Rekrutacja do przedszkola 2022 rusza. Lepiej nie przegapić terminu składania dokumentów

Rekrutacja do przedszkola 2022 rusza zwykle na przełomie lutego i marca. W niektórych miastach już ruszyła, w innych stanie się to wkrótce. Podpowiadamy jakie warunki należy spełnić, jakich terminów dotrzymać i jakie formalności spełnić, aby dziecko dostało miejsce w przedszkolu.

Więcej informacji dotyczących szkół i przedszkoli na stronie Gazeta.pl

Rekrutacja do przedszkola 2022 to czas, kiedy rodzice muszą podjąć decyzje, do której placówki będzie uczęszczać ich dziecko. O ile w przypadku prywatnych przedszkoli sprawa jest dość prosta, to w przypadku tych publicznych, trzeba spełnić określone warunki i dopełnić wielu formalności. 

500 plus - styczeń 2022Jak złożyć wniosek o 500 plus? Wielu liczyło na waloryzację, a dostanie mniej

Rekrutacja do przedszkola 2022. Kiedy rusza?

Rekrutacja do przedszkola 2022 w poszczególnych miastach rozpoczyna się w różnych terminach. Zwykle odbywa się na przełomie lutego i marca, ale dokładniejszych informacji należy szukać na stronach www samorządów terytorialnych. W Warszawie rekrutacja do przedszkola 2022 rozpoczyna się 22 lutego, w Krakowie 1 marca, w Poznaniu 16 marca, a w Gdańsku - 7 marca. 

Rekrutacja do przedszkola 2022 - kryteria

Podczas rekrutacji do przedszkoli w pierwszej kolejności obowiązują kryteria ustawowe. Są to kryteria określone w art. 131 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 1082). Zgodnie z informacjami udostępnionymi na stronie edukacja.um.warszawa.pl są to: 

  • wielodzietność rodziny kandydata;
  • niepełnosprawność kandydata;
  • niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
  • niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
  • niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
  • samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
  • objęcie kandydata pieczą zastępczą.

Z kolei kryteria samorządowe mogą się od siebie różnić w poszczególnych miastach. Z reguły są to m.in. miejsce zamieszkania względem placówki, o miejsce, w której się staramy, miejsce odprowadzania przez rodziców podatków, fakt zaszczepienia dziecka zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień obowiązkowych. Poza tym brane są pod uwagę: to, czy rodzice pracują, czy dziecko ma rodzeństwo i do której placówki uczęszcza, dochód na osobę w rodzinie. 

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Rekrutacja do przedszkola 2022 - pierwsze formalności

Rekrutacja do przedszkoli potrwa kilka miesięcy. Na początku trzeba zarejestrować w systemie wniosek o przyjęcie pociechy do konkretnej placówki, następnie trzeba będzie do niej dostarczyć wymagane dokumenty, które potwierdzą spełnienie przez dziecko warunków przyjęcia. Terminy dopełnienia tych formalności są inne w poszczególnych miastach i regionach, dlatego lepiej się upewnić, do kiedy jest na to czas. 

Ulga na dziecko 2021Ulga na dziecko - ile wynosi? Kwota może rozczarować, a za rok czeka nowy haczyk

Więcej o: