Co zrobić, aby dziecko w sekundę przestało płakać? "Odwróć i złap w specjalny sposób"

Jak uspokoić dziecko? Sposobów jest tyle, ile dzieci i ich świeżo upieczonych rodziców, którzy denerwują się, gdy ich maleństwo płacze. Kobieta z zaprezentowanego poniżej nagrania pokazuje łatwy i niezawodny sposób, który polega w zasadzie na odwróceniu dziecka.

Więcej tematów dla młodych rodziców na stronie Gazeta.pl

Płacz małego dziecka to jedyna forma komunikacji z rodzicami, jaką na początku dysponuje. Maluszki płaczą z różnego powodu: są głodne, zmęczone, mają pełną pieluszkę i czują się niekomfortowo. Płaczą też, gdy potrzebują bliskości mamy lub taty. Świeżo upieczeni rodzice szybko uczą się rozpoznawać sygnały, jakie za pomocą płaczu chce im przekazać dziecko, wiedzą więc, jak reagować. 

Turyści z rocznym dzieckiem wybrali się w góryZignorowali informację o zagrożeniu lawinowym i utknęli w Tatrach

Sposoby na uspokojenie płaczącego maluszka

Jak wiadomo, niektóre dzieci płaczą więcej, inne mniej. Jedne jest łatwiej uspokoić, rodzice innych muszą się znacznie bardziej natrudzić. Noworodki i niemowlaki bardzo często płaczą z powodu dolegliwości ze strony układu pokarmowego, który jest jeszcze niedojrzały. Dokuczają im kolki, wzdęcia, zaparcia etc. Wtedy uspokoić dziecko jest znacznie trudniej, maluszek potrzebuje bliskości rodzica, najlepiej przytulać go do swojej gołej skóry, można wypróbować ciepłych okładów, niektórzy pod okiem pediatry sięgają po kropelki, które łagodzą dolegliwości. 

Zobacz wideo Czy kąpiel noworodka zawsze musi być dramatem? Położna udziela wskazówek

Zdarza się też, że maluszki płaczą bez wyraźnego powodu - trochę im się nudzi, chciałyby "na ręce", są zmęczone, a nie mogą zasnąć, drażni je coś z otoczenia. W takiej sytuacji można skorzystać ze sprytnego triku prezentowanego przez ibmslady na TikToku. Kobieta w krótkim nagraniu pokazała, co zrobić, żeby szybko uspokoić płaczące niemowlę. 

Maluszek w mgnieniu oka przestaje płakać.Maluszek w mgnieniu oka przestaje płakać. TikTok/ibmslady/screen

Kobieta podpowiada, że takiego maluszka, (najlepiej zawiniętego w kocyk) trzeba po prostu złapać w odpowiedni sposób. "Odwrócić i złap w specjalny sposób" - tłumaczy. Dziecko powinno mieć rączki przed sobą, na wysokości piersi, lekko dociśnięte do klatki piersiowej. Rodzic musi się upewnić, że nie uciska przypadkowo szyi, jedna jego dłoń znajduje się na wysokości klatki piersiowej, a druga podtrymuje kolanka. "Działa za każdym razem" - twierdzi kobieta. Maluszek błyskawicznie się uspokaja. 

Pod nagraniem pojawiły się komentarze rozczulonych i rozbawionych internautów. Kilka osób stwierdziło, że wystarczyło dziecko odwrócić, bo ma już dość patrzenia na mamę i tatę Nowa perspektywa i ciekawe widoki skutecznie odwracają uwagę dziecka od tego, co było powodem płaczu. 

KomuniaZapytała księdza, co kupić na komunię. "Dałam Biblię i rodzice nie byli zachwyceni"

Więcej o: