Jak rozpoznać, że dziecko jest WWO? Wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań

Szacuje się, że nawet 20 proc. populacji jest wysoko wrażliwa. Cecha ta daje o sobie znać od najmłodszych lat życia. Jak rozpoznać wysoko wrażliwe dziecko? Oto prosty kwestionariusz przygotowany przez psycholożkę.

Więcej ciekawych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Wrażliwość to wada czy zaleta?

O wysokiej wrażliwości osobowości (WWO) mówi się coraz częściej w mediach, powstaje wiele poradników na ten temat. Jest to nieodłączna cecha związana z budową układu nerwowego. Nadwrażliwe osoby są wyjątkowo podatne na różne bodźce. Cecha ta występuje zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. I co bardzo istotne - daje o sobie znać od najwcześniejszych lat życia. 

Jak rozpoznać wysoko wrażliwe dziecko?

Elaine Aron, prekursorka badań nad nadwrażliwością, w książce "Wysoko Wrażliwe Dziecko. Jak je zrozumieć i pomóc mu żyć w przytłaczającym świecie", wymieniła cechy, które wyróżniają wysoko wrażliwe dzieci oraz zamieściła kwestionariusz dla rodziców. Jeśli prawdziwe będzie przynajmniej 10 z poniższych stwierdzeń, oznacza to, że twoje dziecko jest wysoko wrażliwe.

 1. Łatwo je przestraszyć;
 2. ma delikatną skórę, mówi często, że drażnią je szwy w metkach, czy np. metki na ubraniach,
 3. bywa zdezorientowane w głośnych miejscach;
 4. surowe kary nie motywują go (lepiej działają łagodne wskazówki i uwagi);
 5. używa skomplikowanego słownictwa;
 6. jest wrażliwe na wszelkie zapachy;
 7. ma inteligentne poczucie humoru;
 8. zdaje się obdarzone intuicją;
 9. trudno jest mu zasnąć po dniu pełnym wrażeń;
 10. stresuje się, gdy ma do wykonania zbyt wiele zadań;
 11. chce się przebrać, jeśli jego ubranie jest wilgotne lub zabrudzone piaskiem;
 12. zadaje wiele pytań, w tym głębokie, skłaniające do refleksji;
 13. stara się robić wszystko perfekcyjnie;
 14. zauważa cierpienie i stres innych ludzi;
 15. woli spokojne zabawy;
 16. jest bardzo wrażliwe na ból;
 17. lubi być samo;
 18. jest ostrożne;
 19. najlepiej funkcjonuje wtedy, gdy w jego otoczeniu nie ma obcych osób;
 20. bardzo odczuwa głód.

Wysoka wrażliwość w badaniach

Warto pamiętać o tym, że wysoka wrażliwość nie jest to chorobą ani zaburzeniem. To nieodłączna cecha związana ze specyficzną budową układu nerwowego. Przekłada się to na wyjątkową podatnością na różne bodźce. Nie nabywamy jej z wiekiem ani z niej nie wyrastamy. Osoba wysoko wrażliwa (Highly Sensitive Person) taka się po prostu rodzi.

Joanna Krupa w jury Miss Polski North America 2021Joanna Krupa chce adoptować ukraińskie dziecko. "Zobaczymy, co Bóg ma w planach"

Badania dotyczące tej kwestii rozpoczęła na początku lat 90. XX wieku wspomniana już amerykańska psycholożka Elaine Aron. Owocem jej wieloletnich prac była wydana w 1995 roku książka "Wysoko wrażliwi". Jak podkreśla psycholożka, trudno jest ustalić dokładny odsetek nadwrażliwych osób w populacji. Szacuje się jednak, że wrażliwcy stanowią od 15 do 20 procent. Nie oznacza to natomiast, że pozostałe osoby są zupełnie niewrażliwe. Wrażliwość może mieć różne poziomy.

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: