Przewóz dzieci w samochodzie: jak wybrać najlepszy fotelik samochodowy

Prawidłowy przewóz dziecka w samochodzie zapewnia jego bezpieczeństwo i spokój każdemu rodzicowi. Na co zwracać uwagę przy kupowaniu fotelika samochodowego i jak zadbać o właściwe przewożenie dzieci w samochodzie?

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było bezpieczne w podróży. W samochodzie musimy zwrócić na to szczególną uwagę. Chcąc wybrać najlepszy sposób na przewożenie dzieci w samochodzie, warto zapoznać się z aktualnymi przepisami i kupić fotelik dopasowany do dziecka. Dlatego tak ważne jest, by podczas zakupu wybrać model dostosowany do wagi, wzrostu i wieku.

Przewóz dzieci w samochodzie: wybieramy fotelik

Pierwszy fotelik, jaki kupujemy, ten dla niemowląt, przeznaczony jest dla wagi 0-13 kg i montowany jest tyłem do kierunku jazdy. Kolejny jest dla maluchów od roku do ok. trzech-czterech lat i wagi 9-18 kg (w tej grupie także znajdziemy foteliki RWF). Po nim zaś mamy tzw. siedzenie podwyższające z oparciem (15-36 kg) (powinniśmy wybierać taki fotelik, a nie siedzisko dla dziecka, tzw. podpupnik). Na co powinniśmy zwracać uwagę wybierając fotelik?

Sprawdź crashtesty

Crashtesty to kompleksowe testy bezpieczeństwa, które przeprowadzane są w warunkach laboratoryjnych, pod okiem doświadczonych specjalistów. Na czym polegają? Są to testy zderzeniowe, sprawdzające ogólną konstrukcję fotelika oraz wytrzymałość pasów - na podstawie symulacji zderzeń czołowych i bocznych podczas jazdy z różną prędkością. Testy zderzeń bocznych realizowane są przy prędkości 50km/h, zaś zderzenia czołowe przy 64km/h. W symulacjach korzysta się z manekinów ze specjalnie umiejscowionymi czujnikami w newralgicznych miejscach "ciała". Crashtesty pokazują również różnicę między przewożeniem dzieci w fotelikach ustawionych przodem i tyłem do kierunku jazdy.

Zanim wybierzecie model dla waszego dziecka, warto zapoznać się z wynikami crashtestów - najpopularniejsze są te przeprowadzone przez niemieckie kluby np. ADAC - Allgemeiner Deutscher Automobil-Club, ÖAMTC - Automobil Motorrad Touring Club Reisen Touristik czy The AA Motoring Trust, ANWB Netherlands. Warto wiedzieć, że ADAC jest jednym z najbardziej wiarygodnych i szanowanych testów (jest o 50 proc. bardziej rygorystyczny niż norma R4404). Eksperci radzą, by nie brać pod uwagę fotelików z oceną mniejszą niż trzy (skala to jeden-pięć). W ww. testach pod lupę bierze się również - oprócz bezpieczeństwa dziecka - sposób montażu danego fotelika, obsługę, ergonomię/komfort w czasie przewożenia oraz zanieczyszczenia.

Testy zderzeniowe fotelików dla dzieci

Wybierasz fotelik? Przymierz go

Nie tylko testy zderzeniowe powinny decydować o naszym wyborze. Zanim kupimy fotelik, warto pojechać do sklepu, w którym możemy go nie tylko na własne oczy zobaczyć, ale również przymierzyć do własnego samochodu. To dobra rada dla tych, którzy kierują się ocenami i opiniami w sieci, a następnie robią zakupy online. Można oczywiście kupić wybrany model przez internet, bo tak jest często dużo taniej, ale zanim dokonamy zakupu, dobrze wiedzieć, czy na pewno pasuje do naszego auta. Najlepiej też wpiąć w niego dziecko, by sprawdzić, jak ono się w nim czuje. Modele różnią się od siebie np. szerokością, w jednym dziecko będzie miało więcej miejsca, w innym będzie bardziej ściśnięte. Pamiętajmy o tym, że nie każdy fotelik poprawnie i stabilnie uda się zamocować w aucie. Po zamontowaniu nie może się on bujać ani przesuwać. W przeciwnym razie, nawet mając najlepsze oceny z crashtestów, nie uchroni dziecka podczas wypadku. Stabilne mocowanie jest jednym z kluczowych czynników, wpływających na bezpieczeństwo dziecka w samochodzie.

Instrukcji obsługi nie chowaj do szuflady

To może wydawać się głupie, ale zanim ruszycie w podróż ze swoim dzieckiem, przeczytajcie dobrze instrukcję obsługi fotelika i zapoznajcie się z prawidłowymi zasadami montażu. Po pierwsze, zwróćcie uwagę na prawidłowe montowanie, po drugie na zapinanie pasów - i to zarówno tych w foteliku dziecka, jak i samochodowych, do przypięcia fotelika (jeśli oczywiście macie fotelik zapinany na pas, a nie ten montowany systemem ISOFIX). Pasy nie mogą być ani zbyt luźne, ani zbyt ciasne. Należy je regulować i sprawdzać przed każdą trasą.

Zwróć uwagę także na inne rzeczy

Bezpieczeństwo w czasie jazdy zapewnia nie tylko sam fotelik. Rodzice często skupiają się na montowaniu fotelika i przypięciu dziecka, a zapominają o innych rzeczach, które stanowią zagrożenie. Oto kilka z nich:

  • zablokujcie drzwi od strony małego pasażera  szczególnie, jeśli dziecko sięga ręka do klamki i może je samodzielnie otworzyć
  • nie kładźcie nic na tylnej półce w aucie - podczas hamowania pozostawione tam przedmioty mogą uderzyć dziecko
  • nie karm dziecka i nie dawaj mu pić podczas jazdy
  •  jedźcie z odpowiednią prędkością, nie szarżujcie, nie stwarzajcie zagrożenia na drodze, nie wyprzedzajcie na trzeciego itp. Nawet najlepszy fotelik nie zagwarantuje twojemu dziecka bezpieczeństwa, jeśli będziesz jeździć jak szaleniec
  •  miejcie zawsze sprawne auto, pilnujcie przeglądów technicznych w serwisach (odpowiednie do pory roku opony, dobre amortyzatory i hamulce).
  • zawsze woźcie ze sobą obowiązkowy zestaw samochodowy: gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, apteczka i kamizelka

Przewóz dzieci w samochodzie: o czym pamiętać

Zakup modelu, który ma dobre oceny w testach zderzeniowych to podstawa, lecz nie gwarancja bezpiecznej jazdy. Warto pamiętać o innych aspektach, które mają też istotny wpływ: m.in. prawidłowy montaż, odpowiednie zapięcie pasów i kierowanie pojazdem z zachowaniem należytej ostrożności.

Zgodnie z prawem w foteliku dziecko przewozimy dzieci poniżej 150 cm wzrostu. Nie ma "krótkiej podróży". Za każdym razem, gdy dziecko jest w samochodzie, musi ono podróżować w foteliku.

Jeśli nie zastosujemy się do przepisów, grozi nam mandat karny - w wysokości 150 zł oraz sześć punktów karnych.

Przeczytaj także:

Więcej o: