Kiedy dziecko mówi? A kiedy gaworzy?

Nauka mówienia nie zaczyna się w czasie, gdy dziecko wypowiada pierwsze słowa. To bardzo długi proces, który ma swój początek jeszcze w brzuchu mamy. Kiedy dziecko mówi? Poznaj najważniejsze etapy rozwoju.

Kiedy dziecko mówi? Kiedy zaczyna się nauka mówienia?

Kiedy dziecko zaczyna mówić? Nad tym zastanawiają się chyba wszyscy rodzice w pierwszych miesiącach życia swojej pociechy. Czekają na pierwsze słowa i zapamiętują je szczególnie dokładnie. Po latach to jedna z tych rzeczy, które z tego etapu rozwoju wspomina się najczęściej.

Jednak nauka mówienia nie zaczyna się w czasie, gdy dziecko wypowiada pierwsze słowa. To bardzo długi proces, który ma swój początek w brzuchu mamy. Już wtedy dzieci osłuchują się ze swoim ojczystym językiem.

W trakcie pierwszych trzech miesięcy życia dzieci zazwyczaj zaczynają wydawać pierwsze dźwięki. I mimo że na pierwszy rzut oka z mówieniem ma to niewiele wspólnego, to kolejny etap nauki, nazywany głużeniem. Możesz usłyszeć wówczas jak twoje dziecko wypowiada samogłoski „aaa”, „eee”, „ooo" itp. 

Kiedy dziecko gaworzy?

Okres gaworzenia przebiega mniej więcej od czwartego do dziewiątego miesiąc życia dziecka. Usłyszymy wówczas jak nasza pociecha stara się już naśladować mowę, którą słyszy na co dzień w swoim otoczeniu. Dlaczego nie jest to jeszcze mówienie? Z tej przyczyny, że dziecko w tym czasie nie rozumie jeszcze tego, co mówi.

Co można wówczas najczęściej usłyszeć? To np. ciągi „da-da-da”, „Ga-ga-ga” "ma-ma-ma". W ten sposób dziecko stara się nazywać otaczających je ludzi i przedmioty. Często jest tak, że dzieci jakieś zbitki lubią szczególnie i powtarzają je najczęściej.

Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Przeciętne dziecko zaczyna mówić mniej więcej w okolicach pierwszych urodzin. Pierwsze słowa są szczególnie przyjemne dla rodziców - to często właśnie „mama” i „tata”. Jednak, gdy w tym okresie twoje dziecko jeszcze nic nie mówi, nie jest to powód do niepokoju. Rozpoczęcie mówienia to kwestia bardzo indywidualna. Dlatego też dla wielu dzieci to naturalne, że zaczynają mówić później niż rówieśnicy.

Jak możemy pomóc swojemu dziecko? To łatwe – powinniśmy mówić przy nim jak najwięcej. Im twoja pociecha bardziej się osłucha z językiem, tym lepiej.

 

Zobacz także:

Zdrowa dieta - zdrowe dziecko

Gdzie na wakacje z dzieckiem w Polsce? Podpowiadamy

Niekonwencjonalne metody na ząbkowanie

 

Więcej o:
Copyright © Agora SA