Kalendarz szczepień obowiązkowych 2022. Zalecenia i zmiany

Kalendarz szczepień obowiązkowych 2022 nie różni się znacząco od tego, który obowiązywał w zeszłym roku. Zmiany dotyczą szczepionek wysoko skojarzonych, a dokładnie czwartej dawki szczepienia przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio i Heamophiluz Influenza typu B.

Więcej informacji o aktualnej sytuacji w polskiej służbie zdrowia na stronie Gazeta.pl

Kalendarz szczepień 2022, czyli Program Szczepień Ochronnych ogłaszanych na dany rok przez Główny Inspektor Sanitarny jest najważniejszym źródłem informacji dla rodziców dotyczącym szczepienia dzieci. Zarówno tych obowiązkowych (bezpłatnych), jak i zalecanych (dodatkowych, płatnych). 

Kalendarz szczepień obowiązkowych 2022 - szczepienia obowiązkowe w pierwszym roku życia

Szczepienia obowiązkowe to te przeciw: gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy, tężcowi, krztuścowi, Poliomyelitis (polio), odrze, śwince, różyczce, Haemophilus influenzae typu B (tzw. HiB), a także (obowiązkowo od 2017 roku) - pneumokokami.

  • Maluch zaraz po urodzeniu, w pierwszej dobie życia jest szczepiony przeciwko gruźlicy i wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZB B)
  • Dwa miesiące później (nie wcześniej niż po ukończeniu szóstego tygodnia życia), dziecko jest szczepione na krztusiec, błonicę i tężec, a także Haemophilus influenzae (Hib) oraz pneumokoki. Wtedy też podaje się mu drugą dawkę szczepionki przeciw WZW typu B.
  • Po skończeniu trzeciego miesiąca życia (nie wcześniej jednak niż w czternastym tygodniu życia i po ośmiu tygodniach od poprzednich szczepień) podaje się drugą dawkę szczepienia na krztusiec, błonicę i tężec oraz Hib i pneumokoki. To także czas, w którym dostaje pierwszą dawkę szczepienia na polio.
  • W piątym lub szóstym miesiącu życia (jednak nie wcześniej niż osiem tygodni od poprzedniego szczepienia) dziecko dostaje drugą dawkę szczepionki na polio oraz trzecią a na krztusiec, błonicę, i krztusiec. Wtedy też podaje się mu trzecią dawkę szczepionki przeciwko Hib. 
  • W siódmym miesiącu życia dziecko dostaje ostatnią ze szczepionek, które należy podać w pierwszym roku życia, czyli trzecią dawkę szczepionki na WZW typu B.

Kalendarz szczepień obowiązkowych 2022 - szczepienia obowiązkowe w drugim roku życia

  • Między trzynastym a piętnastym miesiącem życia dziecko dostaje pierwszą dawkę szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce. W tym samym czasie jest mu podawana już trzecia dawka szczepienia na pneumokoki. 
  • Mmiędzy szesnastym a osiemnastym miesiącem życia pora na czwartą dawkę szczepionki na krztusiec, błonicę i tężec oraz na trzecią dawkę na polio i czwartą na Hib.

Kalendarz szczepień obowiązkowych 2022 - szczepienia przypominające

Szczepienia przypominające dziecko dostaje dopiero w szóstym roku życia. Sześciolatka szczepimy przeciw krztuścowi, błonicy i tężcowi, a także podajemy mu szczepionkę na polio, odrę, świnkę i różyczkę. Kolejne dawki szczepionek przypominających dziecko dostaje:

  • w dziesiątym roku życia - odra, świnka, różyczka,
  • w czternastym roku życia przeciw - błonica, tężec, krztusiec,
  • w dziewiętnastym roku życia przeciw - błonica i tężec.

Kalendarz szczepień dziecka - szczepienia skojarzone

Niektórzy rodzice decydują się podać swoim pociechom szczepionki skojarzone, czyli połączone, dzięki czemu ograniczają liczbę wkłuć. Są to szczepionki DTP (przeciw tężcowi, błonicy, krztuścowi) oraz MMR (przeciw śwince, odrze i różyczce). Istnieją też szczepionki wysoko skojarzone, jednak te są odpłatne. To szczepionki 6w1 (przeciw WZW B, Hib, polio, błonicy, krztuścowi i tężcowi) i 5w1 (przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio oraz Hib). 

Kalendarz szczepień dziecka - szczepienia zalecane

W kalendarzu szczepień ochronnych rodzice znajdą także informacje dotyczące szczepień zalecanych. Są płatne, nie są obowiązkowe, decyzję o ich podaniu podejmują rodzice. Dobrze, żeby ją skonsultowali z pediatrą prowadzącym dziecko. Szczepienia zalecane to te przeciw: 

  • meningokokom, 
  • grypie, 
  • wirusowi brodawczaka ludzkiego, 
  • WZW A, 
  • ospie wietrznej,
  • odkleszczowemu zapaleniu mózgu,
  • rotawirusom.

Program szczepień ochronnych 2022 - zmiany

Kalendarz Szczepień z roku 2021 i 2022 nie różnią się znacząco. Zmiany dotyczą podania czwartej dawki szczepionki wysoko skojarzonej przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio i inwazyjnemu zakażeniu Heamophiluz Influenza typu B. Czwartą dawkę podajemy w dwunastym miesiącu, a nie jak wcześniej w szesnastym-osiemnastym miesiącu. Doprecyzowano także wiek podania szczepionki przeciwko Neisseria meningitidis, szczepionkę przeciwko Neisseria grupy B podajemy od szóstego tygodnia życia, a przeciwko grupom A, C, W, Y od ósmego tygodnia życia.

Kalendarz szczepień dziecka - nie należy go zaniedbywać 

Lekarze stale apelują do rodziców, aby ci nie zaniedbywali terminów szczepień swoich dzieci, bo narażają je tym na zarażenie niebezpiecznymi chorobami:

Przypominam, żeby bez potrzeby nie odwlekać w czasie realizacji szczepień obowiązkowych i zlecanych, tak, aby dziecko jak najszybciej zostało uodpornione przeciwko groźnym chorobom. Zachęcam też rodziców do korzystania ze szczepień zalecanych. Niestety są one płatne, jednak zabezpieczają dziecko m.in. przed zachorowaniem na sepsę meingokokową czy inwazyjną chorobę pneumokokową, których przebieg może być wyjątkowo nieprzewidywalny i niebezpieczny

- ostrzega dr Justyna Janicka, rezydentka na oddziale pediatrycznym w Szpitalu Miejskim w Gdyni.

Zbliża się sezon grypowy, nie zapominajmy więc o tym szczepieniu, nie tylko dla dzieci, ale też dla osób dorosłych

- dodaje lekarka.

Więcej o: