15 czerwca - ważny termin dla wielu rodziców. Lepiej go nie przegapić, żeby nie mieć problemów

Rodzice dzieci, które niebawem zaczną swoją przygodę z przedszkolem, powinni śledzić harmonogram rekrutacji do wybranej placówki i na czas dopełnić wszelkich formalności. Przegapienie ważnych terminów może skutkować problemami z miejscem w przedszkolu.

Więcej tematów związanych z rodzicielstwem na stronie Gazeta.pl

Wybór przedszkola to dla wielu rodziców bardzo stresujące zadanie. Chcą, żeby w placówce ich dziecko było jak najlepiej zaopiekowane, żeby opiekunki były troskliwe, jedzenie smaczne, a zajęcia ciekawe. 

Świadectwo z czerwonym paskiemKiedy jest zakończenie roku szkolnego 2022? "Uczymy dzieci lizusostwa"

Które przedszkole? Sprawy praktyczne

Decyzja, do której placówki posłać pociechę wiąże się także z jej odległością od domu, godzinami funkcjonowania etc. Jeśli dziecko ma alergie pokarmowe, warto sprawdzić, czy w placówce posiłki są przygotowywane, czy zamawiany jest catering i czy nie będzie problemu ze specjalną dietą. Rodzice wszystko to powinni sprawdzić, zanim podejmą decyzję, bo jeśli okaże się, że coś jest nie tak - koniecznosć przenoszenia malca do innej placówki może się okazać problematyczne i narazić go na niepotrzebny stres. Na koniec pozostaje jeszcze niepewność, czy dziecko, aby na pewno dostanie miejsce w wybranym przedszkolu. Jeśli tak się nie stanie, pozostaje jeszcze procedura odwoławcza i rekrutacja uzupełniająca. 

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

15 czerwca - ważna data dla wielu rodziców

W Warszawie rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych odbywa się w elektronicznym systemie rekrutacji według ściśle określonego harmonogramu. Przypomnijmy, że 21 kwietnia o godz. 13.00 nastąpiło opublikowanie list dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Do 27 kwietnia do godz. 16.00 mieli czas na potwierdzenie woli zapisu dziecka do przedszkola/szkoły, do której zostało zakwalifikowane. Z kolei 29 kwietnia o godzinie 13.00 zostały opublikowane listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych. Rodzicom pociech, które nie dostały miejsca w wybranej placówce pozostała procedura odwoławcza, która była uruchomiona 29 kwietnia. Zgodnie z przepisami, w terminie 7 dni od dnia opublikowania list dzieci przyjętych i nieprzyjętych rodzic może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia. W terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia rodzic może wnieść do dyrektora przedszkola/szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej. Z kolei 15 czerwca o godz. 16.00 rozpoczyna się postępowanie uzupełniające do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i nastąpi opublikowanie w systemie rekrutacyjnym wykazu wolnych miejsc w poszczególnych placówkach. To kolejna szansa na to, żeby dziecko znalazło się w wybranym przedszkolu. 

Mama 4 plus. Dla kogo pieniądze?Emerytura za urodzenie dzieci. Mamom przysługuje niemała suma

Lepiej się upewnić co do daty

15 czerwca nie jest datą rozpoczęcia rekrutacji uzupełniającej w całej Polsce. Poszczególne miasta i gminy działają według własnych harmonogramów, więc, żeby nie przegapić terminów, dobrze jest się upewnić w konkretnej placówce, kiedy to następuje. 

Więcej o: