłaszcza, jeśli podgrzewaliśmy ją w mikrofali.

Nie róbmy dziecku inhalacji nad garnkiem z gorącą wodą (metodą naszych babć), bo może sobie poparzyć drogi oddechowe. Jeśli chcemy w ten sposób ulżyć choremu maluchowi, kupmy w aptece specjalne urządzenie do tego celu.

Więcej o: