"Zakończenie roku szkolnego o 13? Przecież rodzice pracują!" [LIST DO REDAKCJI]

Zakończenie roku szkolnego już w najbliższy piątek, czyli 24 czerwca. Niektóre placówki tę uroczystość zaplanowały wcześniej, czyli w czwartek 23 czerwca. Nie wszystkim rodzicom się to spodobało.

Więcej tematów związanych z rodzicielstwem na stronie Gazeta.pl

Zakończenie roku szkolnego 2022 to dla uczniów długo wyczekiwany moment, bo oznacza początek trwającej ponad dwa miesiące przerwy od nauki. Mają za sobą wytężoną pracę nad poprawą ocen, teraz przed nimi już tylko przyjemności. Nie wszystkich rodziców cieszy ten fakt. Przede wszystkim czekają ich wydatki związane z wakacyjnymi wyjazdami. A te z racji szalejącej inflacji, będą znacznie większe, niż w zeszłym roku. Mimo to, większość rodziców chce, żeby ich pociechy jak najlepiej spędziły wakacje, zaciskają więc pasa, zagryzają zęby i płacą. Za kolonie, półkolonie, noclegi podczas rodzinnych wyjazdów etc. Ci, którzy nie wykorzystali bonów turystycznych, mogą to zrobić jeszcze tego lata i sporo zaoszczędzić. Zanim jednak nasze pociechy powyjeżdżają na wakacje, czekają ich jeszcze uroczystości związane z zakończeniem roku szkolnego.  

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Zakończenie roku szkolnego 2022 

Chociaż oficjalne zakończenie roku szkolnego wypada 24 czerwca, niektóre placówki zaplanowały uroczystość dzień wcześniej, czyli w czwartek 23 czerwca. Tego dnia uczniowie odbiorą świadectwa, pożegnają się z nauczycielami i rówieśnikami, niektórzy wezmą udział w przygotowanych na tę okazję występach i zaprezentują się przed rodzicami. W tej właśnie sprawie napisała do nas jedna z naszych czytelniczek. Pani Katarzyna z Warszawy (nazwisko do wiadomości redakcji) ma córkę, która właśnie kończy pierwszą klasę szkoły podstawowej. Zakończenie roku w jej placówce zaplanowano w połowie dnia, o godzinie 13.00.

Zakończenie roku u mojego dziecka zaplanowano na czwartek, na godzinę 13.00. Dlaczego nie piątek? Przecież rok szkolny kończy się w piątek. I do tego ta godzina. Przecież ludzie wtedy pracują! 

- zaczęła swoją wiadomość pani Katarzyna. 

Wychowawca klasy wysłał do rodziców maila z prośbą, żeby przynajmniej jeden rodzic każdego dziecka wziął udział w tym wydarzeniu. Argumentował to tym, że dziecku, do którego nie przyjdzie ani mama, ani tata będzie przykro. To prawda i nic dziwnego. Ale godzina 13.00? Dla mnie oznacza to konieczność wzięcia wolnego w pracy. A co, gdy ktoś po prostu nie będzie mógł?

- napisała nasza czytelniczka.

Zakończenie roku szkolnego 2022 - rodzice muszą się zwolnić z pracy

Pani Katarzyna jest oburzona pomysłem szkoły. Napisała, że zdecydowana większość rodziców chce wziąć udział w tym ważnym dla dziecka wydarzeniu, jednak organizowanie go w połowie dnia jest nie w porządku wobec rodziców, a niektóre dzieci naraża na przykrości.

Czy naprawdę nie można takich wydarzeń zaplanować później? Np. o 16? Albo o 17? Rodzicom często łatwiej jest wyjść z pracy trochę wcześniej, niż brać wolne

- dodała. A Wy? Co sądzicie na ten temat? O której godzinie zaplanowano uroczyste zakończenie roku szkolnego w placówkach waszych pociech? Dajcie znać w komentarzach. 

Więcej o: