Publiczne przedszkole nie może wymagać od rodziców, żeby w określonym czasie odpieluchowali swojego maluszka, szczególnie gdy dziecko nie jest jeszcze na to gotowe. Nie może też traktować odbytego treningu czystości jako warunku przyjęcia do placówki. - Kiedy moje dziecko szło do przedszkola, bardzo zależało mi na tym, żeby potrafiło już samodzielnie korzystać z toalety. Byłam przekonana, że zapewni mu to większy komfort psychiczny i doda pewności siebie w nowej rzeczywistości - mówi w rozmowie z eDziecko.pl Ola (nazwisko do wiadomości redakcji). - Odpieluchowanie nie było łatwe, ale nie poddawaliśmy się i w końcu, po kilku tygodniach się udało - dodaje.
Monika, pedagożka i mama trojga dzieci, która na TikToku prowadzi konto monika_jezykiemzyrafy, a w realu - bliskościowe żłobki, udostępniła niedawno nagranie, które wzbudziło spore zainteresowanie internautów. Dotyczy ono odpieluchowania dzieci.
Monika w swoim nagraniu podkreśliła, że takie placówki jak żłobki lub przedszkola nie mają prawa wymagać od rodziców odpieluchowania dziecka. Powołuje się na Ustawę z dnia 14.12.2016 - Prawo Oświatowe (Dz. U. 2017, poz. 59). Przytacza także art. 13, ust. 6: "Przedszkole publiczne ma obowiązek zapewnić opiekę, wychowanie i edukację wszystkim dzieciom w wieku przedszkolnym, które spełniają kryteria wiekowe". Z kolei art. 39. Ust 1 mówi: "Przyjęcie dziecka do przedszkola nie może być uzależnione od spełnienia dodatkowych warunków". Autorka nagrania zaznaczyła jednak, że przedszkola prywatne mogą wprowadzić własne regulacje w tym obszarze.
Pod nagraniem pojawiło się wiele komentarzy użytkowniczek TikToka. Pisały: "Pomijając już nauczycieli, ale nie wyobrażam sobie, aby trzy czy czterolatek był nieodpieluchowany. Wpadki ok, ale żeby pielucha cały czas?"; "Jako mama dwójki dzieci uważam, że odpieluchowanie dziecka przed przedszkolem to przede wszystkim komfort psychiczny dla samego dziecka i że warto to zrobić"; "Jako nauczyciel przedszkola - nie, nie musicie odpieluchowywać na siłę dzieci. Nie wyobrażam sobie wymagać czegoś, na co dziecko nie jest gotowe. Miałam praktycznie połowę grupy w pampersach". Jedna z internautek napisała: "Pracuję w przedszkolu i mamy mnóstwo 4-latków w pieluchach. Na porządku dziennym są pytania rodziców: kiedy zaczynacie od pieluchowanie? My możemy wesprzeć i kontynuować, ale to rola rodziców!"
Odpieluchowanie dziecka, czyli trening czystości, to ważne wydarzenie w życiu malucha. Zwykle następuje około drugich urodzin. Zdarza się tak, że na pożegnanie z pieluszką bywają gotowe młodsze dzieci, inne potrzebują więcej czasu. Nie ma tu reguły, a właściwy moment muszą wyczuć rodzice. Wtedy ważna jest ich współpraca z placówką. Sukces całego przedsięwzięcia w dużej mierze zależy od zaangażowania i wytrwałości.
A ty? Co sądzisz o "oddawaniu" do przedszkola dzieci, które jeszcze chodzą w pieluszkach? Daj znać w komentarzu