13 minut na uśpienie dziecka. Kluczowa jest jedna czynność. Naukowcy wyjaśniają

Rodzice maluszków, które trudno uśpić, powinni być zadowoleni. Naukowcy postanowili im pomóc i przeanalizowali najpopularniejsze sposoby usypiania niemowląt. "Zachowania dziecka są znacznie bardziej złożone i zróżnicowane, niż wcześniej sądziliśmy" - powiedziała dr Kumi Kuroda, która przewodziła badaniu.

Więcej tematów związanych z macierzyństwem na stronie Gazeta.pl

Podczas gdy niektóre niemowlęta usypiają w mgnieniu oka w każdych niemal warunkach i śpią jak przysłowiowe susły, inne wymagają długiego usypiania i zapadają w przerywany sen. Rodzice tych drugich częściej są niewyspani, bo kilkakrotnie wstają do płaczących w nocy maluchów i sporo czasu poświęcają na to, żeby swoim dzieciom pomóc znów zapaść w sen. Próbują różnych sposobów - noszenia, kołysania, nucenia kołysanek, szumiących maskotek etc. Naukowcy ruszyli im na ratunek, postanowili w końcu sprawdzić i jednoznacznie określić, jaki sposób usypania maluszków jest najskuteczniejszy. 

Poznaliśmy najpopularniejsze imiona dla dzieci 2017/2018 w Polsce. Które znalazły się w zestawieniu?Takie imię nadano tylko 100 dziewczynkom. Brzmi jak z egzotycznej wyspy

Naukowcy przeanalizowali różne sposoby usypiania dzieci

Japońscy badacze z RIKEN Center for Brain Science przeprowadzili eksperyment, do którego zaangażowali 21 kobiet i ich niemowlęta. Postanowili sprawdzić, jaki sposób usypiania dzieci jest najskuteczniejszy spośród czterech najpopularniejszych: chodzenie z dzieckiem trzymanym w ramionach, trzymanie dziecka na rękach w bezruchu, odłożenie dziecka do łóżeczka, wożenie w wózku. Podczas eksperymentu maluszki były podłączone do holterów, które badały rytm pracy ich serc. 

Dzieci wolą być w ruchu

Naukowcy zaobserwowali, że płaczące dzieci kobiet, które chodziły po pomieszczeniu, trzymając je w ramionach, uspokajały się w pół minuty. Podobnie sytuacja wyglądała w przypadku dzieci wożonych w wózkach. Uśpienie maluszków to dopiero połowa sukcesu, bo trzeba je jeszcze odłożyć do łóżeczka, co część maluchów wybudza i usypianie trzeba rozpoczynać od nowa. Badacze zaobserwowali, że w czasie odkładania dzieci, zmienia się rytm ich serca, a to je często budzi. W dalszej części eksperymentu polecili matkom, żeby po pięciu minutach chodzenia z dziećmi, usiadły na kolejne pięć do ośmiu, przez ten czas trzymały je w ramionach i dopiero po upływie tego czasu spróbowały je odłożyć do łóżeczek. To czas, który pozwala maluszkom zapaść w głębszy sen i ryzyko wybudzenia przy odkładaniu jest znacznie mniejsze. Wyniki swoich badań naukowcy opublikowali na łamach Current Biology.

Zobacz wideo Dziecko dostaje pieniądze na komunię. Adwokat: Rodzic nie może ich zabrać

Nauka spieszy na pomoc niewyspanym rodzicom

Badaniu przewodziła dr Kumi Kuroda, która stwierdziła:

Wielu rodziców zdaje się na intuicję i rady innych, nie zważając na to, co mówi nauka. Tymczasem potrzebujemy nauki, aby zrozumieć zachowania dziecka, ponieważ są one znacznie bardziej złożone i zróżnicowane, niż wcześniej sądziliśmy.

Wybrała imię dla dziecka, ale poroniła. Jest załamana tym, co zrobił kuzyn. 'Przykre'Te imiona nosi najwięcej Polaków. Wielu rodziców unika tej listy, bo chcą wyróżnić dziecko na tle innych

Więcej o: