Kazali wyrzucić chłopcu śmieci w wietrzny dzień. Kamera z podjazdu nagrała bój, jaki stoczył

Obowiązki domowe dla dzieci to nie tylko próba nauczenia ich odpowiedzialności i zaradności, ale też sygnał, że są częścią wspólnoty, jaką jest rodzina. Wyznaczając dopasowane do wieku maluchów zadania, wyraźnie zaznaczamy, że o dom powinien dbać każdy jego mieszkaniec. Niestety, niektóre obowiązki mogą przerosnąć dzieci - tak było w przypadku chłopca, który wyrzucał śmieci w wietrzny dzień.

Więcej ciekawych historii znajdziesz na głównej stronie Gazeta.pl.

Nagranie zmagań chłopca opublikowała na TikToku Lana Rae. "Biedne dziecko" - napisała. Na filmie widać chłopca, który prowadzi przed sobą wielki kubeł na śmieci. Niestety, wiatr utrudnia mu odstawienie go na miejsce. Otwiera się, uderzając chłopca w głowę, a także przewraca się powodując upadek dziecka. 

W komentarzach natychmiast pojawiło się mnóstwo słów uznania dla zdeterminowanego bohatera nagrania. "Jest wyraźnie zmotywowany, żeby wygrać tę walkę" - napisał jeden z komentujących. "Najważniejsze, że się nie poddaje" - dodała kolejna internautka. 

Aleksandra Matczak opowiedziała nam, jak wygląda codzienność ze śmiertelnie chorym dzieckiemMama śmiertelnie chorego Wojtka: Każdego dnia walczę

Jak wyznaczać obowiązki domowe dziecku?

Do domowych obowiązków warto przyzwyczajać dzieci już od najmłodszych lat. Oczywiście, jasnym jest, że trzylatek nie będzie odkurzał mieszkania i robił prania, ale są czynności, przy których może poczuć się potrzebny, a my nie obciążymy go zbyt mocno fizycznie i psychicznie. Istotnym jest także, abyśmy zauważali wysiłki malucha i za każdym razem chwalili go za wykonaną pracę. 

Jak radzą entuzjaści metody Montessori, jeśli zdecydujemy się zaangażować dzieci, powinniśmy:

  • ustalić wspólnie, jakie zadania chcą i mogą wykonać,
  • ustalić czas, kiedy dana czynność powinna być wykonana,
  • unikać monotonii - zmieniać zadania raz na jakiś czas,
  • nie wyręczać dziecka w czynnościach, które może zrobić samodzielnie. 

Ten gigantyczny noworodek ma dziś sześć lat.Gdy się urodził ważył tyle, co wielki arbuz. Mama pokazała, jak wygląda teraz

Proste obowiązki domowe - przykłady

Wszelkie pomysły na prace w domu, powinniśmy dostosować do wieku dziecka. I tak, trzylatek, który jest jeszcze mały i momentami niezdarny, z powodzeniem może:

  • posprzątać swoje zabawki,
  • samodzielnie się ubrać,
  • przynieść brudne naczynia do mycia po skończonym obiedzie,
  • wyrzucić brudne ubrania do kosza na pranie.

Starszym dzieciom możemy powierzyć już np. ścieranie kurzu z niskich mebli czy składanie ubrań. 

Więcej o: