Jak rozpoznać, że masz wyjątkowo inteligentne dziecko? 5 najważniejszych cech

Już we wczesnym etapie rozwoju dziecka kilka sygnałów powinno wzbudzić twoje zainteresowanie. Jeśli maluch wykazuje się wyjątkową pamięcią, ciągle jest w ruchu i cały czas chce robić coś nowego, świadczy to o jego wyjątkowej inteligencji. Psychologowie wyróżniają szereg cech, które pomogą rozpoznać wyjątkowo inteligentne dziecko. Przytaczamy pięć najważniejszych.

Pamięć godna dorosłego

Już niemowlę może wykazywać cechy świadczące o wielkiej inteligencji. Gdy kilkumiesięczne dziecko doskonale wie, gdzie zostawiło zabawkę, cieszy się, gdy widzi ulubiony park lub poznaje osoby, które widziało wcześniej zaledwie raz czy dwa, widać, że ma niezwykle dobrą pamięć.

A gdy zaczyna mówić i orientujesz się, że wspomina wydarzenia sprzed tygodni czy miesięcy, możesz się cieszyć. Dziecko ma świetną pamięć, więc prawdopodobnie również wysoką inteligencję.

Nieustająca chęć rozwoju

"Mamo, porysujemy?", "Tato, a co to jest ekspres?", "Kiedy będziemy układać puzzle?" – twoje dziecko także wciąż zadaje pytania o nowe rzeczy i ciągle chce coś robić? Szczególnie interesuje się nowymi zabawami? Podpatruje i powtarza, co robią starsi?

Zobacz wideo Gigantyczne bańki mydlane, a może twister domowej roboty? Odciągnij dziecko od komputera

Świetnie! Pomóż dziecku się rozwijać. Zapewniaj nowe bodźce i wymyślaj kolejne zabawy.

Koncentracja jak u dorosłego

Dzieci inteligentne już od najmłodszych lat potrafią świetnie skupić uwagę. Dwulatek pół godziny układający klocki czy czytający wciąż jedną książeczkę to naprawdę rzadkość. Dzieci szybko się nudzą. Jeśli maluch potrafi się skoncentrować na dłużej na jednej czynności, na pewno świetnie będzie radzić sobie w szkole.

Woli zabawę ze starszymi od siebie

Inteligentne dzieci wolą towarzystwo dorosłych lub dzieci starszych od siebie. Mogą w ten sposób poznawać nowe rzeczy, wciąż się uczyć nowych słów czy zachowań. Starają się upodobnić do dorosłych. To bardzo dobrze!

Ciągle w ruchu

Dzieci inteligentne się nie nudzą. Są w ciągłym ruchu. Znajdują sobie zajęcie, bawią się same. Dużo biegają i żywo reagują na świat. Dzięki temu szybko nawiązują też kontakty z innymi. Według psychologów dziecięcych, to także świadczy o inteligencji.

Więcej o: