Foteliki samochodowe RWF: co to znaczy, bezpieczeństwo

Foteliki samochodowe RWF to po prostu foteliki montowane tyłem - rear way facing, czyli tyłem do kierunku jazdy. Najczęściej kojarzą się z tzw. nosidełkiem, ale zaleca się by foteliki samochodowe RWF były używane jak najdłużej.

Fotelik samochodowy RWF: co to znaczy

Fotelik RWF to po prostu samochód montowany tyłem. RWF, czyli rear way facing, to nic innego jak "tyłem do kierunku jazdy".

Fotelik samochodowy RWF: dla kogo

Foteliki montowane tyłem kojarzą się pierwszymi fotelikami, tymi, które często kupujemy w ramach wyprawki. Tzw. nosidełka (nazywane tak ze względu na pałąk, który jest ich częścią) są montowane tyłem do kierunku jazdy. Kupując kolejny fotelik - 9-18 lub 9-36 - mamy wybór, czy kupić fotelik montowany przodem czy tyłem do kierunkiem jazdy.

Chociaż nie ma oficjalnych wytycznych, zaleca się, aby to fotelik samochodowy RWF służył dziecku jak najdłużej - nawet do piątego, szóstego roku życia (maksymalna waga dziecka to 25 kg). Potwierdzają to testy testy zderzeniowe, w których foteliki montowane tyłem wypadają lepiej niż te montowane przodem.

Niezbędne akcesoria z wyprawki noworodka. Reszta może poczekać!

Fotelik samochodowy RWF: za i przeciw

Najczęstsze argumenty rodziców, którzy nie decydują się na zakup fotelika montowanego tyłem dotyczą... dziecięcych nóg, a dokładniej tego, że dziecko nie ma gdzie je zmieścić. Drugi najczęściej pojawiający się argument "przeciw" ma związek z nudą - niektórzy rodzice uważają, że siedzące tyłem dziecko nic nie widzi i jazda samochodem staje się nużąca. Większość negatywnych opinii ma związek z wygodą dziecka i rodzica - dziecku siedzącemu przodem łatwiej coś podać, widzimy je itp.

Argumenty "za" są jednak niepodważalne - fotelik samochodowy RWF to przede wszystkim bezpieczeństwo dziecka, co potwierdzają testy zderzeniowe. A jeśli chodzi o nudę i wygodę - najczęściej dzieciom nie przeszkadza fakt, że nogi mają ułożone w inny sposób (podczas jazdy przodem często zwijają nogi w tzw. kokardkę - co jest niewskazane), a maluchy, których nudzi jazda samochodem, będą protestować niezależnie od tego, w którym typie fotelika będą podróżować. To nam - dorosłym - wydaje się, że dziecko widzi tylko oparcie, tymczasem dostrzega to, co dzieje się na drodze, może nawet lepiej niż wtedy, gdy jedzie przodem, bo nie zasłaniają mu siedziska i osoby jadące przed nim.

Mit: fotelik montowany tyłem zajmuje więcej miejsca

Często powtarzanym mitem jest to, że fotelik samochodowy RWF zajmuje więcej miejsca - wypełnia przestrzeń między przednimi a tylnymi siedzeniami, blokując możliwość przesunięcia przedniego fotela w tył. Zapominamy jednak o tym, że między fotelikiem montowanym przodem a oparciem siedzenia przed nim powinna być zachowana przestrzeń - mniej więcej taka, którą zajmuje fotelik RWF. Nie możemy odsunąć się maksymalnie do tyłu, wręcz opierając siedzenie o nogi dziecka. Niby wydaje się oczywiste, że to szalenie niebezpieczne podczas wypadku, ale - niestety - wciąż trzeba o tym przypominać.

Montaż przodem/tyłem do kierunku jazdy

Na rynku znajdziemy foteliki samochodowe, które mogą być montowane zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy. Najczęściej są to foteliki, które obejmują większy przedział wagowy - do iluś (zazwyczaj do 18) kilogramów dziecko możemy przewozić w nich tyłem, następnie fotelik montujemy przodem. Warto pamiętać, że w fotelikach, które są montowane jedynie tyłem dziecko może jeździć dłużej - waga graniczna to 25 kilogramów.

Fotelik RWF czy FWF

Fotelik montowany przodem (FWF - forward way facing) czy fotelik montowany tyłem (RWF) do kierunku jazdy? Musimy pamiętać również o tym, że w pierwszych latach życia głowa jest większa i cięższa w stosunku do reszty ciała. Podczas wypadku nie będzie można jej utrzymać. Dlatego ważne jest, aby oddziaływała na nią jak najmniejsza siła.

Foteliki samochodowe: przepisy

Obowiązujące przepisy (ustawa Prawo o ruchu drogowym) weszły w życie 15 maja 2015. Przewożenie dziecka w foteliku powiązane jest z wzrostem dziecka, a nie (jak dawniej) z wiekiem. Według niej:

  • dzieci poniżej 150 cm wzrostu muszą podróżować w fotelikach samochodowych
  • dzieci do lat trzech nie mogą być przewożone w samochodach, które nie posiadają pasów bezpieczeństwa
  • dozwolone jest przewożenie dziecka na tylnym siedzeniu bez fotelika jeśli ma ono co najmniej 135 cm i jest zapięte pasem bezpieczeństwa
  • jeśli na tylnych siedzeniach ma podróżować troje dzieci i nie ma możliwości zainstalowania trzech fotelików, dopuszczalne jest, że jedno z dzieci będzie podróżowało bez fotelika - musi mieć co najmniej trzy lata i być przypięte pasami bezpieczeństwa
  • dzieci poniżej 150 cm nie mogą podróżować bez fotelika na przednim siedzeniu

Najlepiej, aby dziecko podróżowało w foteliku samochodowym jak najdłużej. Na rynku znajdziemy różne foteliki, nawet jeśli prawo na to zezwala, zróbmy wszystko, aby każde z trojga dzieci jadących na tylnym siedzeniu było w foteliku.

Przeczytaj także:

Więcej o: